moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Aktywność migrantów powoli spada

Miarą suwerenności państwa jest szczelność granicy i zdolność do obrony naszego terytorium, i to nasi żołnierze i funkcjonariusze robią znakomicie – powiedział dziś premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z mundurowymi, którzy strzegą granicy z Białorusią. Polskie służby i wojsko wspierają także żołnierze z Estonii, a niebawem dołączą do nich także Brytyjczycy.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował w mediach społecznościowych, że wojska estońskie pomagają już na granicy polsko-białoruskiej. Zadaniem Estończyków jest budowa i naprawa tymczasowego ogrodzenia oraz udrożnienie połączeń drogowych. Do działania na granicy Polski z Białorusią przygotowują się także żołnierze z Wielkiej Brytanii. – Brytyjczycy 8 grudnia rozpoczną służbę i będą wspierać Siły Zbrojne RP m.in. w budowie i naprawie tymczasowego ogrodzenia – napisał na Twitterze szef MON-u.

Dziś z żołnierzami i funkcjonariuszami Straży Granicznej spotkał się premier Mateusz Morawiecki. Podczas konferencji w Centrum Prasowym w Popławce powiedział, że polsko-białoruska granica oddziela dwa światy i „dyktaturę od demokracji”. – To granica, która oddziela normalne państwo, które troszczy się o swoich obywateli od reżimu, który dzisiaj używa obywateli innych państw jako żywych tarcz. Rozmawiałem dzisiaj o tym z żołnierzami i funkcjonariuszami – podkreślił szef rządu. Morawiecki dodał też, że polska granica jest coraz bardziej szczelna, a niedługo rozpocznie się budowa zapory, która ma być skutecznym narzędziem do ochrony przed napływem nielegalnych imigrantów. – Podjęliśmy szereg działań dyplomatycznych i część migrantów już wraca na Bliski Wschód. Jest szansa na to, że reżim się cofnie. Ale co jest w głowie Łukaszenki i jego sponsora z Kremla, tego oczywiście nie wiemy. Musimy liczyć się z najgorszymi scenariuszami – mówił Mateusz Morawiecki. – Miarą suwerenności państwa jest szczelność granicy i zdolność do obrony naszego terytorium, i to nasi żołnierze robią znakomicie. Polska jest z was dumna drodzy żołnierze i funkcjonariusze. Dziękujemy, że w ten trudny czas bronicie naszej granicy i służycie Rzeczypospolitej – podkreślał szef rządu. Poinformował też, że żaden z żołnierzy stacjonujących na terenie przygranicznym nie śpi już w namiotach. Zakwaterowani zostali w pobliskich hotelach i pensjonatach oraz w kontenerach mieszkalnych, które w ostatnim czasie dowoziły na Podlasie i Lubelszczyznę jednostki logistyczne.

O sytuacji na granicy podczas konferencji prasowej informowała dziś także por. Anna Michalska, rzeczniczka prasowa Straży Granicznej. Oficer wyjaśniła, że w weekend ponad 80 razy próbowano nielegalnie przekroczyć polską granicę z Białorusią. – W sobotę odnotowano takich prób 48, a w niedzielę 35. Wyraźnie obserwujemy, że z dnia na dzień tych prób jest coraz mniej – przyznała por. Michalska. Zapewniła jednak, że patrole cały czas obserwują kilkunasto- lub kilkudziesięcioosobowe grupy cudzoziemców, które przy wsparciu białoruskich służb próbują nielegalnie przedrzeć się na teren Polski. – Obserwujemy jak służby białoruskie tną concertinę, podprowadzają pod ogrodzenie cudzoziemców, jak oślepiają polskie służby latarkami i laserami – dodała. Wspomniała także o wydarzeniach z niedzielnego wieczoru, gdy na odcinku ochranianym przez placówkę w Narewce patrole zaobserwowały białoruskich mundurowych, którzy poruszając się samochodem wzdłuż granicy, co kilkadziesiąt metrów wyrzucali petardy hukowe. – W tym samym rejonie pod granicę podeszła kilkunastoosobowa grupa, która przygotowywała się do przejścia granicy w miejscu, gdzie uprzednio była rozcięta concertina. Jednej osobie, obywatelowi Iraku, udało się przejść na stronę polską. Został zatrzymany, pouczony o konieczności opuszczenia terytorium Polski i doprowadzony do linii granicy – przyznała por. SG Michalska.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Straż Graniczną, w tym roku polsko-białoruską granicę nielegalnie przekroczono ponad 38 tysięcy razy.

Na Podlasiu i Lubelszczyźnie żołnierze działają razem z mundurowymi ze Straży Granicznej. Pogranicza polsko-białoruskiego strzeże kilkanaście tysięcy żołnierzy. To wojskowi z jednostek operacyjnych z trzech dywizji zmechanizowanych: 16, 12 i 18 oraz 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Na wschodzie Polski służą także jednostki aeromobilne, wojska inżynieryjne i terytorialsi, głównie z 1 i 2 Brygady OT.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: st. szer. Adrian Jórski, Kancelaria Premiera, 16 DZ

dodaj komentarz

komentarze


Offset dla „Wisły”
 
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Nowy szef CWCR
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Nowoczesna łączność dla armii
Którą drogą do armii?
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Pierwszy skok
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Rakietowy szach
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Wojna o porządek świata
Zielone światło dla Barbary
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Śnieg może być groźną bronią
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Skromny początek wielkiej wojny
Mocny sygnał od NATO
Liban uznany za strefę działań wojennych
Roszady personalne w PGZ-ecie
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
„Avenger” na Monte Cassino
Zamiana po włosku
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Rusza kwalifikacja wojskowa
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Cud w Trewirze
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Air Show ’25 – do zobaczenia
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Szef MON-u w Brukseli
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Lekcje z frontu
Eurofightery znowu w Polsce
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Podwójny Półmaraton Komandosa
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Polska przystań brytyjskich jeńców
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Bruksela przed szczytem
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Abramsy pod dobrą opieką
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Lista trupich główek
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Zimowy sprawdzian podchorążych
Tajna misja polskiej agentki
Dobrowolsi – czas start!
Wojenny bohater na szubienicy
Invictus w zimowym stylu
Zachód przeciwko „korsarzom”
Zmiany w zarządzie PGZ-etu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO