moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Siły zbrojne na MSPO

Są Leopardy 2A5, Rosomaki, przeciwlotniczy system rakietowo-artyleryjski Pilica, armatohaubice Krab, moździerze Rak czy samobieżny zestaw rakietowy Poprad. Wojsko przyjechało do Kielc z Wystawą Sił Zbrojnych. Na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego żołnierze prezentują ponad 300 różnego rodzaju jednostek sprzętu. Można też spotkać specjalsów, a nawet zgłosić się do armii.

Prace koncepcyjne nad Wystawą Sił Zbrojnych rozpoczęły się wiosną, a przygotowania przestrzeni wystawienniczej ruszyły pod koniec sierpnia. W ich efekcie podczas XXIX Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach obejrzeć można ponad 300 jednostek sprzętu wojskowego. Tegoroczna ekspozycja odbywa się pod hasłem „Wytrwać–opanować–pokonać” i zajmuje ponad 7 tys. mkw. – Wystawę organizujemy po raz 22. W tym roku zajmuje się tym prawie 400 żołnierzy. Zajmujemy halę wystawienniczą „A” oraz część ekspozycji zewnętrznej, na której stanął sprzęt o dużych gabarytach – mówi mjr Krystian Boryń z Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, rzecznik prasowy wystawy.

Stoiska przygotowały wszystkie rodzaje sił zbrojnych, Inspektorat Wsparcia SZ i jednostki mu podległe, a także Żandarmeria Wojskowa, wojskowe szkoły i uczelnie oraz różnego rodzaju stowarzyszenia. Swoją ofertę prezentuje także Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni i Polska Agencja Kosmiczna. Niemałą część ekspozycji zajmuje również stoisko Biura do spraw Programu „Zostań żołnierzem RP”.

Co się podoba zwiedzającym? – Uwagę przyciąga przede wszystkim duży sprzęt: transportery Rosomak, moździerz Rak, wyrzutnie Morskiej Jednostki Rakietowej, armatohaubica Krab, samobieżny przeciwlotniczy zestaw rakietowy Poprad oraz prezentowany po raz pierwszy przeciwlotniczy system rakietowo-artyleryjski Pilica – mówi mjr Boryń. – W hali wystawienniczej można natomiast obejrzeć wyposażenie indywidualne żołnierza oraz broń palną. Tu dużym zainteresowaniem cieszy się np. oferta naszych wojsk specjalnych – dodaje oficer.

O służbie w wojskach specjalnych można porozmawiać z żołnierzami wszystkich jednostek: JWK, Nila, Formozy, Agatu i GROM-u. Żołnierze WS do Kielc przywieźli m.in. platformę szturmową i pojazd M-ATV. Na ekspozycji znalazły się np. granatnik przeciwpancerny Carl Gustaf, bezzałogowce oraz różnego rodzaju karabiny wyborowe, karabinki HK, a także spadochrony. Sporym zainteresowaniem cieszy się też oferta Jednostki Wojskowej Formoza. – Prezentujemy m.in. ciągnik podwodny nurka bojowego DPD, który służy do skrytego przemieszczenia się nurka lub pary nurków do 35 m pod powierzchnią wody. Pokazujemy także aparat oddechowy typu Amphora – opowiada kmdr ppor. Michał Synak, rzecznik Formozy. – Odwiedzający nasze stoisko pytają nas o możliwości tego sprzętu, porównują go np. z wyposażeniem Jamesa Bonda! – dodaje z uśmiechem.

Podczas MSPO można także zobaczyć sprzęt i uzbrojenie wojsk lądowych. Prezentuje się tu m.in. 6 Brygada Powietrznodesantowa, 21 Brygada Strzelców Podhalańskich oraz Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia. Uwagę zwiedzających targi przyciągają np. dwa pojazdy Aero 4x4 z przyczepą oraz zasobnikiem CDS, spadochrony, np. AD-2000 i Sigma, różnego typu karabiny i karabinki, moździerz Antos oraz trenażer stacjonarny ppk Spike.

Tuż obok jest stoisko wojsk obrony terytorialnej. – Zapraszamy! – mówi ppor. Daniel Woś, rzecznik prasowy 10 Świętokrzyskiej BOT. – Można się tu spotkać z naszymi żołnierzami, którzy nie tylko opowiedzą o swojej służbie, lecz także pokażą sprzęt, którym na co dzień się posługują – dodaje. Ekspozycja WOT-u na Wystawie Sił Zbrojnych to m.in. pojazdy, quady, motocykle oraz sprzęt używany w sytuacjach kryzysowych, np. pilarki czy nożyce do cięcia karoserii. – Mamy także karabinki MSBS Grot w wersji A2 oraz moździerze LMP 2017 – dodaje oficer. To nie wszystko. Jeszcze do piątku w czasie MSPO można spotkać się z rekruterami WOT-u, którzy pomogą wypełnić wniosek o powołanie do służby. Terytorialsi podczas targów zebrali już kilka takich wniosków.

Do służby w wojsku zachęcają także żołnierze na stanowisku Biura do spraw Programu „Zostań żołnierzem RP”. – Rekrutacją zajmują się u nas pracownicy kieleckiego WKU oraz uczniowie XIV Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie. Informujemy, w jaki sposób aplikować do armii, i zachęcamy do służby. Na przykład za pośrednictwem emitowanych na żywo wywiadów – mówi por. Jolanta Maciaszek z Wydziału Komunikacyjnego Biura. W ciągu czterech dni pracownicy biura zaplanowali 50 takich spotkań. Na żywo można oglądać ich na profilach Biura w mediach społecznościowych o godzinie 11, 13 i 17. Wtedy to o służbie w WP opowiadają żołnierze wszystkich rodzajów sił zbrojnych, logistycy, weterani i sportowcy.

Wystawę Sił Zbrojnych na targach zbrojeniowych w Kielcach można oglądać do piątku.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
 
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Zamiana po włosku
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Leopardy jadą na poligon
Air Show ’25 – do zobaczenia
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Wielki test w West Point coraz bliżej
Kleszcze dla wojska
Sztandar dla Dowództwa WOT
Nowy szef CWCR
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Podoficer pies
Przerwany lot „Orlika”
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Polska przystań brytyjskich jeńców
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Miejsce kobiet jest (również) w lotnictwie
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Telefon zaufania dla żołnierzy
Jastrzębie przyleciały znad Bałtyku
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Rusza morski „Dragon”
Nowoczesna łączność dla armii
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Będzie za co kupić koreańską broń
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Priorytety dla armii
Ferie w mundurze
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Tajna misja polskiej agentki
Eurofightery znowu w Polsce
Palmiry – miejsce kaźni
Lotnictwo i kobiety
Którą drogą do armii?
W Jachrance o skokach spadochronowych
Nowe mundury pod lupą 18 Dywizji
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Zachód przeciwko „korsarzom”
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Pamiętamy o Niezłomnych
Jaką drogą po wojskowy indeks?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO