moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wakacyjna walka o powrót do zdrowia

Dla weteranów poszkodowanych to okazja do podreperowania zdrowia, dla rodziców poległych żołnierzy – forma wsparcia emocjonalnego. Stowarzyszenie Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju zorganizowało w ośrodku w Mrzeżynie nad morzem dwa turnusy rehabilitacyjno-integracyjne. Weterani zaprezentowali tam wystawę o żołnierzach służących na misjach.

– Chcemy jak najdłużej pozostać w dobrej kondycji fizycznej, dlatego niezbędna jest rehabilitacja – mówi Tomasz Kloc, prezes Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju. W tym roku udało się zorganizować dwa turnusy rehabilitacyjno-integracyjne dla w sumie 150 osób. Weterani poszkodowani wraz z rodzinami oraz rodzice poległych żołnierzy pojechali do Ośrodka Wypoczynkowego SUS w Mrzeżynie nad morzem. – Ośrodek jest nowocześnie wyposażony i zapewnia nam dobre warunki rehabilitacji – dodaje Tomasz Kloc. Każdy uczestnik turnusu ma zlecone przez lekarza zabiegi, w zależności od schorzenia są to masaże, prądy czy ćwiczenia.

 

W powrocie do zdrowia weteranom poszkodowanym pomagała rodzina. – Możliwość spędzenia czasu z bliskimi wzmacnia terapię – uważa kpt. Grzegorz Wojewoda, żołnierz 8 pułku przeciwlotniczego w Koszalinie. Został ranny w 2009 roku podczas ostrzału bazy w Afganistanie. – Dolegliwości bólowe odczuwam do dziś, zwłaszcza przy zmianie pogody lub wysiłku – opowiada. Podczas gdy on i żona korzystali z zabiegów rehabilitacyjnych, ich dwojgiem dzieci (2 lata i 11 lat) zajmowali się animatorzy z ośrodka. – To dla nas duże ułatwienie – przyznaje.


Jak mówią weterani, zdrowie jest na pierwszym miejscu, ale ważne są także szacunek i wsparcie społeczeństwa. Dlatego starają się być widoczni, np. na miejscowej plaży spore zainteresowanie wzbudzają przygotowane przez nich parawany. Znajdują się na nich logotypy MON, Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju, Weterana Działań poza Granicami Państwa oraz napisy, że są oni uczestnikami turnusu rehabilitacyjnego w pobliskim ośrodku. – Plażowicze podchodzili, pytali, skąd jesteśmy. Opowiadaliśmy im o misjach, w których uczestniczyliśmy. Zachęcaliśmy także do odwiedzenia Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury, w którym prezentowaliśmy przygotowaną przez nasze Stowarzyszenie wystawę „Żołnierz – zawsze, mimo wszystko” – dodaje Tomasz Kloc.

Wystawa przybliżała sylwetki weteranów rannych i poszkodowanych w operacjach wojskowych w Iraku, Afganistanie czy na Bałkanach. Ekspozycja była czynna do końca turnusu, czyli do 6 sierpnia. Jedna z tablic przedstawiała st. kpr. Piotra Leśniaka, żołnierza 1 Batalionu Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie, który był także uczestnikiem turnusu. Do Mrzeżyna przyjechał wraz z żoną i dwoma synami: 7-letnim i 9-letnim. Obrażenia kręgosłupa, których weteran doznał na misji w Afganistanie podczas wybuchu improwizowanego ładunku wybuchowego, dają o sobie znać do dzisiaj. Lekarz przepisał mu krioterapię, prądy, magnetoterapię i kąpiele solankowe. Pomagają one złagodzić ból. – Wracam do domu pozytywnie naładowany, bo po serii zabiegów wraca energia – przyznaje st. kpr. Leśniak.

 

Pozytywne efekty terapii odczuwa również Edward Zaleski, który już kilka razy korzystał z rehabilitacji na turnusach. – Gdybym dostał skierowanie na zabiegi od lekarza rodzinnego, czekałbym kilka miesięcy w kolejce – mówi. Dla niego, jako wojskowego emeryta, ważne są także spotkania z kolegami. – Chcieliśmy się nie tylko podleczyć, lecz także pobyć w wojskowej rodzinie – przyznaje. Podczas turnusów wspólnie spędzali czas na ogniskach, rejsach statkiem po morzu czy graniu w siatkówkę.

Na wakacyjny turnus Stowarzyszenie zaprosiło także rodziców poległych żołnierzy. Mówią oni, że dobrze czują się wśród weteranów, a spotkania z kolegami ich synów są dla nich ważne.

Turnusy rehabilitacyjno-integracyjne zostały zorganizowane dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Obrony Narodowej jako zadanie zlecone oraz wsparciu sponsorów, m.in. firmie Lockheed Martin.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju

dodaj komentarz

komentarze


Morze Czarne pod rakietowym parasolem
 
W Italii, za wolność waszą i naszą
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Ramię w ramię z aliantami
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Na straży wschodniej flanki NATO
Święto stołecznego garnizonu
Przygotowania czas zacząć
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
25 lat w NATO – serwis specjalny
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Zmiany w dodatkach stażowych
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Szpej na miarę potrzeb
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
NATO na północnym szlaku
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Kadisz za bohaterów
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Charge of Dragon
Barwy walki
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Strażacy ruszają do akcji
Sandhurst: końcowe odliczanie
Wojna w świętym mieście, epilog
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Zachować właściwą kolejność działań
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
SOR w Legionowie
Wojna w świętym mieście, część druga
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Front przy biurku
Sprawa katyńska à la española
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wojna na detale
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kolejne FlyEle dla wojska
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Szarża „Dragona”
Głos z katyńskich mogił

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO