moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
103 lata Sztabu Generalnego

Sztab Generalny, odpowiadając za adaptację Wojska Polskiego do nowoczesnych wyzwań, realizuje zadania z prawdziwym zaangażowaniem i pełnym profesjonalizmem – napisał prezydent Andrzej Duda w liście z okazji 103. rocznicy powołania głównej instytucji planowania i dowodzenia siłami zbrojnymi. Z okazji jubileuszu Sztabu Generalnego uroczysty apel odbył się na placu Piłsudskiego.

Święto rozpoczęło się od podniesienia flagi na maszcie przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie, gdzie mieści się siedziba Sztabu Generalnego. Potem gen. Rajmund T. Andrzejczak, szef Sztabu, złożył kwiaty przy tablicy poświęconej gen. Franciszkowi Gągorowi (stał na czele Sztabu w latach 2006–2010, poległ w katastrofie smoleńskiej). Główne uroczystości odbyły się na placu Piłsudskiego, gdzie w międzywojniu w pałacu Saskim siedzibę miał Sztab Generalny.

Gen. Rajmund T. Andrzejczak podkreślał, że ponad wiek temu podstawową potrzebą Polaków było poczucie bezpieczeństwa. – Marszałek Piłsudski uznał, że oprócz tych najważniejszych elementów, które decydują o funkcjonowaniu państwa, a więc ekonomii czy zarządzania przestrzenią, to właśnie siły zbrojne są podstawowym elementem i gwarantem tego bezpieczeństwa – mówił generał. I przypomniał, że właśnie dlatego 25 października 1918 roku, zanim jeszcze Polska wróciła na mapę Europy, na mocy decyzji Piłsudskiego oraz dekretu Rady Regencyjnej powołano Sztab Generalny Wojska Polskiego.

REKLAMA

Z okazji święta list do SGWP skierował prezydent Andrzej Duda. „Serdecznie dziękuję za wysiłek wkładany w planowanie strategicznego użycia sił zbrojnych, programowanie ich rozwoju, nadzór nad ogólną i operacyjną działalnością armii. Sztab Generalny, odpowiadając za adaptację Wojska Polskiego do nowoczesnych wyzwań, realizuje związane z tym zadania z prawdziwym zaangażowaniem i pełnym profesjonalizmem” – napisał Andrzej Duda.

Prezydent podkreślał, że na uznanie zasługuje postulowany przez Sztab model dowodzenia, który promuje samodzielność i odpowiedzialność dowódców. Zwierzchnik sił zbrojnych dodał także, że jest zadowolony ze zmian, dzięki którym Sztab Generalny stanowi najwyższą strukturę w wojsku. – Dzięki temu obecny system jest przejrzysty i nie budzi wątpliwości co do podziału kompetencji na najwyższych szczeblach dowodzenia Wojskiem Polskim. Oczekuję także, że szef Sztabu – zgodnie z ustaleniami, jakie podjęliśmy z ministrem obrony narodowej – odegra istotną rolę w przygotowaniu rozwiązań dotyczących kontynuacji reformy, w tym przywracaniu odrębnych dowództw rodzajów sił zbrojnych – podkreślił prezydent.

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, w liście do żołnierzy i pracowników Sztabu przypomniał, że odradzająca się w 1918 roku Polska bardzo szybko tworzyła instytucje kluczowe dla funkcjonowania państwa, a jedną z nich był właśnie urząd szefa Sztabu Generalnego. „Dzięki temu już w pierwszych dniach po odzyskaniu suwerenności państwo polskie dysponowało strukturą ułatwiającą dowodzenie szybko rozrastającym się Wojskiem Polskim” – napisał szef MON-u. Zaznaczył, że wysokie kompetencje oficerów służących dziś w Sztabie sprawiły, iż Polska osiągnęła pozycję jednego z liderów NATO oraz profesjonalnego i lojalnego sojusznika.

„Wyrazy wdzięczności za poświęcenie, pełną oddania służbę oraz dochowanie wierności Ojczyny” przekazała też w liście Elżbieta Witek, marszałek Sejmu. Życzenia przesłał również premier Mateusz Morawiecki, który chwalił profesjonalizm żołnierzy i ich poświęcenie.

Sztab Generalny Wojska Polskiego został utworzony 25 października 1918 roku rozporządzeniem Rady Regencyjnej Królestwa Polskiego. Na jego czele stanął gen. Tadeusz Rozwadowski. Sztab organizował struktury armii, system dowodzenia i szkolenia. 1 września 1939 roku został przeformowany na Sztab Naczelnego Wodza i pod taką nazwą funkcjonował też w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie.

W 1945 roku powołano Sztab Generalny, główną instytucję dowodzenia ministra obrony. Po 1989 roku Sztabowi podporządkowano wszystkie rodzaje sił zbrojnych. Zadaniem SGWP jest m.in. planowanie strategiczne użycia sił zbrojnych i programowanie ich rozwoju, przygotowanie i wyszkolenie wojska na potrzeby obrony państwa oraz działań poza jego granicami, jak również doradzanie kierownictwu MON-u. Szefowi Sztabu Generalnego podlegają dowódca generalny i dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych, a także szef Inspektoratu Wsparcia SZ.

Paulina Glińska

autor zdjęć: SGWP

dodaj komentarz

komentarze


Hybrydowa agresja ze Wschodu
 
Wciąż napięta sytuacja na granicy
Marynarze spoczęli w Kwaterze Pamięci
Najlepszy Sportowiec Polski 2021 roku. Głosujmy na żołnierzy!
Legioniści wkraczają do Warszawy
Zakupy dla wojska w nowym trybie?
Afganistan. Czas wracać do domu
Kiedy słyszysz „Alpha Scramble”!
Harduny dla strażaków?
Jakie zmiany w zakwaterowaniu?
Bryza na południowej flance
Oczy na wschodnią flankę
Niemiec z Goździkiem
SOMA dla specjalsów
O Polskę walczyli u boku Napoleona
Zespół NATO na bojowo
Tarcza Polski coraz bliżej. Umowy w sprawie „Wisły” i „Narwi”
Wojskowa politechnika świętuje
Wojsko, fotonika i rewolucja technologiczna
Orlik po raz dziesiąty
Niewybuch w gdyńskim porcie, nurkowie minerzy w akcji
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
11 medali dla wojskowych na czempionacie w boksie
Dodatek specjalny za ochronę granicy
16 Dywizja przeprawiła się przez Narew
Logistycy wspierają żołnierzy na wschodzie Polski
Reforma administracji wojskowej
W Łazienkach Królewskich o obronie Tobruku
„Globstate ‘21”, czyli wyzwania dla sił zbrojnych
Słowo jak odcisk palca
Course on Diplomacy
Mielec wraca do odrzutowców
„Tumak ’21” na finiszu
Nowy stopień w siłach zbrojnych
Pentagon: oko na Chiny, Europa z tyłu głowy
Pułkownik Ciepliński w rękach UB
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Siły NATO ćwiczą w Kłajpedzie
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Dowódca generalny na granicy
Retro Liga, czyli rozgrywki z historią w tle
Kawaleria powietrzna w akcji, czyli skok na poligon
Podchorążowie na posterunku
Nastał dzień krwi i chwały…
Mecz z mistrzem!
W BBN o sytuacji na granicy
Cougary dla Wojska Polskiego
Siedem medali zapaśników na wojskowym czempionacie
Na straży polskich rubieży
Marynarz najlepszy na trasie Maratonu Komandosa
Polskie wyrzutnie Wisły
Żołnierz ranny na granicy
Śladem „białych kurierów”
Szer. Alicja Tchórz i szer. Radosław Kawęcki mistrzami Europy!
W jedynym słusznym kierunku
F-16 lecą na Litwę
Nocny szturm na polską granicę
W Łodzi szkolą medyków zgodnie z wytycznymi NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO