moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
To będzie rekordowy budżet obronny

Wydatki majątkowe – ponad 17 mld zł, osobowe – 13 mld zł, na szkolenie wojsk – 9 mld zł, na świadczenia emerytalne – 10 mld zł. To tylko część zapisów projektu budżetu na przyszły rok w części 29. „Obrona narodowa”. Posłowie z Komisji Obrony Narodowej poznali dziś plany rządu dotyczące wydatków na obronność. W sumie kwota przeznaczona na ten cel wynosi prawie 58 mld zł.

Projekt budżetu na 2022 rok w części dotyczącej obronności zaprezentował posłom Wojciech Skurkiewicz, wiceszef MON. Wydatki obronne w przyszłym roku będą się kształtować na poziomie 2,2 proc. PKB, co wynika z ustawy o modernizacji oraz finansowaniu Sił Zbrojnych RP. Łącznie w przyszłym roku wyniosą one niemal 57,8 mld zł. – Największa część wydatków to wydatki majątkowe ujęte w ramach centralnych planów rzeczowych. Jest to kwota 17,87 mld zł – mówił wiceminister Skurkiewicz. – Z kolei na wydatki osobowe zostało zarezerwowanych 13,452 mld zł; na szkolenie i utrzymanie wojska – 9,342 mld zł; na świadczenia pieniężne, w tym emerytury i renty – 10,1 mld zł – wyliczał. Wiceminister podkreślił, że łączna suma wydatków osobowych oraz przeznaczonych na szkolenie i utrzymanie wojska wyniesie więcej, bo 25,872 mld zł. To dlatego, że środki przeznaczone na te cele są zapisane w różnych częściach budżetu państwa i obejmują one m.in. koszty remontów czy inwestycje infrastrukturalne.

– Przewidujemy, że w przyszłym roku stany osobowe wyniosą 115 500 żołnierzy zawodowych, 8 000 kandydatów na żołnierzy i 1 000 w Narodowych Siłach Rezerwowych – poinformował wiceminister Skurkiewicz. W szeregach wywiadu i kontrwywiadu wojskowego będzie służyć 2821 osób. Żołnierzy wojsk obrony terytorialnej ma być w przyszłym roku w sumie 35 tys., natomiast pracowników cywilnych wojska – ponad 48 tys.

W ramach Centralnych Planów Rzeczowych przeznaczono ponad 21 mld zł. W tym obszarze – jak mówił wiceminister – największe kwoty pochłonie realizacja programów związanych z planami modernizacji technicznej – ponad 16,2 mld zł, inwestycje budowlane – ponad 2 mld zł i zakupu środków materiałowych – prawie 2 mld. zł.

Najwięcej wątpliwości do zaprezentowanego projektu budżetu na 2022 rok mieli posłowie opozycji. Paweł Poncyliusz z Koalicji Obywatelskiej pytał m.in. dlaczego na program „Tytan” będzie przeznaczonych niewiele ponad 4 mln zł. – To miała być szansa dla polskich producentów, ale od trzech lat na realizację tego programu właściwie nie ma środków – przekonywał. Przedstawiciele resortu obrony zaznaczyli, że program jest realizowany, a wiele elementów systemu przeszła już obowiązkowe badania.

Poseł Andrzej Rozenek (Lewica) nawiązał do zapowiedzi wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego i ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, że armia zostanie zwiększona niemal do 300 tysięcy żołnierzy (służby zawodowej i terytorialnej). – Z projektu budżetu wynika, że na przyszły rok zostały zarezerwowane środki finansowe dla jedynie 115 tysięcy wojskowych. Jak to się ma wobec tych zapowiedzi? – dociekał poseł Rozenek. W odpowiedzi usłyszał, że plany ponad dwukrotnego zwiększenia liczebności Wojska Polskiego są zawarte w projekcie ustawy o obronie ojczyzny. Ponieważ dokument ten nie jest jeszcze ustawą (stanie się nią dopiero po przyjęciu przez parlament), nie można było wpisać skutków finansowych wynikających z jej zapisów, do procedowanych obecnie planów budżetowych na 2022 rok.

JT

autor zdjęć: st. chor. sztab. mar. Arkadiusz Dwulatek / Combat Camera DORSZ

dodaj komentarz

komentarze


Rusza kwalifikacja wojskowa
 
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Pierwszy skok
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Offset dla „Wisły”
Wojna o porządek świata
Szef MON-u w Brukseli
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Skromny początek wielkiej wojny
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Wojenny bohater na szubienicy
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
„Avenger” na Monte Cassino
Nowoczesna łączność dla armii
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Nowy szef CWCR
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Podwójny Półmaraton Komandosa
Mocny sygnał od NATO
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Lista trupich główek
Zamiana po włosku
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Zimowy sprawdzian podchorążych
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Cud w Trewirze
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Polska przystań brytyjskich jeńców
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Tajna misja polskiej agentki
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Eurofightery znowu w Polsce
Air Show ’25 – do zobaczenia
Abramsy pod dobrą opieką
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Dobrowolsi – czas start!
Bruksela przed szczytem
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Którą drogą do armii?
Zachód przeciwko „korsarzom”
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Szczury Pustyni dotarły do Polski

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO