moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

LITPOLUKRBRIG pod polskim dowództwem

Pułkownik Jarosław Mokrzycki został nowym dowódcą Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady. Zastąpił na tym stanowisku oficera ukraińskiej armii – płk. Dmytro Bratishko. Przekazanie dowództwa nastąpiło w Lublinie podczas uroczystości z okazji szóstej rocznicy utworzenia wielonarodowej brygady.

– LITPOLUKRBRIG to wyjątkowy projekt, jeśli chodzi o skalę taktyczną. Jest to zatem szczególna okazja, by budować inicjatywy i projekty, które będą służyć współpracy i zrozumieniu trzech narodów – mówił płk Jarosław Mokrzycki tuż po objęciu dowództwa Litewsko-Polsko-Ukraińską Brygadą. Oficer ukończył m.in. studia w Akademii Obrony Narodowej oraz w Joint Forces Staff College w Norfolk. W swojej karierze wojskowej stał na czele m.in. Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych, pełnił obowiązki dowódcy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, służył na misji w Iraku.

Na stanowisku dowódcy LITPOLUKRBRIG zastąpił płk. Dmytro Bratishko. Ukrainiec żegna się z jednostką po trzech latach służby, ponieważ stanowiska dowódcze w Litewsko-Polsko-Ukraińskiej brygadzie są rotacyjne. – To był bardzo pozytywnie spędzony czas. Chciałbym podziękować wszystkim mieszkańcom Lublina, bo wielonarodowa brygada ma tu znakomite miejsce do rozwoju. Wszystkie zadania, jakie przede mną postawiono, udało się zrealizować – powiedział płk Bratishko.

Przekazanie dowództwa w Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygadzie zbiegło się z szóstą rocznicą utworzenia jednostki. Uroczystości zostały zorganizowane w centrum Lublina, gdzie mieści się dowództwo wielonarodowej brygady. – Jesteście tu jako żołnierze reprezentujący trzy narody. Szkolicie się, współpracujecie, by bronić granic, za którymi są nasi rodacy – mówił wiceminister obrony Marcin Ociepa do żołnierzy LITPOLUKRBRIG. – Wasze zaangażowanie jest wspaniałym dowodem i świadectwem tego, że nasze trzy narody podobnie myślą, mają podobną historię i podobnie są nastawione do wyzwań przyszłości – zaznaczył wiceszef MON-u.

Do uczestników uroczystości list skierował Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. „Współpraca militarna między Polską, Ukrainą i Litwą ma szczególny charakter. Ze względu na położenie, wszyscy stoimy w obliczu podobnych zagrożeń. Wspólną, sojuszniczą odpowiedzią na te zagrożenia było powołanie Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady. Od momentu jej powołania motto „United for Peace” jest najpełniejszym wyrazem celów, jakie stawiamy sobie, działając na rzecz jej rozwoju” – napisał Mariusz Błaszczak.

Pododdziały służące w strukturach wielonarodowej brygady na co dzień pozostają w swoich jednostkach macierzystych. Gdy zachodzi potrzeba, są jednak w gotowości, by wykonywać działania zgodnie z przeznaczeniem LITPOLUKRBRIG. Mogą być skierowani na misję pod egidą ONZ czy Unii Europejskiej. Jednostka bierze też udział w ćwiczeniach, które mają przygotować ukraińską armię do działań zgodnie z procedurami NATO. – Chciałem serdecznie podziękować żołnierzom z Polski i Litwy za ich zaangażowanie i wsparcie w tak trudnym dla Ukrainy czasie – mówił gen. bryg. Maksym Myrgorodskyi, dowódca sił powietrznodesantowych armii ukraińskiej.

W uroczystościach wzięli udział także parlamentarzyści, władze Lublina i województwa lubelskiego. Samorządowcy podkreślali, że obecność żołnierzy wielonarodowej brygady w tym regionie to również gwarancja bezpieczeństwa. W ramach obchodów szóstej rocznicy LITPOLUKRBRIG zorganizowano również turniej piłkarski o Puchar Dowódcy Wielonarodowej Brygady.

Litewsko-Polsko-Ukraińska Brygada im. Wielkiego Hetmana Konstantego Ostrogskiego liczy ponad 4 tys. żołnierzy. W Lublinie mieści się dowództwo i sztab brygady. W myśl porozumień, stanowiska dowódcy, zastępcy dowódcy i szefa sztabu podlegają rotacji w trzyletnim cyklu. Jednostka została uformowana jesienią 2015 roku, a działalność zainaugurowała w styczniu 2016 roku.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: LITPOLUKRBRIG

dodaj komentarz

komentarze


Wioślarze i triatlonistka na podium
 
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polki pobiegły po srebro!
Wszystkie misje AWACS-a
Serwis K9 w Polsce
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Po śladach polskich bohaterów
Mobilne dowodzenie
Pytania o europejską tarczę
They Will Check The Training Results in Combat
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ameryka daje wsparcie
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
„Pierwsza Drużyna” na start
Więcej hełmów dla żołnierzy
Cień atomowej zagłady
By Polska była bezpieczna
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Flota Bayraktarów w komplecie
Krwawa noc pośród puszczy
Abramsy w pętli
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zawsze gotowi do pomocy
Wojna w świętym mieście, epilog
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Polska wiktoria na Monte Cassino
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Układ nerwowy Mieczników
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Broń Hitlera w rękach AK
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Śladami ojca
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pływacy i maratończycy na medal
Nowe zadania szefa SKW
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Bohater odtrącony
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Na straży nieba
„Ryś” z laserem
„Grand Quadriga ‘24”
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO