moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Święto wojsk lądowych

Na najliczniejszym rodzaju sił zbrojnych spoczywa główny ciężar odpowiedzialności za bezpieczeństwo kraju. Dziękuję za waszą codzienną służbę i zaangażowanie – mówił minister obrony Mariusz Błaszczak podczas Święta Wojsk Lądowych w Poznaniu. Szef MON-u przypomniał, że jednostki lądowe zostaną wkrótce wyposażone w nowoczesne czołgi Abrams.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą odprawioną w katedrze poznańskiej. Tuż po niej, pod pomnikiem Armii „Poznań”, odbył się apel z udziałem dowódców Wojska Polskiego. – Podstawowym gwarantem bezpieczeństwa Polski są silne, dobrze wyszkolone i nowoczesne siły zbrojne. Na najliczniejszym ich rodzaju, wojskach lądowych, spoczywa główny ciężar odpowiedzialności za bezpieczeństwo kraju, za odstraszanie i obronę – mówił Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

 

REKLAMA

Szef MON-u przypomniał, że liczebność szeregów armii sukcesywnie się zwiększa. W tym roku certyfikację przeszła 18 Dywizja Zmechanizowana, najmłodszy związek taktyczny sił zbrojnych. Minister podziękował żołnierzom za zaangażowanie w jej tworzenie, a także za działania podejmowane na rzecz powiększania szeregów armii, jak choćby udział w kampanii „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej”. – Dziękuję wam również za codzienną służbę, związaną m.in. z usuwaniem skutków klęsk żywiołowych, oraz za służbę na granicy polsko-białoruskiej. Stawiacie czoła temu wyzwaniu, wspierając Straż Graniczną i odpowiadając na atak hybrydowy na Polskę i Unię Europejską – podkreślał minister obrony.


Film: MON

Mariusz Błaszczak zapowiedział, że polski rząd będzie konsekwentnie wzmacniać siły zbrojne. Przypomniał, że kilka tygodni temu zapadła decyzja o zakupie dla sił lądowych 250 najnowocześniejszych czołgów Abrams. Mają one trafić na wschód kraju, m.in. właśnie do 18 Dywizji. Szef MON-u dodał, że za proces zakupu oraz wdrożenie tego sprzętu do Wojska Polskiego jest odpowiedzialny gen. dyw. Maciej Jabłoński, inspektor wojsk lądowych. – Pan generał już kilkakrotnie przeprowadzał rekonesans w USA. Spotykał się zarówno z żołnierzami wykorzystującymi te czołgi, jak i ich producentem. Jest więc znakomicie przygotowany, by odegrać tę ważną rolę – mówił minister.

Mariusz Błaszczak podziękował również obecnemu na uroczystości gen. dyw. Richardowi Neely’emu, dowódcy Gwardii Narodowej Illinois, za współpracę. – Nasi żołnierze współpracują ze sobą już od 30 lat. Wspólnie ćwiczą, dzielą się doświadczeniem i wiedzą. Jednym z rezultatów tej współpracy jest właśnie decyzja o zakupie czołgów Abrams – mówił szef MON-u.

Podczas uroczystości w Poznaniu minister wręczył wyróżnionym żołnierzom honorowe kordziki.

Wojska lądowe są największym liczebnie rodzajem sił zbrojnych. W ich skład wchodzą m.in.: wojska pancerne i zmechanizowane, wojska rakietowe i artyleria, wojska obrony przeciwlotniczej, inżynieryjne, łączności i informatyki. W uzbrojeniu sił lądowych są m.in. czołgi Leopard 2A4 i 2A5, PT-91 Twardy, bojowe wozy piechoty BWP-1 oraz kołowe transportery opancerzone Rosomak. Wojska lądowe dysponują również wyrzutniami rakiet WR-40 Langusta, samobieżnymi haubicami Krab, samobieżnymi moździerzami Rak, samobieżnymi armatohaubicami Dana oraz radarami rozpoznania artyleryjskiego Liwiec.

Święto Wojsk Lądowych przypada 12 września na pamiątkę odsieczy wiedeńskiej Jana III Sobieskiego. Tego dnia w 1683 roku polsko-niemiecko-austriackie oddziały rozbiły turecką armię wezyra Kara Mustafy.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Maciej Nędzyński/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierze bez testów z WF-u
 
Szczury Torbuku
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Żołnierz uratował dziecko z pożaru
Time for Miecznik
Afganistan. Czas wracać do domu
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Zbrodnia bez kary
Course on Diplomacy
Emerytura wypłacana w … karmie
Społeczna solidarność na rzecz dzieci
Polityka nie znosi próżni
KFOR: wyższy stopień gotowości
Pułkownik Niepokólczycki – bohater AK, wróg UB
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Star Army
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Kraby dla podhalańczyków
Inwestycje Stoczni Wojennej
Szef MON odwiedził USA
Kobiety a pokój
Legia Akademicka po raz piąty
Na Litwie o bezpieczeństwie w regionie
Będą podwyżki dla żołnierzy
B-1B znów na polskim niebie. W eskorcie Jastrzębi
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Czy będą podwyżki?
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Ogień na alpejskich szczytach
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Saper robi przejście
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
W jedynym słusznym kierunku
Raki dla podhalańczyków
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Wybierz się na wojskowe studia
Drzwi do JWK otwiera selekcja
Duch Invictus jest, czas na formę
AZOR – podwodny specjalista
„Błękitni” dzielą się wiedzą na misji
Odwiedź Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni
O bezpieczeństwie państw NATO
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Ciemne strony Facebooka
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Żołnierze poszkodowani na granicy
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Dron dla hydrografów
Wilk na poligonie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO