moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
XXIX MSPO otwarty!

Kielce ponownie stały się stolicą branży zbrojeniowej. – Targi w Kielcach zawsze były i będą ważnym wydarzeniem dla polskiego przemysłu obronnego i Wojska Polskiego – powiedział minister Mariusz Błaszczak podczas inauguracji XXIX edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. Wydarzeniem pierwszego dnia imprezy będzie podpisanie umowy na dostawę systemu Narew.

Czołgi, transportery, systemy artyleryjskie, rakiety, drony, śmigłowce i różnego rodzaju broń strzelecką będzie można przez najbliższe cztery dni oglądać w Kielcach. W stolicy województwa świętokrzyskiego trwa XXIX edycja Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. Swoją ofertę prezentuje tu 401 wystawców.

 

W ceremonii otwarcia wzięli udział m.in. Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej; minister Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego; gen. Rajmund T. Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, generalicja, parlamentarzyści i dyplomaci. – Cieszę się, że mogę państwa zobaczyć. Pandemia zmieniła biznes i społeczeństwo, ale nie zmieniła chęci do spotkań, a te są przecież główną ideą targów – powiedział w czasie gali Andrzej Mochoń, prezes Targów Kielce i organizator MSPO. Przypomniał, że od 29 lat targi zbrojeniowe towarzyszą zmianom, jakie zachodziły w polskich siłach zbrojnych, np. tym związanym z wejściem Polski do NATO, udziałem w misjach zagranicznych czy uzawodowieniem armii. – To właśnie tutaj, na MSPO, można było obserwować zmiany, jakie zaszły w polskiej zbrojeniówce. Niezwykle ważnym wydarzeniem było zawarcie umowy o współpracy przy organizacji MSPO, jaką podpisaliśmy z Ministerstwem Obrony Narodowej w 2002 roku. Współpraca z MON każdego roku przyczynia się do sukcesu naszego przedsięwzięcia – podkreślił Mochoń. Prezes targów zwrócił uwagę na to, że nieodłączny element MSPO stanowi wystawa Sił Zbrojnych RP, która organizowana jest od 1999 roku. W tym roku wojsko prezentuje się pod hasłem „Wytrwać, opanować, pokonać”.

– Spotykamy się w Kielcach, by przyczyniać się do wzmocnienia globalnego bezpieczeństwa nie tylko poprzez prezentacje najnowszych zdobyczy techniki wojskowej, lecz także poprzez międzynarodową współpracę w zakresie bezpieczeństwa sanitarnego, bezpieczeństwa granic i bezpieczeństwa w sieci – mówił Andrzej Mochoń. Zapowiedział też, że jednym z wiodących wątków tegorocznego MSPO będzie cyberbezpieczeństwo. – Istotne dla mnie jest także to, że tuż przed ceremonią otwarcia podpisaliśmy list intencyjny o partnerstwie strategicznym MSPO i Polskiej Grupy Zbrojeniowej w kolejnych latach – podkreślił.

List od prezydenta Andrzeja Dudy przeczytał minister Paweł Soloch, szef BBN. Zwierzchnik Sił Zbrojnych podkreślił, że podobnie jak ubiegłoroczna, także i obecna edycja przypada na trudny dla Polski i Europy czas. Pandemia, jak napisał prezydent, wpłynęła na wszystkie dziedziny życia, m.in. utrudniła produkcję, zachwiała handlem, pozrywała łańcuchy dostaw. Odcisnęła piętno również na przemyśle obronnym.

Prezydent zwrócił uwagę na realizowany w wojsku program modernizacji technicznej. „Projekt ten obejmuje pozyskanie i wdrożenie do wyposażenia Wojska Polskiego systemów uzbrojenia o poziomie nowoczesności i innowacyjności niespotykanym dotychczas w naszym kraju. [...] Inwestycje muszą iść w parze z odpowiedzialnym i efektywnym zarządzaniem rozwojem zdolności obronnych. Środki muszą być wydatkowane rozsądnie, z dostosowaniem do faktycznych możliwości budżetowych państwa. [...] Jako Zwierzchnik Sił Zbrojnych oczekuję sprawnej i terminowej realizacji programu zgodnie z planami budżetowymi na dany rok”, napisał w liście prezydent Duda. „Obecna edycja MSPO ukazuje, jak dynamiczny jest proces modernizacji technicznej polskiej armii. W trakcie imprezy podpisane zostaną znaczące umowy, w tym najważniejsza – na budowę systemu obrony powietrznej kraju krótkiego zasięgu – pomiędzy Ministerstwem Obrony Narodowej a Polską Grupą Zbrojeniową”, pisał Andrzej Duda. Listy okolicznościowe przekazali również premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Jarosław Kaczyński.

Na uroczystości głos zabrał także minister obrony Mariusz Błaszczak. Szef MON podkreślił, że MSPO to bardzo silna polska marka, a targi zbrojeniowe są ważnym wydarzeniem dla polskiego przemysłu obronnego i Wojska Polskiego. – Żyjemy w czasach trudnych i niebezpiecznych. Widzieliśmy niedawno obrazy z Afganistanu. Widzimy też, co dzieje się na granicy polsko-białoruskiej. Polskie służby i wojsko stają na straży polskiej granicy i jednocześnie granicy UE. Bardzo im za to dziękuję – mówił.

Szef resortu obrony podkreślił, że troszczy się o to, by żołnierze mieli jak najlepsze warunki służby i by dysponowali odpowiednim, nowoczesnym sprzętem. – I temu m.in. służy MSPO w Kielcach. Dzisiaj w obecności prezydenta Andrzeja Dudy zostaną podpisane ważne umowy, które stanowią o przyszłości Wojska Polskiego. To m.in. ta dotycząca 23 baterii przeciwlotniczych w ramach programu Narew. Będą to jedne z największych transakcji i programów, jakie będzie realizował polski przemysł obronny – zaznaczył minister Błaszczak.

Podkreślił także, że modernizacja wojska przyspieszyła w 2015 roku. Podał m.in. że w 2014 roku na zakup sprzętu wojskowego przeznaczono 8,5 mld złotych, a sześć lat później aż 17,5 mld. – Polska się zbroi, bo taka jest potrzeba. Bo zadaniem polskich władz i prezydenta RP jest zapewnienie bezpieczeństwa naszej ojczyźnie – mówił. Przypomniał również o najważniejszych w ostatnich latach inwestycjach, zakupie systemu Patriot, wyrzutni rakiet HIMARS, samolotów F-35, fregat Miecznik czy 250 czołgów Abrams. – Wyposażamy wojsko w najnowocześniejszy sprzęt i zwiększamy je liczebnie. To jest jedyna realna i skuteczna odpowiedź na zagrożenia. Nie zatrzymamy się na tej drodze i w kolejnych latach nadal będziemy budować zdolności obronne RP. XXIX Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego oraz 27 Międzynarodowe Targi Logistyczne uważam za otwarte! – powiedział na koniec.

MSPO w Kielcach odbywa się po raz 29. W targach zbrojeniowych bierze udział 401 firm z 27 krajów. W ramach tzw. pawilonów narodowych swoje produkty prezentuje 41 firm amerykańskich, 13 brytyjskich, 19 niemieckich, 8 norweskich, 3 włoskie i 2 ukraińskie. Najwięcej jest jednak polskich wystawców, z Polską Grupą Zbrojeniową na czele. Tegoroczna ekspozycja PGZ liczy ponad 300 produktów, prezentowanych przez 28 spółek.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Michał Niwicz, st. szer. Wojciech Król/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
 
Palmiry – miejsce kaźni
Nowy szef CWCR
Leopardy jadą na poligon
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Nowoczesna łączność dla armii
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Nowe mundury pod lupą 18 Dywizji
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Lotnictwo i kobiety
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Podoficer pies
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Kleszcze dla wojska
Air Show ’25 – do zobaczenia
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Telefon zaufania dla żołnierzy
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Priorytety dla armii
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Zachód przeciwko „korsarzom”
Jastrzębie przyleciały znad Bałtyku
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Miejsce kobiet jest (również) w lotnictwie
Przerwany lot „Orlika”
Sztandar dla Dowództwa WOT
Rusza morski „Dragon”
W Jachrance o skokach spadochronowych
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Ferie w mundurze
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Wielki test w West Point coraz bliżej
Będzie za co kupić koreańską broń
Tajna misja polskiej agentki
Polska przystań brytyjskich jeńców
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Zamiana po włosku
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Jaką drogą po wojskowy indeks?
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Którą drogą do armii?
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Pamiętamy o Niezłomnych
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Eurofightery znowu w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO