moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Na granicy nieco spokojniej

Ostatniej doby zanotowano 116 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski – poinformowała dziś por. Anna Michalska, rzeczniczka Straży Granicznej. Dwie grupy migrantów bezskutecznie próbowały sforsować zaporę w okolicach Czeremchy. Funkcjonariusze SG wydali 25 postanowień o opuszczeniu terytorium RP.

Incydentów na granicy jest wprawdzie coraz mniej, ale kryzys nie został jeszcze wygaszony. Migranci nadal – zmuszani przez białoruskie służby – podejmują próby nielegalnego przedostania się na teren Polski, a następnie do Europy Zachodniej. Podczas tych akcji funkcjonariusze reżimu Łukaszenki utrudniają działania polskich żołnierzy, m.in. oślepiając ich laserami i światłami. W stronę polskich mundurowych są także rzucane kamienie. Tak wyglądały chociażby wczorajsze próby pokonania zapory na granicy w rejonie Czeremchy podjęte przez dwie 30-osobowe grupy migrantów. Incydenty te miały miejsce po zmroku, pierwszy około godziny 21.00, a następny o 4.00 nad ranem. Jak poinformowała we wtorek rzeczniczka Straży Granicznej, na teren RP za pierwszym razem przedostało się około 30 osób. Byli to głównie Irakijczycy oraz osoby narodowości czeczeńskiej. – Zostali zatrzymani i doprowadzeni do linii granicy. Wydane zostały postanowienia o opuszczeniu terytorium Polski – zaznaczyła por. Anna Michalska. Przy kolejnej próbie przejścia granicy na polską stronę weszło około 20 osób. Ci migranci również zostali odesłani na Białoruś.

W sumie na odcinku polsko-białoruskim odnotowano w ciągu doby 116 prób jej nielegalnego przekroczenia.

Statystyki SG pokazują, że coraz rzadziej dochodzi do tego rodzaju wydarzeń, co wynika m.in. z pogarszającej się pogody na wschodzie kraju. W listopadzie pogranicznicy donosili o 8,9 tys. próbach nielegalnego przejścia granicy, podczas gdy w październiku było ich 17,5 tys.

Od kilku dni w rejon działania mundurowych są dopuszczani dziennikarze. Jednak zgodnie z nowym prawem mogą oni przebywać w strefie przygranicznej jedynie za zgodą i pod ścisłą kontrolą pograniczników. Rzeczniczka SG podała, że od początku grudnia wydano 115 zezwoleń na wjazd na teren objęty działaniem Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej i 10 zezwoleń na wjazd w rejon sprzężony przez Nadbużański Oddział Straży Granicznej.

Tymczasem na granicy z Białorusią wraz z Polakami służy zgrupowanie zadaniowe „Żubr”, czyli kontyngent wojsk estońskich. „Żołnierze z Estonii wspierają polskie służby przy granicy z Białorusią. Ich zadaniem jest naprawa i budowa tymczasowego ogrodzenia. Nasi sojusznicy wykonują działania wspólnie z żołnierzami Żelaznej Dywizji, którzy z kolei wspierają Nadbużański Oddział Straży Granicznej” – przypomniał dziś w mediach społecznościowych resort obrony.

Oprócz wsparcia ze strony wojsk sojuszniczych żołnierze obecni przy granicy otrzymują także kartki z podziękowaniami od Polaków z całego kraju. – Poczta Polska dostarczyła nam podziękowania Polaków w ramach akcji #MuremZaPolskimMundurem. Pierwszą partię kartek z życzeniami przekazał nam Tomasz Zdzikot, prezes Poczty Polskiej. Dziękujemy za każde ciepłe słowo! – napisali w mediach społecznościowych żołnierze 18 Dywizji. Poczta Polska informuje, że pocztówki do wojskowych można przekazywać we wszystkich placówkach. Na kartkach nie trzeba naklejać znaczka, a w miejsce adresu wystarczy wpisać: „Obrońcom granicy”.

W działania w rejonach przygranicznych od kilku miesięcy są zaangażowane wojska lądowe (żołnierze 11, 12, 16, 18 Dywizji) oraz komponent lotniczy dysponujący pięcioma śmigłowcami. Żołnierzy wojsk operacyjnych wspierają żołnierze wojsk inżynieryjnych, odpowiedzialni za budowę i naprawę ogrodzenia, oraz logistycy. Przy granicy pełnią służbę także wojska obrony terytorialnej, które od momentu wprowadzenia stanu wyjątkowego, prowadzą operację „Silne wsparcie”.

JT

autor zdjęć: 15 Gołdapski Pułk Przeciwlotniczy, MON, 18 DZ

dodaj komentarz

komentarze


Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
 
Wojenny bohater na szubienicy
Wojna o porządek świata
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Bruksela przed szczytem
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Śnieg może być groźną bronią
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Lekcje z frontu
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
„Avenger” na Monte Cassino
Mocny sygnał od NATO
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Polska przystań brytyjskich jeńców
Którą drogą do armii?
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Zimowy sprawdzian podchorążych
Pierwszy skok
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Roszady personalne w PGZ-ecie
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Rusza kwalifikacja wojskowa
Skromny początek wielkiej wojny
Rakietowy szach
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Cud w Trewirze
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Zielone światło dla Barbary
Lista trupich główek
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Dobrowolsi – czas start!
Zamiana po włosku
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Nowy szef CWCR
Zachód przeciwko „korsarzom”
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Nowoczesna łączność dla armii
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Liban uznany za strefę działań wojennych
Eurofightery znowu w Polsce
Podwójny Półmaraton Komandosa
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Air Show ’25 – do zobaczenia
Szef MON-u w Brukseli
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Invictus w zimowym stylu
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Offset dla „Wisły”
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Tajna misja polskiej agentki
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Abramsy pod dobrą opieką

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO