moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

ORP „Błyskawica” z patronkami

Córki Cecylii i Edwarda Raczyńskich objęły honorowy patronat nad okrętem muzeum ORP „Błyskawica”. Uroczystość odbyła się w Gdyni i uświetniła święto marynarki wojennej. Kilkadziesiąt lat wcześniej matka nowych patronek została chrzestną niszczyciela, który w Polsce szybko zyskał status legendy.

Ostatnie miesiące ORP „Błyskawica” spędził w stoczni. Przeszedł tam gruntowny remont. Prace objęły między innymi renowację pokładów, zbiorników i głównego masztu. Najbardziej widoczną zmianą jest jednak nowe malowanie. Okręt przybrał kamuflaż z 1942 roku, kiedy to działał na Morzu Śródziemnym. W czwartek jednostka została przeholowana na miejsce stałego postoju przy gdyńskim skwerze Kościuszki. „Błyskawica” od lat nie porusza się już o własnych siłach. Aby się przemieścić, potrzebuje holowników.

Stoczniowcy sfinalizowali remont na kilka dni przed uroczystością przygotowywaną od miesięcy. W niedzielne popołudnie honorowy patronat nad okrętem objęły Viridianna Rey oraz Katarzyna Raczyńska, córki Edwarda Raczyńskiego, prezydenta RP na uchodźstwie, i Cecylii Raczyńskiej, która jeszcze przed II wojną światową została matką chrzestną jednostki. Do Gdyni przyjechała tylko pierwsza z nich. Druga ze względu na stan zdrowia była zmuszona zostać w Wielkiej Brytanii, gdzie mieszka. — Dla obojga rodziców służba Polsce była zaszczytnym obowiązkiem i pełnili ją z dumą – podkreślała Viridianna Rey. — Obejmujemy ten patronat z wdzięcznością i ze wzruszeniem – mówiła.

Podczas uroczystości odczytane zostały okolicznościowe listy od prezydenta Andrzeja Dudy i ministra obrony Mariusza Błaszczaka. „ORP „Błyskawica” to symbol męstwa, nieustępliwości i waleczności polskich marynarzy. To okręt-legenda, który od pierwszego do ostatniego dnia wojny służył w Marynarce Wojennej RP, przynosząc chwałę polskiemu orężu i dumę wszystkim Polakom” — zaznaczył minister. Dodał też, że oddanie jednostki pod honorowy patronat córkom Raczyńskich, to doskonała okazja, by przypomnieć zasługi ich rodu. „Dziękuję paniom Katarzynie Raczyńskiej i Viridiannie Rey za kultywowanie wspaniałych tradycji polskiego oręża oraz niezwykłej historii rodziny, z której się panie wywodzą” — podkreślił minister Błaszczak.

W podobnym tonie wypowiedział się kadm. Piotr Nieć z Inspektoratu Marynarki Wojennej. — My, marynarze, jesteśmy dumni z faktu, że w dziejach Polski, w najtrudniejszych jej momentach, nigdy nie zabrakło ludzi w marynarskich mundurach. Pamięć ich dokonań na przestrzeni ponadwiekowych dziejów zawsze będzie nas obligowała do godnego prezentowania biało-czerwonej bandery, dumy z noszenia marynarskiego munduru, dumy ze służby i pracy dla morskiego rodzaju sił zbrojnych oraz dumy z tradycji i naszej historii – mówił.

ORP „Błyskawica” to najstarszy na świecie niszczyciel. Pełni funkcję muzeum i jednocześnie okrętu reprezentacyjnego polskiej marynarki. Jednostka została zbudowana w Wielkiej Brytanii. Do służby weszła w listopadzie 1937 roku. Wzięła udział w licznych walkach II wojny światowej – o Norwegię, w ewakuacji Dunkierki, w bitwie o Atlantyk. Osłaniała lądowanie aliantów w Normandii. Po wojnie okręt wrócił do kraju. W czynnej służbie pozostawał do 1975 roku. Dziś formalnie przynależy do 3 Flotylli Okrętów w Gdyni. Obie nowe patronki „Błyskawicy” mają ponad 80 lat, a mimo to czynnie działają na rzecz promocji polskiej historii i kultury. Zasiadają we władzach Fundacji im. Raczyńskich przy Muzeum Narodowym w Poznaniu.

Tymczasem niedzielna uroczystość nie była jedyną, która towarzyszyła świętu marynarki wojennej. W Gdyni na okrętach podniesiona została wielka gala banderowa, a delegacje marynarzy złożyły kwiaty między innymi pod pomnikiem Polski Morskiej na skwerze Kościuszki. Dwa dni wcześniej w mieście odsłonięta została tablica upamiętniająca admirała floty Józefa Unruga, przedwojennego dowódcę floty, a we wrześniu 1939 roku dowódcę obrony wybrzeża.

Z kolei Świnoujście przy okazji święta gościło dwa okręty na co dzień stacjonujące w gdyńskim porcie wojennym – fregatę ORP „Gen. K. Pułaski” i niszczyciela min ORP „Kormoran”. Do służby został też włączony „Przemko” — ostatni z serii sześciu holowników, które w ostatnim czasie zasiliły polską marynarkę.

Święto marynarki wojennej od lat obchodzone jest w ostatnią niedzielę czerwca jako finał Święta Morza. Ono z kolei wywodzi się ze starych obrzędów kaszubskich. W kalendarzu pojawiło się w 1932 roku. Pierwsze uroczystości zorganizowane zostały w Gdyni z inicjatywy Andrzeja Wachowiaka, członka tamtejszego zarządu Ligi Morskiej i Kolonialnej.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: bsmt Michał Pietrzak, 8 FOW

dodaj komentarz

komentarze


„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Układ nerwowy Mieczników
Zawsze gotowi do pomocy
Krwawa noc pośród puszczy
By Polska była bezpieczna
Pytania o europejską tarczę
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Abramsy w pętli
„Grand Quadriga ‘24”
Serwis K9 w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Orzeł dla bohaterów
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
W obronie wschodniej flanki NATO
„Pierwsza Drużyna” na start
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Broń Hitlera w rękach AK
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Śladami ojca
Wszystkie misje AWACS-a
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Nowe zadania szefa SKW
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Wioślarze i triatlonistka na podium
Na straży nieba
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Ameryka daje wsparcie
Bohater odtrącony
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej hełmów dla żołnierzy
Pływacy i maratończycy na medal
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Flota Bayraktarów w komplecie
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Polska wiktoria na Monte Cassino
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Mobilne dowodzenie
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
They Will Check The Training Results in Combat
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Cień atomowej zagłady
Wojna w świętym mieście, epilog
Polki pobiegły po srebro!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO