moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Dzięsięciobój na 10-lecie

Wspierają działania wojsk lądowych z powietrza, prowadzą akcje ratownicze i poszukiwawcze oraz rozpoznanie, ale mogą również samodzielnie wykonywać działania bojowe. Lotnicy z 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych obchodzą właśnie 10-lecie jednostki. Świętują na sportowo, startując w dziesięcioboju. 

– 10. rocznicę utworzenia naszej brygady postanowiliśmy uczcić zawodami w dziesięcioboju żołnierskim – mówi mjr Piotr Tarkowski, szef Sekcji WF i Sportu w 1 Brygadzie Lotnictwa Wojsk Lądowych. – Są to zawody nowe, ale oparte na konkurencjach znanych żołnierzom, wielokrotnie sprawdzonych na różnych etapach szkolenia wojskowego. Z każdej konkurencji każdy żołnierz mógł uzyskać maksymalnie 10 punktów, stąd też nazwa imprezy „Żołnierz na dychę” – dodaje oficer.

 

REKLAMA

Nagrodą był puchar dowódcy, a w rywalizacji wzięły udział 15-osobowe drużyny z Dowództwa 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych z Inowrocławia, 49 Bazy Lotniczej z Pruszcza Gdańskiego oraz 56 Bazy Lotniczej z Inowrocławia. –Uczestnicy klasyfikowani byli w trzech kategoriach: mężczyźni do 35 lat, mężczyźni 36 lat i więcej oraz kobiety – open. Do klasyfikacji zespołowej liczone były wyniki 10 najlepszych żołnierzy z poszczególnych zespołów – mówi mjr Tarkowski. Zwodnicy sprawdzali się w 10 konkurencjach, m.in.: biegu zygzakiem, wspinaniu się po linie, biegu wahadłowym 10x10 m, skokach, podciąganiu się na drążku wysokim (mężczyźni), „brzuszkach”, rwaniu ciężarka, biegu na 1000 m. – Było bardzo gorąco, i to nie tylko ze względu na temperaturę powietrza. Rywalizacja była tak wyrównana, że o końcowych wynikach decydowała ostatnia konkurencja, czyli bieg na 1000 metrów – przyznaje mjr Tarkowski.

Zawody wygrała 56 Baza Lotnicza z Inowrocławia (843 pkt), drugie miejsce zajęło Dowództwo 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych (817 pkt), a trzecie – 49 Baza Lotnicza z Pruszcza Gdańskiego (801 pkt). Najlepsza wśród kobiet była por. Beata Kubicka z 56 Bazy, wśród mężczyzn do 35 lat ppor. Paweł Chmielewski z 49 Bazy, a powyżej 36 lat – st. chor. szt. Paweł Neskie z Dowództwa 1 BLWL.

1 Brygada Lotnictwa Wojsk Lądowych powstała w 2011 roku. Wówczas w jej skład weszła 49 Baza Lotnicza w Pruszczu Gdańskim, 56 Baza Lotnicza w Inowrocławiu, Dywizjon Rozpoznania Powietrznego oraz Centralna Grupa Taktycznych Zespołów Kontroli Obszaru Powietrznego. Rok później Dywizjon został przejęty przez 12 Bazę Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu. Nowo utworzona jednostka miała zajmować się przede wszystkim wsparciem walczących na lądzie żołnierzy, zabezpieczaniem z powietrza stanowisk dowodzenia, zadaniami transportowo-łącznikowymi i rozpoznawczymi. Śmigłowce z Pruszcza Gdańskiego i Inowrocławia od początku powstania 1 BLWL były też przeznaczone do zabezpieczenia przerzutu grup dalekiego rozpoznania i wojsk specjalnych. Mogą również prowadzić operacje poszukiwania i ratownictwa we wszystkich warunkach atmosferycznych w dzień i w nocy.

1 Brygada Lotnictwa Wojsk Lądowych wyposażona jest w śmigłowce Mi-24, Mi-2 oraz W-3PL Głuszec. Żołnierze służący w jednostkach jej podległych to w dużej części wojskowi, którzy mają za sobą misje w Afganistanie i Iraku oraz wiele akcji bojowych. Przez kilkanaście zmian polskiego kontyngentu tworzyli Samodzielną Grupę Powietrzno-Szturmową w Afganistanie. Właśnie tam podczas najtrudniejszych zadań poznawali możliwości śmigłowców Mi-24 na nowo.

Od lipca 2015 roku Brygadą dowodzi gen. bryg. pil. Sławomir Mąkosa, pilot śmigłowców Mi-2.

Ewa Korsak

autor zdjęć: 1 BLWL

dodaj komentarz

komentarze


Podwodne centrum przyszłości
 
Groty dla proobronnych
Nowe książeczki wojskowe
Krajowa zbrojeniówka – w dołku czy na szczycie?
Course on Diplomacy
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Polak najlepszym podoficerem NATO
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Kontyngent do zmiany
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Czekamy na pierwszy medal w Tokio
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
V-2 leci do aliantów
Rusza PKW Islandia
Szczyt NATO już w poniedziałek
Wilki znów na Mazurach
Żołnierze GROM-u uczą studentów WAT-u skoków ze spadochronem
Lufy prosto z Huty
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Wiosłują dla Emily
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Javelin gwarantuje skuteczność
Żołnierze bez testów z WF-u
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Psy (w) WOT
Wisła i Narew w Sejmie
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Sukcesy żołnierzy na AFN
Afganistan: powrót do domu
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Podwodne rozpoznanie i ratunek
Desantowanie z transportowego giganta
Stalowy człowiek
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Nagroda nie tylko od dowódcy
Ankona – bitwa po polsku
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
„Krwawa niedziela” na Wołyniu
Abrams – czołg z najwyższej półki
Co ze sprawdzianem z WF?
Abramsy dla 1 Brygady
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Kurs na dyplomację
Afganistan. Czas wracać do domu
„Zginęli, bo byli Polakami”
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku 2020
Combining Two Worlds
Kat warszawskiego getta przed sądem
Lato w wojskowym klimacie
Pancerniacy ruszają na Łotwę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO