moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Na Litwie o bezpieczeństwie w regionie

W związku z hybrydowym atakiem wobec Polski, Litwy, Łotwy i szeroko pojętej UE oczekujemy, że Rada Europejska podejmie decyzje co do dalszych sankcji wobec reżimu białoruskiego – mówił prezydent Andrzej Duda po pierwszym posiedzeniu polsko-litewskiej Rady Prezydenckiej. W spotkaniu na Litwie uczestniczył także minister obrony Mariusz Błaszczak.

Prezydent Andrzej Duda spotkał się dziś z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą i premierem tego kraju Ingridą Szimonyte. Okazją była m.in. 230. rocznica uchwalenia przepisów, które regulowały unię polsko-litewską.
– Wspólnota, która istniała w ramach unii polsko-litewskiej była jakby pierwowzorem UE, w której dziś są oba nasze państwa. Dla mnie i dla Polski to dopełnienie uroczystości obchodów 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja – mówił prezydent Duda. Podkreślał „znakomitą współpracę bilateralną obu państw”, a także współdziałanie w ramach Unii Europejskiej, Sojuszu Północnoatlantyckiego i wspólnoty Trójmorza.

Ponieważ jednym z głównych tematów spotkania były sprawy związane z bezpieczeństwem w regionie, szczególnie z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej oraz ze współpracą wojskową, podczas wizyty zwierzchnikowi Sił Zbrojnych RP towarzyszył Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Szef polskiego MON-u razem z ministrem obrony Litwy Arvydasem Anušauskasem uczestniczyli w pierwszym posiedzeniu polsko-litewskiej Rady Prezydenckiej. Deklaracja o powołaniu tego gremium została podpisana w listopadzie ubiegłego roku. Rada omawia najważniejsze kwestie dotyczące wzajemnych relacji i współpracy, a także polityki regionalnej i bezpieczeństwa.

REKLAMA

– Nasza dzisiejsza dyskusja dotyczyła m.in. ochrony granic, które są jednocześnie granicami UE. Wywiązujemy się ze swoich zobowiązań i oczekujemy solidarności. Tego, że Rada Europejska podejmie decyzje co do dalszych sankcji wobec reżimu białoruskiego. Wsparcie ze strony UE jest naszym krajom potrzebne – podkreślał Andrzej Duda po posiedzeniu rady.

Prezydent Litwy Gitanas Naused mówił o potrzebie bliskiej współpracy obu państw, zwłaszcza w związku z atakiem hybrydowym ze strony Białorusi. – Lekcje z ostatnich wydarzeń wykazały luki w ustawodawstwie UE. Powinniśmy zatem wprowadzić pewne zmiany w prawie, by było ono dostosowane do realiów i dało możliwość obrony granic i zabezpieczenia ich przez nielegalnymi migrantami – zaznaczył Naused.

Z kolei minister obrony Mariusz Błaszczak i szef litewskiego MON-u omówili kwestie wspólnych ćwiczeń wojskowych i uzbrojenia. – Rozmawialiśmy o tym, jak przeciwdziałać zagrożeniom i zapewnić bezpieczeństwo naszym krajom w sposób najbardziej efektywny. To także tematy dyskutowane w ramach powołanej polsko-litewskiej Rady Ministrów Obrony, której kolejne posiedzenie odbędzie się na początku przyszłego roku w Wilnie – zapowiedział szef polskiego MON-u.

Polscy i litewscy żołnierze coraz częściej szkolą się razem w ramach ćwiczeń Sojuszu Północnoatlantyckiego. Jednym z ważniejszych manewrów, które odbyły się w tym roku, były „Three Swords-21” na terytorium Ukrainy. Polska i Litwa wymieniają się również doświadczeniami dotyczącymi działania wojsk obrony terytorialnej. – Nasza współpraca jest warunkiem bezpieczeństwa i rozwoju – podkreślał Mariusz Błaszczak.

Podczas wizyty w Wilnie politycy mówili m.in. o przygotowaniach do przyszłorocznego szczytu NATO. Polska delegacja weźmie też udział w uroczystym posiedzeniu litewskiego Sejmu z okazji 230. rocznicy Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów oraz inauguracji wystawy „O dobro Ojczyzny. Litwa i Polska w epoce Konstytucji 3 maja”.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Marek Borawski / KPRP, MON

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1635404280
Przyjaźń, współpraca? Słyszałem że tylko z Bałtykiem nie jesteśmy skłóceni, Zresztą to widać słychać i czuć. Przykre że ktoś do tego doprowadził.
1A-63-36-EC

Pentagon: oko na Chiny, Europa z tyłu głowy
 
Kawaleria powietrzna w akcji, czyli skok na poligon
16 Dywizja przeprawiła się przez Narew
„Tumak ’21” na finiszu
Afganistan. Czas wracać do domu
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Niewybuch w gdyńskim porcie, nurkowie minerzy w akcji
F-16 lecą na Litwę
Pułkownik Ciepliński w rękach UB
Mecz z mistrzem!
Retro Liga, czyli rozgrywki z historią w tle
Zespół NATO na bojowo
Niemiec z Goździkiem
SOMA dla specjalsów
Marynarze spoczęli w Kwaterze Pamięci
Dowódca generalny na granicy
Polskie wyrzutnie Wisły
Nastał dzień krwi i chwały…
11 medali dla wojskowych na czempionacie w boksie
Śladem „białych kurierów”
Najlepszy Sportowiec Polski 2021 roku. Głosujmy na żołnierzy!
Siedem medali zapaśników na wojskowym czempionacie
W jedynym słusznym kierunku
Dodatek specjalny za ochronę granicy
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Szer. Alicja Tchórz i szer. Radosław Kawęcki mistrzami Europy!
W BBN o sytuacji na granicy
„Globstate ‘21”, czyli wyzwania dla sił zbrojnych
Żołnierz ranny na granicy
Wciąż napięta sytuacja na granicy
Marynarz najlepszy na trasie Maratonu Komandosa
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Kiedy słyszysz „Alpha Scramble”!
W Łodzi szkolą medyków zgodnie z wytycznymi NATO
Logistycy wspierają żołnierzy na wschodzie Polski
Reforma administracji wojskowej
Mielec wraca do odrzutowców
Wojsko, fotonika i rewolucja technologiczna
Siły NATO ćwiczą w Kłajpedzie
Słowo jak odcisk palca
Na straży polskich rubieży
Zakupy dla wojska w nowym trybie?
Nowy stopień w siłach zbrojnych
Jakie zmiany w zakwaterowaniu?
Bryza na południowej flance
Cougary dla Wojska Polskiego
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Nocny szturm na polską granicę
Tarcza Polski coraz bliżej. Umowy w sprawie „Wisły” i „Narwi”
Legioniści wkraczają do Warszawy
Oczy na wschodnią flankę
W Łazienkach Królewskich o obronie Tobruku
Wojskowa politechnika świętuje
Course on Diplomacy
Hybrydowa agresja ze Wschodu
Harduny dla strażaków?
Podchorążowie na posterunku
O Polskę walczyli u boku Napoleona
Orlik po raz dziesiąty

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO