moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pancerniacy wzmocnią granicę

Żołnierze 11 Dywizji Kawalerii Pancernej wesprą działania Straży Granicznej na granicy z Białorusią – zapowiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w Białej Podlaskiej. Szef resortu obrony obserwował w piątek ćwiczenia żołnierzy z 10 Brygady Kawalerii Pancernej, którzy sprawdzają swoje zdolności do jak najszybszego przerzutu wojsk.

Żołnierze 11 Dywizji Kawalerii Pancernej, jak powiedział minister Mariusz Błaszczak, mają zmienić część wojskowych z 16 Dywizji Zmechanizowanej, którzy od dwóch miesięcy współpracują ze Strażą Graniczną, by powstrzymać próby nielegalnego przekraczania wschodniej granicy Polski. – Kolejni żołnierze są tu kierowani, żeby dać odpór atakowi hybrydowemu ze strony Białorusi – tłumaczył szef MON. – W ataku tym wykorzystywani są kryminaliści, bo tak trzeba nazwać osoby, które zajmują się handlem ludźmi. Bo właśnie z takim procederem mamy tu do czynienia – dodał.

 

Minister obrony pochwalił wyszkolenie ćwiczących w Białej Podlaskiej żołnierzy 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa. – Te ćwiczenia sprawdziły możliwość szybkiej dyslokacji. Żołnierze z 10 Brygady Kawalerii Pancernej, którzy na co dzień stacjonują ponad 770 kilometrów stąd, w Świętoszowie, są w stanie w krótkim czasie przerzucić swoje oddziały tutaj, do Białej Podlaskiej – mówił Błaszczak. – Po wysłuchaniu meldunków dowódców mogę powiedzieć, że postawione zadania zostały wykonane wzorowo. W 11 kolumnach przerzucono najcięższy sprzęt, w tym czołgi Leopard – poinformował Mariusz Błaszczak. W ćwiczeniach bierze udział około 700 żołnierzy wyposażonych w 350 sztuk ciężkiego sprzętu, jak samochody ciężarowe i czołgi.

Minister Mariusz Błaszczak przekazał również, że na granicy Polski z Białorusią jest już prawie 400 posterunków obserwacyjnych, a żołnierze zbudowali pas tymczasowego ogrodzenia. – Dziś Sejm będzie rozpatrywał projekt ustawy dotyczącej budowy docelowego ogrodzenia, które uzupełni to postawione przez żołnierzy – mówił szef MON. Do tej pory powstało około 139 km płotu, ponad 163 km zapory poziomej oraz ustawiono 252 km siatki mającej chronić zwierzęta.


Film: MON

Obecnie działania polskiej Straży Granicznej wspiera około 8 tysięcy żołnierzy z 16 Dywizji Zmechanizowanej, 18 Dywizji Zmechanizowanej oraz wojsk obrony terytorialnej. Są tu również piloci z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, którzy patrolują z powietrza przygraniczne tereny. Żołnierze są wyposażeni w gogle nokto- i termowizyjne, dzięki czemu również po zmroku mogą prowadzić patrole i szukać ludzi próbujących nielegalnie przekroczyć granicę. Major Marek Nabzdyjak, oficer prasowy 16 Dywizji Zmechanizowanej, poinformował, że coraz więcej funkcjonariuszy białoruskich służb steruje działaniami migrantów i zachęca ich do tego, by w zorganizowanych grupach forsowali granicę. – Oczywiście próby te są udaremniane przez żołnierzy i funkcjonariuszy Straży Granicznej – zapewnił oficer.

Wkrótce wojsko wystąpi do lokalnych właścicieli hoteli, pensjonatów, miejsc agroturystycznych z propozycją wynajęcia ich obiektów. Armia będzie chciała zakwaterować w nich żołnierzy pełniących służbę na ścianie wschodniej. Wojsko będzie zajmowało obiekty na podstawie umów cywilnoprawnych.

KE

autor zdjęć: Leszek Chemperek/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1635701580
Czy to normalne przeciwko nielegalnym emigrantom wysyłać czołgi? To jednak poważne przegięcie.
1A-63-36-EC

Podwójny Półmaraton Komandosa
 
Eurofightery znowu w Polsce
Air Show ’25 – do zobaczenia
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Nowy szef CWCR
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Którą drogą do armii?
Skromny początek wielkiej wojny
Offset dla „Wisły”
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Nowoczesna łączność dla armii
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Wojna o porządek świata
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Zamiana po włosku
„Avenger” na Monte Cassino
Wojenny bohater na szubienicy
Pierwszy skok
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Lista trupich główek
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Tajna misja polskiej agentki
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Szef MON-u w Brukseli
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Cud w Trewirze
Zachód przeciwko „korsarzom”
Mocny sygnał od NATO
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Abramsy pod dobrą opieką
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Dobrowolsi – czas start!
Zimowy sprawdzian podchorążych
Polska przystań brytyjskich jeńców
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Bruksela przed szczytem
Rusza kwalifikacja wojskowa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO