moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polskie karabinki z „Łucznika” w służbie na granicy

Polskie służby strzegące bezpieczeństwa granic Rzeczpospolitej korzystają ze sprzętu wyprodukowanego przez polski przemysł obronny. Wśród niego znajdują się m.in. karabinki Beryl oraz MSBS GROT, dostarczane przez Fabrykę Broni „Łucznik” – Radom sp. z o.o.

Od wiosny tego roku gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi z Polską przez migrantów z różnych regionów świata. W celu zażegnania sytuacji kryzysowej, na wschodnią granicę RP oddelegowano żołnierzy oraz inne formacje mundurowe.

Granicy strzegą funkcjonariusze Straży Granicznej oraz żołnierze Sił Zbrojnych RP, wyposażeni w broń wyprodukowaną przez Fabrykę Broni „Łucznik” – Radom sp. z o.o. Z najnowszej konstrukcji MSBS GROT, stworzonej we współpracy z ekspertami Wojskowej Akademii Technicznej, korzystają m.in. jednostki Straży Granicznej, 18 Dywizji Zmechanizowanej oraz Wojsk Obrony Terytorialnej. Inne jednostki wciąż polegają na rozwijanej konstrukcji Beryl, także produkowanej w radomskiej Fabryce Broni.

- Przywoływane często w ostatnim czasie powiedzenie „ktoś nie śpi, aby spać mógł ktoś”, najlepiej obrazuje to, jak wiele zawdzięczamy naszym służbom zaangażowanym w ochronę polskiej granicy. Jesteśmy dumni, że polscy żołnierze korzystają z broni wyprodukowanej w Polsce, w naszym radomskim zakładzie. Mamy nadzieję, że nigdy nie będą musieli jej użyć, ale śpimy spokojniej wiedząc, że to polskie, niezawodne konstrukcje pomagają naszym służbom chronić nasz kraj i zapewnić bezpieczeństwo - mówi dr Wojciech Arndt, prezes zarządu Fabryki Broni „Łucznik” – Radom sp. z o.o.- Polski przemysł obronny od lat udowadnia, że potrafi tworzyć sprzęt najwyższej klasy, mogący konkurować na rynku międzynarodowym. W dzisiejszych, niepewnych czasach ważne jest, by Polska w pełni wykorzystywała potencjał rodzimych przedsiębiorstw obronnych i na nich mogła oprzeć program modernizacji Wojska Polskiego. Większość wyposażenia dla polskich żołnierzy jesteśmy w stanie sami wyprodukować, a dzięki decyzjom wspierającym polski przemysł obronny będziemy mogli uniezależnić się od zagranicznych dostawców – dodał prezes Fabryki Broni.

Karabinki automatyczne z rodziny Beryl to konstrukcja opracowana przez Fabrykę Broni w Radomiu po decyzji o standaryzacji kalibrów w armiach NATO przeznaczona dla pododdziałów piechoty, wojsk desantowych oraz innych rodzajów sił zbrojnych. Jest to broń celna, niezawodna, trwała i odporna na wpływ niekorzystnych warunków środowiska. Przyrządy celownicze są otwarte, typu szczerbinowego, ich wyposażenie w zintegrowane trytowe źródła światła umożliwia celowanie w dzień i po zmroku.

Modułowy System Broni Strzeleckiej GROT powstał w ramach wojskowego projektu TYTAN. Broń została zaprezentowana po raz pierwszy w przeddzień Święta Wojska Polskiego w 2012 r. Ta wyjątkowa konstrukcja pozwala na szybką zmianę kluczowych modułów, takich jak moduł lufy ze zintegrowaną komorą gazową, mechanizm spustowy, moduł granatnik i kolba. Dzięki temu można szybko dostosować broń do konkretnego odbiorcy i jego indywidualnych potrzeb. Te wszystkie cechy można osiągnąć zarówno w układzie klasycznym i bezkolbowym. Pierwsze egzemplarze MSBS GROT weszły do uzbrojenia Wojska Polskiego w 2017 roku.

Fabryka Broni „Łucznik” - Radom Sp. z o.o., wchodząca w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A., jest wiodącym, polskim producentem broni palnej, w szczególności dla Sił Zbrojnych RP oraz służb mundurowych.

Źródło: Aleksandra Odziemkowska/ Fabryka Broni „Łucznik” - Radom sp. z o.o.

red. PZ

autor zdjęć: DWOT, 18 DZ

dodaj komentarz

komentarze


Jakie podwyżki dla żołnierzy
 
Spadochroniarze na Podlasiu
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
W rezerwie pasywnej będą oceny
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
W Poznaniu o cyberbezpieczeństwie
Invictus w zimowym stylu
Mocny sygnał od NATO
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Zielone światło dla Barbary
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Dobrowolsi – czas start!
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Nowe śmigłowce kawalerii
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Zachód przeciwko „korsarzom”
Eurofightery znowu w Polsce
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Lista trupich główek
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Offset dla „Wisły”
Zimowy sprawdzian podchorążych
Ślubowanie kadetów OPW
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Wojna o porządek świata
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Cud w Trewirze
Gwiazdy sportu dają lekcję
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Szef MON-u w Brukseli
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Bruksela przed szczytem
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Liban uznany za strefę działań wojennych
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Mistrzowie sportu w marynarce uhonorowani
Lekcje z frontu
Podwójny Półmaraton Komandosa
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Zamiana po włosku
Rusza kwalifikacja wojskowa
W szeregach największej podziemnej armii w Europie
Śnieg może być groźną bronią
Pierwszy skok
Skromny początek wielkiej wojny
Rakietowy szach
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
„Avenger” na Monte Cassino
Którą drogą do armii?
Roszady personalne w PGZ-ecie
Abramsy pod dobrą opieką
Będą kolejne „Daglezje-P”
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO