moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Grób Nieznanego Żołnierza ma 96 lat

Jest symbolem walk o wolność ojczyzny, przy którym wartę honorową pełnią żołnierze Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. We wtorek uczczono 96. rocznicę ustanowienia Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Trumnę z ciałem bezimiennego polskiego obrońcy Lwowa złożono w grobowcu pod kolumnadą Pałacu Saskiego 2 listopada 1925 roku.

– To miejsce wyjątkowe, w którym w szczególny sposób pamiętamy o wszystkich, którzy oddali życie za wolną Polskę – mówił dziś Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Szef MON-u podkreślał, że protokół dyplomatyczny nakazuje przybywającym do Polski zagranicznym delegacjom złożenie hołdu przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Tutaj przysięgę składają żołnierze WP i odbywają się najważniejsze uroczystości państwowe. – Dziś, w Dniu Zadusznym, wspominamy w tym miejscu wszystkich, którzy oddali życie za wolną Polskę – dodał minister. Mówił o żołnierzach spoczywających na wojennych cmentarzach rozsianych po całym świecie oraz o tych, których miejsca spoczynku nie znamy m.in. żołnierzach niezłomnych.

– 96 lat temu rozpoczęła się historia Grobu Nieznanego Żołnierza, symbolu bezimiennej ofiary narodu polskiego w drodze do samostanowienia – podkreślił w czasie apelu płk Tomasz Dominikowski, dowódca Garnizonu Warszawa. Podlegli mu żołnierze z Pułku Reprezentacyjnego WP pełnią wartę przy GNŻ.

Z kolei Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych zaznaczył, że GNŻ to najświętsze miejsce dla Polaków. –Tutaj oddajemy hołd spoczywającemu pod płytą Grobu bezimiennemu obrońcy Lwowa oraz wszystkim, którzy walczyli o należne Polsce miejsce na mapie Europy – podkreślił minister Kasprzyk.

Rocznicę utworzenia Grobu uczczono uroczystą zmianą warty, oddaniem salwy honorowej i złożeniem kwiatów na płycie GNŻ. Odczytano także akt ustanowienia Grobu z 1925 roku.

Kwiaty złożono też przed tablicą, która znajduje się na ścianie budynku DGW i jest poświęcona pamięci Jadwigi Zarugiewiczowej. – To ona 29 października 1925 roku wybrała trumnę, w której znajdowały się szczątki nieznanego żołnierza, złożone potem w GNŻ – przypomniał minister Błaszczak. Szef UdSKiOR dodał, że Zarugiewiczowa, polska Ormianka ze Lwowa, stracił syna Konstantego w 1920 roku w bitwie pod Zadwórzem.

Symbol poległych bohaterów

24 stycznia 1925 roku Rada Ministrów zdecydowała o budowie Grobu Nieznanego Żołnierza w arkadach Pałacu Saskiego w Warszawie. Budynek był wówczas siedzibą Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Pobojowisko, z którego miały zostać ekshumowane szczątki żołnierza, wybrał losowo – spośród 15 pól bitewnych z lat 1918–1920 – ogniomistrz Józef Buczkowski, najmłodszy kawaler Orderu Virtuti Militari. Los padł na Cmentarz Orląt Lwowskich.

Z bezimiennych grobów wydobyto tam 29 października 1925 roku trzy trumny: sierżanta, kaprala oraz ochotnika w maciejówce. Jadwiga Zarugiewiczowa wskazała trumnę 14-letniego szeregowca w maciejówce. 2 listopada prochy obrońcy Lwowa złożono w grobowcu pod kolumnadą Pałacu Saskiego.

„Naród i rząd Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polskiej (…) złożył w grobowcu (…) zwłoki żołnierza polskiego, który poległ za Ojczyznę, składając w ten sposób wspólny hołd tysiącom bohaterów, którzy w ciągu stutrzydziestoletniej walki o wolność legli na polu chwały za sprawę narodu”, głosił akt erekcyjny, który prezydent Stanisław Wojciechowski umieścił w grobie. Na mogile zapłonął wieczny znicz, a wartę objęli żołnierze.

Pod koniec 1944 roku niemieckie oddziały wycofujące się z Warszawy wysadziły w powietrze Pałac Saski, ale fragment arkad z grobowcem ocalał. Po wojnie odbudowano grób, odnawiając trzy środkowe arkady kolumnady i odsłonięto go ponownie 9 maja 1946 roku. W PRL-u władze dodały tablice upamiętniające walki stoczone podczas II wojny, natomiast usunięto przedwojenne płyty z nazwami pól bitew z lat 1914–1920.

Ich kopie zamontowano na filarach dopiero w 1990 roku. Odsłonięto też 14 nowych płyt upamiętniających 180 najważniejszych bitew w historii Polski. W Grobie złożono także ziemię z mogił katyńskich. W 2016 roku na filarach Grobu odsłonięto dwie tablice poświęcone pamięci żołnierzy wyklętych. Rok później na kolumnach zamontowano dwie kolejne tablice. Wyryto na nich nazwy 22 miejscowości na Wołyniu, Lubelszczyźnie i w Małopolsce Wschodniej, w których Polacy stoczyli walki z bojówkami Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Powstańczej Armii.

AD

autor zdjęć: Leszek Chemperek / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Podwójny Półmaraton Komandosa
 
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Pierwszy skok
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Jakie podwyżki dla żołnierzy
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Nowoczesna łączność dla armii
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Abramsy pod dobrą opieką
„Avenger” na Monte Cassino
Bruksela przed szczytem
Śnieg może być groźną bronią
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Roszady personalne w PGZ-ecie
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Lekcje z frontu
Liban uznany za strefę działań wojennych
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Air Show ’25 – do zobaczenia
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Którą drogą do armii?
Lista trupich główek
Zimowy sprawdzian podchorążych
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Mocny sygnał od NATO
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Nowy szef CWCR
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Cud w Trewirze
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Szef MON-u w Brukseli
Zamiana po włosku
Eurofightery znowu w Polsce
Rakietowy szach
Rusza kwalifikacja wojskowa
Polska przystań brytyjskich jeńców
Zachód przeciwko „korsarzom”
Offset dla „Wisły”
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Invictus w zimowym stylu
Dobrowolsi – czas start!
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Wojna o porządek świata
Zielone światło dla Barbary

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO