moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Sztandar dla zachodniopomorskich Terytorialsów

Swój sztandar ma już 14 Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej. Najmłodsza z brygad OT jednostka otrzymała go podczas niedzielnej uroczystości na rynku w Trzebiatowie. Przysięgę złożyło na niego 45 nowych żołnierzy 14 ZBOT.

Ufundowanie i wręczenie sztandaru było jednym z najważniejszych wydarzeń w dotychczasowej historii 14 ZBOT. Kontynuująca tradycje Armii Krajowej „czternastka” otrzymała swój sztandar z rąk rodziców chrzestnych: Prezes Zarządu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Szczecin Jolanty Szyłkowskiej oraz Sławomira Sędziaka syna Patrona Brygady, „Cichociemnego”, Stanisława Sędziaka ps. „Warta”. Sztandar podczas uroczystości wręczył jednostce Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej, gen. dyw. Wiesław Kukuła.

W uroczystości wzięli udział także m.in. wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki, parla-mentarzyści, dowódcy jednostek wojskowych i wszyscy członkowie komitetu honorowego sztan-daru, a dookoła rynku w Trzebiatowie zgromadzili się mieszkańcy miasta i rodziny składających przysięgę żołnierzy.

Miejsce uroczystości wybrano nie przypadkowo. To w Trzebiatowie powstał niedawno drugi bata-lion lekkiej piechoty, wchodzący w skład 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W niedzielę zakończyła się „szesnastka”, czyli trwające 16 dni intensywne szkolenie nowych żołnierzy 14 ZBOT. 45 osób, w tym 17 kobiet, złożyło przysięgę wojskową na sztandar 14 Zachodniopo-morskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Najważniejszym punktem uroczystości było wręczenie sztandaru. Najpierw jednak w imieniu Pre-zydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Ministra Obrony Narodowej oraz swoim gwoździe do sztandaru wbił Dowódca WOT gen. dyw. Wiesław Kukuła. Po nim uczynili to rodzice chrzestni sztandaru oraz członkowie komitetu honorowego i przedstawiciele żołnierzy.

Nadanie sztandaru jeszcze tworzonej jednostce jest wyrazem szacunku, ale też ogromnego zaufa-nia - mówił, po wręczeniu sztandaru dowódcy 14 ZBOT, płk. Tomaszowi Borowczykowi, Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. dyw. Wiesław Kukuła. Przypomniał też żołnierzom, że „żołnierz nie żyje dla siebie, ale dla innych”.

Czym jest sztandar, wyjaśnił nowym żołnierzom i wszystkim zebranym na uroczystości na trzebia-towskim rynku, dowódca zachodniopomorskich Terytorialsów. - Bronimy tego, co najcenniejsze. A czymże innym, jak tym, co najcenniejsze, jest sztandar? Jakie inne słowa, wartości, niż Bóg, Honor, Ojczyzna i krzyż na sztandarze warte są oddania nawet tego, co najdroższe, życia? Na sztandarze jest zawarty cały sens naszej służby - mówił płk Borowczyk, dowódca 14 ZBOT. Podkreślił, że sztan-dar ten nawiązuje i spaja żołnierzy z miejscem, dla którego służą - Pomorzem Zachodnim. - Herb województwa, to symbol naszych domów i rodzin, za których bezpieczeństwo też warto oddać ży-cie. To dla obrony i wsparcia tych domów na Pomorzu Zachodnim zostaliśmy powołani - mówił płk Borowczyk. Podkreślił także, że niedzielna uroczystość to „kamień milowy w rozwoju i historii za-chodniopomorskiej brygady”.

- Tę historię dalej napiszecie jednak Wy, żołnierze. Właśnie teraz, kiedy wrócicie do domów, powi-tacie swoje rodziny, wrócicie do pracy. Od teraz będziecie pisać historię naszej brygady dając świa-dectwo, kim jest żołnierz Wojsk Obrony Terytorialnej - zaapelował do nowych żołnierzy płk Borow-czyk.

Sztandar zachodniopomorskich Terytorialsów bezpośrednio nawiązuje do miejsca, w którym sta-cjonuje i za którego bezpieczeństwo odpowiada 14 ZBOT. Umieszczony jest na nim haftowany herb województwa zachodniopomorskiego, symbolizujący więź jednostki z regionem. Znajduje się na nim także „Znak dla skoczków do kraju” – znak spadochronowy Armii Krajowej, wprowadzony zarządzeniem Kierownika Ministerstwa Obrony Narodowej w Londynie z dnia 7 lutego 1954 roku, jako wyraz szacunku i oddania czci dla Cichociemnych, a w szczególności dla Patrona Brygady, ppłk Stanisława Jerzego Sędziaka. Jest tu także wizerunek Matki Boskiej Zwycięskiej, pochodzący ze szczecińskiego kościoła pw. św. Jana Chrzciciela. Wreszcie, w lewym dolnym polu umieszczona jest odznaka pamiątkowa 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej

Sztandar jest odtąd integralną częścią jednostki wojskowej i najcenniejszą rzeczą, którą przecho-wywać będzie 14. Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej. Według tradycji, jednostka wojskowa, która utraciłaby swój sztandar, musiałaby zostać rozwiązana.

Przysięgę na sztandar złożyło w Trzebiatowie 44 nowych żołnierzy, którzy ukończyli właśnie inten-sywne szkolenie podstawowe, składające się z zajęć na strzelnicy, musztry, z taktyki, znajomości broni czy udzielania pierwszej pomocy. To 17 kobiet i 27 mężczyzn. 14. Zachodniopomorska Bry-gada Obrony Terytorialnej liczy od tej chwili prawie 900 żołnierzy, z czego prawie 800 to Teryto-rialsi - ochotnicy. Wśród nich są wykładowcy akademiccy, nauczyciele, przedsiębiorcy, pracownicy firm czy administracji publicznej a także studenci i uczniowie.

14 ZBOT istnieje od września 2019 roku i jest najmłodszą brygadą Wojsk Obrony Terytorialnej. Dziś oprócz dowództwa i sztabu w Szczecinie posiada dwa bataliony lekkiej piechoty: w Choszcznie i najmłodszy w Trzebiatowie.

Tekst: Marcin Górka/14 Zachodniopomorska Brygady OT

red. PZ

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Dobrowolsi – czas start!
 
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Tajna misja polskiej agentki
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Którą drogą do armii?
„Avenger” na Monte Cassino
Rakietowy szach
Śnieg może być groźną bronią
Zielone światło dla Barbary
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Abramsy pod dobrą opieką
Rusza kwalifikacja wojskowa
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Pierwszy skok
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Zimowy sprawdzian podchorążych
Offset dla „Wisły”
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Podwójny Półmaraton Komandosa
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Liban uznany za strefę działań wojennych
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Roszady personalne w PGZ-ecie
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Eurofightery znowu w Polsce
Lista trupich główek
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Nowoczesna łączność dla armii
Invictus w zimowym stylu
Skromny początek wielkiej wojny
Wojna o porządek świata
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Bruksela przed szczytem
Wojenny bohater na szubienicy
Mocny sygnał od NATO
Zachód przeciwko „korsarzom”
Zamiana po włosku
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Nowy szef CWCR
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Cud w Trewirze
Air Show ’25 – do zobaczenia
Szef MON-u w Brukseli
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Polska przystań brytyjskich jeńców
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Lekcje z frontu
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO