moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
CyberEXPERT 2021- pierwsza konferencja Eksperckiego Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa

18 listopada odbyła się konferencja CyberEXPERT 2021 organizowana przez Eksperckie Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa, która rozpoczęła cykl corocznych spotkań mających na celu budowanie wiedzy i wymianę doświadczeń w zakresie IT, cyber i kryptologii. Konferencja została objęta patronatem Ministra Obrony Narodowej. Głównym celem wydarzenia było stworzenie platformy do budowania wiedzy oraz wymiany doświadczeń w zakresie IT, cyberbezpieczeństwa i kryptologii.

Wśród instytucji wspierających realizację tego wydarzenia byli w tym roku między innymi Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni (NCBC) oraz Instytut Teleinformatyki i Cyberbezpieczeństwa (ITC) Wydziału Cybernetyki WAT.

Konferencja odbyła się w dwóch równoległych panelach tematycznych. To cykliczne wydarzenie jest kierowane zarówno do odbiorców zainteresowanych zagadnieniami strategicznymi jak i tych, którzy na bezpieczeństwo cyberprzestrzeni patrzą przez pryzmat aspektów technicznych. CyberEXPERT 2021 daje również możliwość integracji osób skupionych wokół aspektów cyberbezpieczeństwa, pozwalających na wymianę doświadczeń i nawiązania kontaktów.

W pierwszym panelu tematycznym poruszone zostały kwestie środowiska informacyjnego, procesów w nim zachodzących, czy też znaczenia otwartych źródeł informacji. Wśród tematów znalazły się także zagadnienia z zakresu modeli nasycenia środowiska informacyjnego czy retencji danych. Omówiony został także proces złośliwego sterowania ludźmi, rozumiany jako świadome wprowadzanie w błąd w określonym celu. Część wystąpień skupiła się na systemowym podejściu do problemu szeroko rozumianej dezinformacji, w świecie wszechobecnych mediów społecznościowych i sieci teleinformatycznych, wpływających na dynamikę rozprzestrzeniania się informacji, w tym jej zasięg. W trakcie prezentacji poruszona została tematyka efektywnego wykorzystania dostępnych oraz stale zwiększających się zasobów i źródeł informacyjnych. Przedstawiono przykłady technik i narzędzi umożliwiających pozyskanie danych personalnych, które samodzielnie nie posiadają wysokiej wartości informacyjnej, natomiast umieszczone we właściwym kontekście, mogą zostać wykorzystane np. do ataku typu spearphishing.

Z kolei wśród tematów drugiego panelu, który skupił w sobie kwestie techniczne, znalazły się zagadnienia związane z bezpieczeństwem Internetu Rzeczy (IoT), tłumienie niepożądanych emisji generowanych przez urządzenia informatyczne, kwestia możliwości wykorzystania układów kwantowych do optymalizacji rozwiązywania zagadnień trudnych obliczeniowo czy też zagadnienie zagrożenia wyciekami danych z firm i instytucji, poprzez ukryte kanały w komunikacji DNS.

Podczas konferencji udostępniony został także streaming online. Zainteresowanych zapraszamy do obejrzenia relacji w linku na stronie Eksperckie Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa - O konferencji (ecsc.mil.pl).

****
18 listopada 2020 roku, Minister Obrony Narodowej, Mariusz Błaszczak oficjalnie otworzył Eksperckie Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa (ECSC) będące specjalną jednostką resortu utworzoną w celu szkolenia kadr w domenie operacyjnej cyberprzestrzeni.
Eksperckie Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa im. Prof. Zdzisława Krygowskiego jest wiodącą jednostką organizacyjną w resorcie obrony narodowej w zakresie kształtowania kierunków rozwoju systemu doskonalenia zawodowego w sferze cyberbezpieczeństwa, kryptologii oraz technologii informacyjnych.
ECSC podnosząc kwalifikacje żołnierzy i pracowników rozwija kompetencje Sił Zbrojnych RP w zakresie działań w cyberprzestrzeni, a także pełni rolę jednostki konsolidującej potencjał ekspercki oraz wspierającej Ministerstwo Obrony Narodowej w rozwijaniu współpracy krajowej i międzynarodowej.

Tekst: Aleksandra Wic/ Eksperckie Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa

red. PZ

autor zdjęć: Eksperckie Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa

dodaj komentarz

komentarze


Zachód przeciwko „korsarzom”
 
Rakietowy szach
W rezerwie pasywnej będą oceny
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Nowy szef CWCR
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Zielone światło dla Barbary
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Zamiana po włosku
Dobrowolsi – czas start!
Nowe śmigłowce kawalerii
Cud w Trewirze
Rusza kwalifikacja wojskowa
Podwójny Półmaraton Komandosa
Mocny sygnał od NATO
Lista trupich główek
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Będą kolejne „Daglezje-P”
Lekcje z frontu
Pierwszy skok
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Invictus w zimowym stylu
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Ślubowanie kadetów OPW
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Szef MON-u w Brukseli
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Wojna o porządek świata
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Skromny początek wielkiej wojny
Zimowy sprawdzian podchorążych
Którą drogą do armii?
Spadochroniarze na Podlasiu
Liban uznany za strefę działań wojennych
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Offset dla „Wisły”
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
„Avenger” na Monte Cassino
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Abramsy pod dobrą opieką
Roszady personalne w PGZ-ecie
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Eurofightery znowu w Polsce
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Bruksela przed szczytem
Śnieg może być groźną bronią

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO