moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Hall of Fame dla polskiego podoficera

St. chor. sztab. Andrzej Woltmann został wyróżniony przez amerykańskie Centrum Doskonalenia Przywództwa Podoficerów w Teksasie. Zdjęcie Polaka wraz z notą biograficzną zostało powieszone w Hall of Fame, wśród fotografii ośmiu najlepszych w tym roku podoficerów z kilku armii na świecie.

Centrum Doskonalenia Przywództwa Podoficerów (The NCO Leadership Center of Excellence) w Teksasie powstało w czerwcu 2018 roku z przekształcenia działającej od lat 70. Akademii Głównych Sierżantów Armii USA (USASMA). Placówka ta to uznana na świecie instytucja kształcąca żołnierzy tego korpusu nie tylko ze Stanów Zjednoczonych, lecz również armii sojuszniczych. Poza wojskowymi instruktorami zajęcia prowadzą tam m.in. wykładowcy akademiccy światowej klasy. Jak dotąd prestiżowe kursy w El Paso ukończyło ponad 50 polskich żołnierzy.

Od wielu lat tradycją placówki jest symboliczne wyróżnianie najlepszych absolwentów. Spośród zgłoszonych kandydatur komisja wybiera kilka osób, których zdjęcia z notą biograficzną prezentowane są na ścianie chwały – jak ją nazywają żołnierze – w holu honorowym uczelni (Hall of Fame).

Tym razem wśród ośmiu wyróżnionych (pięciu podoficerów amerykańskich i trzech z zagranicy) znalazł się st. chor. sztab. Andrzej Woltmann, starszy podoficer Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Żołnierz przeszedł wszystkie szczeble szkolenia podoficerskiego armii amerykańskiej, a prestiżowy kurs w Teksasie ukończył w 2015 roku. Teraz dołączył do grona ponad 50 wyróżnionych z ponad 30 krajów, którzy dotychczas zostali uhonorowani. – To dla mnie niesamowite wyróżnienie, wielki zaszczyt i motywacja dla dalszej służby Ojczyźnie i działań na rzecz podoficerów i szeregowych – mówi st. chor. sztab. Woltmann. Podkreśla, że edukacja, samokształcenie i osobiste zaangażowanie mają kluczowe znaczenie w kształtowaniu nowoczesnych liderów. – Myślę, że dla innych może to być impuls do działania i podwyższania kwalifikacji, co dla mnie jest szczególnie ważne – dodaje podoficer.

Aby znaleźć się w galerii najlepszych, trzeba spełnić wyśrubowane wymagania. Absolwent centrum musi zajmować stanowisko odpowiadające starszemu podoficerowi dowództwa na szczeblu rodzaju sił zbrojnych. Jego kandydaturę może zgłosić inny podoficer zajmujący takie stanowisko lub amerykańskie biuro do spraw studentów międzynarodowych. Wniosek st. chor. sztab. Andrzeja Woltmanna opiniował dodatkowo attaché wojskowy, potem o zgodę na wyróżnienie wystąpiła do ministra obrony Georgette Mosbacher, ówczesna ambasador USA w Polsce. Tyle formalności, bo kandydaci powinni również wykazywać się długą listą osiągnięć zawodowych. Muszą np. wykazać się zdolnościami przywódczymi, prezentować najwyższe standardy służby i wnieść istotny wkład w rozwój korpusu podoficerskiego.

St. chor. sztab. Woltmann ma tu się czym pochwalić. Podoficer brał udział w misjach w Iraku i Afganistanie, i stale podnosił swoje kwalifikacje wojskowe, m.in. na zagranicznych kursach przywództwa. Swoje doświadczenia postanowił wykorzystać, aby podnieść jakość służby korpusu. Jako żołnierz 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej zmienił sposób prowadzenia szkoleń, zwiększając rolę podoficera jako przywódcy. Jego sukcesem jest także wprowadzenie nowatorskiego systemu punktacyjnego do oceny szeregowych i podoficerów. Z kolei jako zastępca komendanta Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych w Poznaniu miał duży wpływ na szkolenie przyszłych kaprali i sierżantów. Dziś piastuje najwyższe podoficerskie stanowisko w polskiej armii i czuwa nad planowanymi zmianami w „Koncepcji rozwoju korpusu podoficerskiego”.

Generał Rajmund T. Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego WP i bezpośredni przełożony st. chor. sztab. Woltmanna, chwali podoficera. – Jest on uosobieniem wszystkich cech, jakie powinien mieć współczesny lider: poświęcenia w służbie, patriotyzmu, profesjonalizmu i honoru. Wiele wniósł w rozwój korpusu polskich podoficerów – podkreśla gen. Andrzejczak. Dodaje, że prestiżowe wyróżnienie pokazuje, w jakim kierunku powinni zmierzać żołnierze korpusu podoficerskiego, aby stać się liderami i partnerami dla oficerów w codziennej służbie.

St. chor. sztab. Woltman jest trzecim polskim podoficerem, którego zdjęcie z biogramem pojawiło się w Hall of Fame w Teksasie. W 2015 roku w taki sposób został wyróżniony st. chor. sztab. Krzysztof Podkuliński, a w 2017 roku st. chor. sztab. Krzysztof Gadowski.

St. chor. sztab. Andrzej Woltmann jest absolwentem Szkoły Chorążych Wojsk Łączności w Legnicy oraz Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa w Poznaniu i Uniwersytetu Szczecińskiego. W 2010 roku pełnił obowiązki na stanowisku oficera sekcji łączności batalionowej grupy bojowej w ramach Europejskiej Grupy Bojowej. Służył jako pomocnik dowódcy 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, był zastępcą komendanta Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych w Poznaniu, starszym podoficerem Dowództwa 12 Dywizji Zmechanizowanej w Szczecinie, a także Dowództwa Operacyjnego Rodzaju Sił Zbrojnych. Brał udział w misjach w Iraku i Afganistanie, a także w wielu prestiżowych kursach zagranicznych (m.in. Advanced Leaders Course dla podoficerów piechoty w Fort Benning w USA oraz United States Army Sergeants Major Academy w Fort Bliss w Texasie). Podoficer jest laureatem Buzdygana – nagrody miesięcznika „Polska Zbrojna”.

Paulina Glińska

autor zdjęć: SGWP

dodaj komentarz

komentarze


NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
 
Wojsko inwestuje w Limanowej
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Szpej na miarę potrzeb
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Święto wojskowego sportu
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ogień w podziemiu
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Sprawa katyńska à la española
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, część trzecia
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Odstraszanie i obrona
Wojna w świętym mieście, część druga
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Szarża „Dragona”
Jeśli nie Jastrząb, to…
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Ocalały z transportu do Katynia
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
NATO na północnym szlaku
Zbrodnia made in ZSRS
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Prawda o zbrodni katyńskiej
Kurs z dzwonem
V Korpus z nowym dowódcą
Przygotowania czas zacząć
Wojna w świętym mieście, epilog
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Barwy walki
Zmiany w dodatkach stażowych
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ramię w ramię z aliantami
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Rakiety dla Jastrzębi
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Mundury w linii... produkcyjnej
Głos z katyńskich mogił
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Optyka dla żołnierzy
25 lat w NATO – serwis specjalny
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Na straży wschodniej flanki NATO
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO