moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
23 medale żołnierzy na torze

Na mistrzostwach Polski w kolarstwie torowym żołnierze zdobyli 23 medale: 11 złotych, osiem srebrnych i cztery brązowe. Najlepiej spisał się marynarz Alan Banaszek z Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego, który sześć razy stanął na najwyższym stopniu podium. A oprócz tego zdobył także srebrny medal.

Mar. Alan Banaszek podczas jazdy indywidualnej na czas na wojskowych igrzyskach w Wuhan. Fot. Jacek Szustakowski

– Bardzo się cieszę ze świetnego startu mar. Banaszka. Po raz drugi z rzędu z bardzo dobrej strony pokazał się na krajowym czempionacie torowców. Liczę na to, że w kolejnych latach nadal będzie zdobywał medale na mistrzostwach Polski na torze i zapewni sobie przepustkę na igrzyska olimpijskie w Paryżu – mówi st. chor. sztab. mar. Robert Rapsiewicz, były trener-koordynator kolarskiej reprezentacji Wojska Polskiego. To on przed wojskowymi igrzyskami w Wuhan w 2019 roku zachęcił Alana Banaszka do wstąpienia w szeregi Wojska Polskiego.

Na torze w Pruszkowie marynarz wywalczył w tym roku najwięcej złotych medali. Zdobył aż sześć tytułów mistrzowskich: w kolarskim wieloboju – omnium, madisonie, wyścigach: scratch, punktowym, eliminacyjnym oraz drużynowym. W madisonie mar. Alan Banaszek stanął na najwyższym stopniu podium razem z szer. rez. Danielem Staniszewskim. W wyścigu drużynowym zaś pojechał po złoto wraz ze Staniszewskim oraz z Norbertem Banaszkiem i Tobiaszem Pawlakiem. Złota drużyna z mar. Banaszkiem reprezentuje barwy zawodowej grupy kolarskiej HRE Mazowsze Serce Polski założonej przez wujka medalisty – Dariusza Banaszka – byłego kolarza warszawskiej Legii. Mar. Alan Banaszek oprócz sześciu złotych krążków wywalczył również na torze w Pruszkowie srebro w wyścigu na 4 km.

REKLAMA

W wyścigu drużynowym pierwsza ekipa wystawiona przez grupę HRE Mazowsze Serce Polski pokonała w finale team z klubu Cartusia Kartuzy, w którym po srebro pojechał mar. Damian Sławek z Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego. Sławek w Pruszkowie wywalczył jeszcze cztery brązowe medale: w madisonie (wraz z Radosławem Lewandowskim), wyścigach: eliminacyjnym i na 4 km oraz w omnium. W tym ostatnim zresztą wszystkie miejsca na podium zajęli żołnierze. Obok złotego medalisty mar. Banaszka i brązowego – mar. Sławka – stanął jeszcze szer. rez. Daniel Staniszewski. Ponadto Staniszewski wywalczył jeszcze dwa srebrne medale: w wyścigu punktowym i eliminacyjnym.

Warto przypomnieć, że przed rokiem na mistrzostwach kraju w kolarskim wieloboju triumfował Staniszewski przed Banaszkiem, a Sławek zajął siódme miejsce. Banaszek przegrał złoto z kolegą z reprezentacji WP różnicą ośmiu punktów. W tym roku w omnium zdominowanym przez żołnierzy o tytule mistrzowskim zadecydowało tylko oczko. Banaszek triumfował ze 160 pkt, Staniszewski zdobył 159 pkt, a Sławek – 148.

Dorobek medalowy reprezentantów Wojska Polskiego powiększyły w Pruszkowie również kolarki. Miejsca na podium wywalczyły: szer. rez. Marlena Karwacka (LARK Ziemia Darłowska), szer. rez. Urszula Łoś (Stal Grudziądz) i szer. rez. Nikol Płosaj (Uczniowski Klub Sportowy Mróz Jedynka Kórnik). Karwacka wywalczyła dwa złote medale i srebrny – triumfowała w wyścigu na 250 m ze startu zatrzymanego i w sprincie drużynowym oraz była druga w keirinie. Płosaj zaś zdobyła dwa tytuły mistrzowskie – w omnium i wyścigu eliminacyjnym – oraz dwa wicemistrzowskie – w wyścigach punktowym i scratchu. Z kolei Łoś zajęła pierwsze miejsce w wyścigu na 500 m ze startu zatrzymanego.

Jacek Szustakowski

autor zdjęć: Jacek Szustakowski, CWZS

dodaj komentarz

komentarze


Zbrodnia bez kary
 
Duch Invictus jest, czas na formę
Kraby dla podhalańczyków
Ogień na alpejskich szczytach
Raki dla podhalańczyków
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Wilk na poligonie
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
B-1B znów na polskim niebie. W eskorcie Jastrzębi
Żołnierze poszkodowani na granicy
Time for Miecznik
AZOR – podwodny specjalista
Dron dla hydrografów
KFOR: wyższy stopień gotowości
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
W jedynym słusznym kierunku
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Inwestycje Stoczni Wojennej
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
„Błękitni” dzielą się wiedzą na misji
Course on Diplomacy
Na Litwie o bezpieczeństwie w regionie
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Pułkownik Niepokólczycki – bohater AK, wróg UB
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Emerytura wypłacana w … karmie
Żołnierz uratował dziecko z pożaru
Kobiety a pokój
Szef MON odwiedził USA
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Żołnierze bez testów z WF-u
103 lata Sztabu Generalnego
Legia Akademicka po raz piąty
Polityka nie znosi próżni
Drzwi do JWK otwiera selekcja
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Wybierz się na wojskowe studia
Star Army
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Czy będą podwyżki?
Będą podwyżki dla żołnierzy
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Społeczna solidarność na rzecz dzieci
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Odwiedź Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
O bezpieczeństwie państw NATO
Saper robi przejście
Afganistan. Czas wracać do domu
Szczury Torbuku
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Ciemne strony Facebooka
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO