moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polska kończy prezydencję w Grupie V4

Utworzenie Grupy Bojowej oraz unijnego dowództwa operacyjnego OHQ, które rozpoczną dyżur w 2023 roku, bezpieczeństwo w południowej i wschodniej Europie, wspólne zakupy sprzętu wojskowego oraz szkolenia żołnierzy, także w obrębie cyberprzestrzeni – m.in. o tym dyskutują w Krakowie szef Sztabu Generalnego WP oraz szefowie obrony Czech, Słowacji i Węgier.

– Współpraca wojskowa państw Grupy Wyszehradzkiej w formule V4, jak również w ramach UE i NATO, to przykład prawdziwej pracy zespołowej i solidarności, aby uczynić nasz region bezpieczniejszym – powiedział w Krakowie generał Rajmund T. Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego WP. Na terenie krakowskiego Centrum Operacji Lądowych-Dowództwa Komponentu Lądowego odbywa się spotkanie szefów obrony państw Grupy Wyszehradzkiej. Na zaproszenie gen. Andrzejczaka uczestniczą w nim: z węgierskich sił zbrojnych gen. dyw. Romulusz Ruszin-Szendi, gen. broni Jaromir Zuna z Czech oraz gen. broni Lubomir Svoboda ze Słowacji.

Głównym tematem spotkania jest podsumowanie trwającej rok polskiej prezydencji w V4 oraz omówienie planów węgierskiego przewodnictwa w Grupie. Węgrzy rolę lidera obejmą 1 lipca.

REKLAMA

Podczas pierwszej części obrad szefowie obrony podpisali „Memorandum of Understanding”. Dotyczy ono zainicjowania procesu przygotowania Wyszehradzkiej Grupy Bojowej Unii Europejskiej, w której Polska będzie pełnić rolę państwa ramowego. Główne siły do GBUE w 2023 roku ma wystawić 12 Brygada Zmechanizowana. Natomiast na czas dyżuru Grupy Bojowej na bazie Centrum Operacji Lądowych w Krakowie będzie aktywowane także Dowództwo Operacyjne UE (Operational Headquarters – OHQ) państw V4. Było ono już aktywowane dwukrotnie, wraz z dyżurem GBUE w 2016 i 2019 roku. Szef SGWP zauważył, że formowanie GBUE to wyraźny sygnał, iż państwa V4 współpracują nie tylko w ramach NATO, lecz także podejmują inicjatywy na gruncie Unii Europejskiej.


Film: Michał Zieliński / ZbrojnaTV

Szefowie obrony omówili także sytuację bezpieczeństwa międzynarodowego, zarówno na wschodniej, jak i południowej flance NATO, oraz zaangażowanie V4 w misje i operacje wojskowe Sojuszu. Zaktualizowano również plan wspólnych ćwiczeń i szkoleń wojskowych w latach 2021–2023. Szczególną uwagę przedstawiciele V4 zwrócili natomiast na kwestie związane z cyberobroną i zdolnościami cybernetycznymi.

– Polska objęła prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej 1 lipca ubiegłego roku, czyli w czasie globalnego kryzysu wywołanego przez COVID-19. Pandemia sprawiła, że nasze kraje stanęły w obliczu wyzwań nie tylko w sferze wojskowej, lecz także medycznej, społecznej i ekonomicznej. Walka ze skutkami pandemii miała wpływ na przebieg polskiej prezydencji w V4 – powiedział gen. Rajmund Andrzejczak. Podsumowując polską prezydencję w V4, szef Sztabu Generalnego WP podkreślił jednak, że mimo zagrożenia COVID-19 szefowie obrony pracowali nad wieloma sprawami, współpracę podjęły także dowództwa operacyjne państw Grupy Wyszehradzkiej. Pod polskim przewodnictwem rozpoczęto m.in. opracowywanie wspólnych wymagań operacyjnych dla wybranego sprzętu wojskowego. Prace te są prowadzone przez ekspertów z Polski, Czech, Słowacji i Węgier.

I to właśnie ci ostatni od lipca będą przewodzić V4. Przekazując przewodnictwo, generał Andrzejczak uhonorował szefów obrony Grupy medalami Wojska Polskiego, przyznawanymi cudzoziemcom za szczególne zasługi w dziedzinie współpracy z polską armią. Generał Romulusz Ruszin-Szendi, przejmując rolę lidera w V4, podkreślił, że współpraca między wszystkimi członkami Grupy Wyszehradzkiej układa się bardzo dobrze. Przywołał tu przykład utworzenia Grupy Bojowej UE oraz Dowództwa Połączonej Grupy Wsparcia Logistycznego V4. Jak zaznaczył gen. Ruszin-Szendi, celem V4 w ciągu najbliższych 12 miesięcy będzie utrzymanie współpracy z partnerami strategicznymi takimi, jak: USA, Wielka Brytania, Niemcy i Francja oraz rozwój współpracy z krajami spoza V4 – Austrią, Chorwacją i Słowenią.

Jutro do przedstawicieli krajów V4 dołączy generał Rusłan Chomczak, naczelny dowódca sił zbrojnych Ukrainy. Oficerowie będą rozmawiać o współpracy i możliwości wspólnych szkoleń wojskowych, a także o aktualnej sytuacji bezpieczeństwa na Ukrainie.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Michał Zieliński

dodaj komentarz

komentarze


Kontyngent do zmiany
 
V-2 leci do aliantów
Kurs na dyplomację
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Wilki znów na Mazurach
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku 2020
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Abrams – czołg z najwyższej półki
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Stalowy człowiek
Javelin gwarantuje skuteczność
„Zginęli, bo byli Polakami”
Szczyt NATO już w poniedziałek
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Abramsy dla 1 Brygady
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Nowe książeczki wojskowe
Wyścig zbrojeń nie ustaje
„Krwawa niedziela” na Wołyniu
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Kat warszawskiego getta przed sądem
Wisła i Narew w Sejmie
Desantowanie z transportowego giganta
Afganistan. Czas wracać do domu
Podwodne centrum przyszłości
Pancerniacy ruszają na Łotwę
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Psy (w) WOT
Lufy prosto z Huty
Polak najlepszym podoficerem NATO
Rusza PKW Islandia
Ankona – bitwa po polsku
Żołnierze GROM-u uczą studentów WAT-u skoków ze spadochronem
Czekamy na pierwszy medal w Tokio
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Podwodne rozpoznanie i ratunek
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Wiosłują dla Emily
Lato w wojskowym klimacie
Groty dla proobronnych
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Course on Diplomacy
Nagroda nie tylko od dowódcy
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Co ze sprawdzianem z WF?
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Żołnierze bez testów z WF-u
Krajowa zbrojeniówka – w dołku czy na szczycie?
Combining Two Worlds
Sukcesy żołnierzy na AFN
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Afganistan: powrót do domu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO