moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Czarne karabiny” na Mazurach

Przez ostatnie sześć miesięcy na czele Batalionowej Grupy Bojowej NATO stali żołnierze z 2 Pułku Kawalerii US Army. Dziś zastąpili ich gwardziści, którzy do Polski przyjechali prosto z Waszyngtonu. Uroczystość przekazania dowodzenia odbyła się w Bemowie Piskim, gdzie stacjonują sojusznicze pododdziały.

– Wysunięta wzmocniona obecność sił NATO na wschodniej flance jest praktycznym potwierdzeniem znaczenia dla państw sojuszniczych fundamentalnej reguły kolektywnej obrony oraz naszej ścisłej współpracy na rzecz wspólnego bezpieczeństwa – napisał w liście do uczestników wydarzenia Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Zaznaczył, że to dziewiąta rotacja wojsk US Army, które stacjonują na Mazurach. Podziękował za „wzorową służbę i współpracę z polskimi żołnierzami” ustępującemu ze stanowiska dowódcy Batalionowej Grupy Bojowej NATO ppłk. Jasonowi Adlerowi, powitał natomiast jego następcę, ppłk. Craiga Broylesa. – Życzę powodzenia w kontynuacji tej niezwykłej misji, jaką jest krzewienie współpracy w zapewnianiu sojuszniczego bezpieczeństwa – zaznaczył.

 

REKLAMA

Do oficerów ze Stanów Zjednoczonych zwrócił się także gen. Jarosław Mika, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych. – Chciałbym wyrazić moje podziękowania dla płk. Jasona Adlera za doskonałego ducha współpracy. Podczas jego służby w Polsce stanął on przed wieloma wyzwaniami i był w stanie znaleźć odpowiednie rozwiązania i wdrożyć je w życie. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że służył tutaj i miał ogromny wpływ na wzmocnienie polskiej i amerykańskiej współpracy wojskowej – powiedział. Zaznaczył także, że nowy dowódca ppłk Broyles ma duże doświadczenie, jest także zdeterminowany. – Wierzę, że to odpowiednia osoba w odpowiednim miejscu – podkreślił.

Punktem kulminacyjnym uroczystości było przekazanie proporca Batalionowej Grupy Bojowej NATO – z rąk ppłk. Adlera odebrał go ppłk Broyles. – To był wielki zaszczyt dowodzić żołnierzami Batalionowej Grupy Bojowej NATO – podsumował misję w Polsce ppłk Adler. Z kolei nowy dowódca BGB zapewniał, że nie może się doczekać dowodzenia sojuszniczym pododdziałem i współpracy z żołnierzami z Polski. – Nasze wysiłki zaowocują dobrze wyszkoloną Batalionową Grupą Bojową NATO, zdolną do reagowania na każdy kryzys. Razem naprawdę jesteśmy silniejsi! – zaznaczył ppłk Broyles.

Żołnierze – w sumie prawie 700 osób – którzy we wtorek zameldowali się na Mazurach, na co dzień służą w 3 Batalionie 161 Pułku Piechoty Gwardii Narodowej w Waszyngtonie. Potocznie mówi się o nich „Dark Rifles”, czyli „czarne karabiny”. Do Polski oprócz wyposażenia osobistego przywieźli także kołowe transportery opancerzone Stryker. Przez kolejne dziewięć miesięcy będą współdziałali z Brytyjczykami, Chorwatami i Rumunami, którzy zasilają Batalionową Grupę Bojową NATO, a także z żołnierzami 15 Brygady Zmechanizowanej.

Decyzja o ulokowaniu Batalionowej Grupy Bojowej NATO na Mazurach zapadła podczas szczytu Sojuszu, który w 2016 roku odbył się w Warszawie. Pierwsi wojskowi przyjechali do Polski w marcu kolejnego roku. Byli to żołnierze ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Rumunii. Pół roku później dołączyli do nich Chorwaci.

Podobne grupy powstały także na Litwie, Łotwie, w Estonii i Rumuni. Do dwóch z nich – na Łotwę i do Rumunii – swoje kontyngenty skierowała Polska.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: szer. Adrian Staszewski, 3 Batalion 161 Pułku Piechoty Gwardii Narodowej

dodaj komentarz

komentarze


Lufy prosto z Huty
 
Abramsy dla 1 Brygady
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Żołnierze GROM-u uczą studentów WAT-u skoków ze spadochronem
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Psy (w) WOT
Stalowy człowiek
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Wiosłują dla Emily
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Wisła i Narew w Sejmie
Desantowanie z transportowego giganta
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Żołnierze bez testów z WF-u
Course on Diplomacy
Podwodne centrum przyszłości
Kat warszawskiego getta przed sądem
Abrams – czołg z najwyższej półki
V-2 leci do aliantów
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Podwodne rozpoznanie i ratunek
Nowe książeczki wojskowe
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Kontyngent do zmiany
Wilki znów na Mazurach
Krajowa zbrojeniówka – w dołku czy na szczycie?
Nagroda nie tylko od dowódcy
Rusza PKW Islandia
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku 2020
Kurs na dyplomację
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Co ze sprawdzianem z WF?
„Krwawa niedziela” na Wołyniu
Afganistan. Czas wracać do domu
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Czekamy na pierwszy medal w Tokio
Afganistan: powrót do domu
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Groty dla proobronnych
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Lato w wojskowym klimacie
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Ankona – bitwa po polsku
Polak najlepszym podoficerem NATO
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Javelin gwarantuje skuteczność
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Sukcesy żołnierzy na AFN
Szczyt NATO już w poniedziałek
Combining Two Worlds
„Zginęli, bo byli Polakami”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO