moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Oficerowie objęli nowe stanowiska

Gen. bryg. Artur Kępczyński pokieruje najważniejszą jednostką logistyczną w armii, czyli Inspektoratem Wsparcia SZ, a gen. dyw. Sławomir Czosnek, dotychczasowy zastępca dowódcy generalnego RSZ, od dziś stoi na czele Centrum Operacji Lądowych – Dowództwa Komponentu Lądowego w Krakowie. Tak w ubiegłym tygodniu zdecydował minister obrony Mariusz Błaszczak.

O wyznaczeniu oficerów na nowe stanowiska kilka dni temu poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej. Zgodnie z decyzją szefa resortu obrony dotychczasowy zastępca dowódcy generalnego RSZ, gen. dywizji Stanisław Czosnek, od 2 listopada 2021 roku dowodzi Centrum Operacji Lądowych – Dowództwem Komponentu Lądowego w Krakowie. Gen. Czosnek będzie odpowiadał m.in. za przygotowanie do półrocznego dyżuru w 2023 roku Dowództwa Operacyjnego UE. Jednostka powstanie na bazie COL-DKL i w razie kryzysu lub konfliktu zbrojnego będzie dowodzić operacjami wojskowymi w promieniu 6 tys. km od Brukseli, czyli w całej Europie i w północnej części Afryki.

Dziś także dowodzenie najważniejszą instytucją logistyczną w Wojsku Polskim, czyli Inspektoratem Wsparcia SZ w Bydgoszczy, przejął gen. bryg. Artur Kępczyński. Oficer od 1 kwietnia tego roku pełnił czasowo obowiązki na tym stanowisku. Instytucja niedawno obchodziła 15-lecie swojego istnienia. Inspektorat dba nie tylko o sprawność sprzętu wojskowego i uzbrojenia, zapasy paliw, żywności, amunicji, wynagrodzenia żołnierzy, lecz także zabezpiecza funkcjonowanie kontyngentów i jednostki sojusznicze stacjonujące w Polsce.

***

Gen. bryg. Artur Kępczyński jest absolwentem Wyższej Oficerskiej Szkoły Samochodowej w Pile (1990) oraz Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie (1992). Jako dowódca plutonu karierę wojskową rozpoczął w 8 Ośrodku Szkolenia Specjalistów Czołgowych w Chełmnie. W 2001 roku został wyznaczony na stanowisko starszego oficera ds. transportu w Połączonym Dowództwie NATO w Heidelbergu w Niemczech, gdzie pełnił służbę przez kolejne trzy lata. Był też oddelegowany do służby w Regionalnym Dowództwie NATO w Neapolu. Po powrocie do kraju w 2004 roku służył w Dowództwie Wojsk Lądowych w oddziale HNS (ang. Host Nation Support). Zabezpieczeniem wojsk sojuszniczych na terenie Polski zajmował się także w Inspektoracie Wsparcia SZ, w którym służbę (z przerwami) pełnił od 2007 roku. W IWSZ był też zastępcą szefa logistyki, a potem sprawował obowiązki zastępcy szefa Inspektoratu Wsparcia SZ – szefa logistyki.

Jest absolwentem Akademii Sztuki Wojennej oraz licznych kursów natowskich. Służył poza granicami kraju: w Libanie i Republice Środkowoafrykańskiej.

Gen. dywizji Sławomir Czosnek służbę rozpoczął w 1982 roku jako podchorąży Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu. Jako oficer pierwsze stanowiska służbowe objął w 5 Brygadzie Wojsk Obrony Wewnętrznej. Związany był także z 5 Pułkiem Strzelców Podhalańskich, gdzie dowodził kompanią, a potem był szefem sztabu i dowódcą batalionu piechoty zmotoryzowanej. Służył także w 5 Pułku Dowodzenia w Krakowie, dowództwie Krakowskiego Okręgu Wojskowego, Korpusie Powietrzno-Desantowym i później w dowództwie 2 Korpusu Zmechanizowanego.

Gen. Czosnek dowodził 1 Brygadą Pancerną w Wesołej i 11 Lubuską Dywizją Kawalerii Pancernej. Od marca 2020 roku był zastępcą dowódcy generalnego RSZ.

Jest absolwentem studiów w Akademii Sztuki Wojennej oraz Podyplomowych Studiów Polityki Obronnej w Narodowym Uniwersytecie Obrony w Pekinie. Służył także poza granicami kraju. W 2014 roku pełnił obowiązki zastępcy dowódcy regionu wschodniego ISAF.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
 
Roszady personalne w PGZ-ecie
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Dobrowolsi – czas start!
Lekcje z frontu
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Rakietowy szach
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Którą drogą do armii?
„Avenger” na Monte Cassino
Cud w Trewirze
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Lista trupich główek
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Wojna o porządek świata
Nowy szef CWCR
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Tajna misja polskiej agentki
Zachód przeciwko „korsarzom”
Liban uznany za strefę działań wojennych
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Invictus w zimowym stylu
Mocny sygnał od NATO
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Abramsy pod dobrą opieką
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Zimowy sprawdzian podchorążych
Zielone światło dla Barbary
Skromny początek wielkiej wojny
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Pierwszy skok
Air Show ’25 – do zobaczenia
Polska przystań brytyjskich jeńców
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Śnieg może być groźną bronią
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Wojenny bohater na szubienicy
Eurofightery znowu w Polsce
Nowoczesna łączność dla armii
Zamiana po włosku
Podwójny Półmaraton Komandosa
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Bruksela przed szczytem
Offset dla „Wisły”
Szef MON-u w Brukseli
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO