moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowa Rada przy prezydencie

Dziękuję za gotowość wsparcia głowy państwa w zakresie spraw związanych z bezpieczeństwem – mówił w środę prezydent Andrzej Duda, po powołaniu Rady ds. Bezpieczeństwa i Obronności. Do jej zadań będzie należało m.in. przygotowywanie opinii i ekspertyz dotyczących zagrożeń dla bezpieczeństwa państwa. Nowy organ będzie działał w ramach Narodowej Rady Rozwoju.

Prezydent Andrzej Duda powołał dzisiaj do życia Radę ds. Bezpieczeństwa i Obronności. Ma ona przygotowywać opinie i ekspertyzy dla prezydenta, wskazywać na zagrożenia istotne dla interesu Rzeczypospolitej, a także dokonywać przeglądu i analizy rozwiązań prawnych dotyczących bezpieczeństwa oraz obronności.

Jak mówił prezydent jednym z powodów jego decyzji jest sytuacja na granicy polsko-białoruskiej i nowe rodzaje konfliktów. – Sytuacja bezpieczeństwa nie jest dziś łatwa. Ostatnie dziesięciolecia postawiły nas w obliczu nowych zagrożeń, jakimi są ataki hybrydowe. Świat jest w niezwykle dynamicznym etapie rozwoju cyfrowego, co wiąże się z kwestiami bezpieczeństwa państwa i jednostek – mówił prezydent.

REKLAMA

Prezydent podziękował za gotowość do wsparcia go w zakresie spraw związanych z bezpieczeństwem, ocenie obecnych i przyszłych zagrożeń oraz w wypracowaniu strategii rozwojowej. Podkreślał, że tematami do dyskusji na forum Rady będą na pewno wydarzenia na wschodzie, dotyczące nie tylko Polski, ale i np. Ukrainy, sytuacja na Bliskim Wschodzie, kwestie energetyczne, ale i te dotyczące polityki klimatycznej oraz modernizacji Wojska Polskiego.

Andrzej Duda przyznał też, że nie wyklucza utajniania obrad w odniesieniu do niektórych podejmowanych tematów, dlatego, jak wskazał, grono Rady jest wąskie. Z ramienia Kancelarii Prezydenta zasiądzie w niej Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego oraz Andrzej Zybertowicz, prezydencki doradca. Przewodniczącym został Przemysław Żurawski vel Grajewski, politolog i wykładowca akademicki. W skład Rady wejdą przedstawiciele świata nauki, służb mundurowych i osoby z doświadczeniem w służbie w wojsku. Wszyscy członkowie Rady będą zasiadali w niej społecznie.

Za prezydencką inicjatywę podziękował Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. – Jestem przekonany, że na takim forum, wśród takiego grona ekspertów, będziemy mogli wypracować ekspertyzy, które przyczynią się do wzmocnienia pozycji Polski na arenie międzynarodowej oraz zapewnienia bezpieczeństwa naszej Ojczyźnie. Deklaruję pełną gotowość do pracy w tej formule – powiedział szef MON.

W podobnym tonie wypowiedział się Mariusz Kamiński minister spraw wewnętrznych i administracji. – Cieszę się, że powstaje tak ważne forum, gromadzące wybitnych ekspertów z ogromną wiedzą o funkcjonowaniu polskiej armii i służb wewnętrznych. Jestem przekonany, że powołane dziś ciało eksperckie będzie użyteczne nie tylko dla pana prezydenta, ale będzie też inspiracją dla ministrów odpowiedzialnych za sprawy bezpieczeństwa. Wasze doświadczenie, wiedza i kompetencje są dla nas bardzo ważne – powiedział szef MSWiA.

Rada ds. Bezpieczeństwa i Obronności będzie działała w ramach Narodowej Rady Rozwoju, będącej gremium ekspercko-doradczym przy prezydencie RP. Jej zadania koncentrują się wokół debaty programowej na temat rozwoju Rzeczypospolitej Polskiej oraz rozwiązań strategicznych w kluczowych dziedzinach funkcjonowania państwa, w tym wyzwań i zagrożeń w perspektywie przyszłości Polski. 

Paulina Glińska

autor zdjęć: Marek Borawski/KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Wakacje z WOT? Zgłoś się już teraz!
 
Kto zostanie wojskowym mistrzem MMA?
Kolejne zakupy dla Wojska Polskiego?
Sukcesy żołnierzy w Limie i Seulu
Droga ku liczniejszej armii
PGZ zwiększa moc
Poszła Kresowa, poszła Karpacka
Przeprawa przez Wisłę
Coraz więcej powietrznych alarmów bojowych
Niezapomniany wódz spod Monte Cassino
Stocznia na dwóch barkach
PKW Orlik wrócił do domu
Zapaśnicy i chodziarz z ośmioma medalami
Pierwsi mistrzowie Wojska Polskiego w wieloboju żołnierskim
Wielki dzień dla polskiego wojska
Morska flanka pod osłoną
Lorenz: Biden mobilizuje Zachód
Musisz się szkolić tak, jak będziesz walczył
Ukraina: garnizon Mariupol wykonał swoje zadanie
Bitwa o Kamień Stołpecki
Jakie zasady stypendiów dla studentów?
F-15 w Łasku
Więcej sprzętu z USA dla polskiego wojska
Gratulujemy weteranom sportowcom!
Wojsko znów zagra z Gortatem
Trwają walki o Donbas
Przewrót majowy
Coraz więcej Rosomaków w armii
Pancerne uderzenie na „Defenderze”
Czworo triumfatorów VI Setki Komandosa
Wojsko na muralach
Ukraina kontratakuje
Więcej pieniędzy na zapomogi
Nowe plany modernizacji i miliardy na obronność
Przyjdź na piknik i zostań żołnierzem
Pamiętamy o bohaterach spod Monte Cassino
Dla bezpieczeństwa lotów
Raport podkomisji smoleńskiej
Na Monte Cassino marsz!
Wyjątkowy Buzdygan znów pomógł!
Polacy na Monte Cassino
Miecznik. Nowy wymiar marynarki wojennej
Ćwiczenia „Renegade/Sarex ’22” – czas na wnioski
Za wolność naszą i waszą
Wyższe nie tylko pensje
Przyszli nawigatorzy AW101 szkolą się we Francji
Amerykańskie F-15 w Polsce
„Tydzień Zdrowia” w szpitalu w Legionowie
Podchorążowie na koniach
Szwecja dołącza do Finlandii w drodze do NATO
„Zdrowy pilot” – nowy projekt dla żołnierzy
„Kormoran” u wybrzeży Litwy
Ottokar przyspiesza
Wschodnia flanka musi być wzmocniona
Powstaje Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych
Wielki desant na „Swift Response”
Pioruny w ofercie dla US Army
Leopardy 2A7 w Polsce
Medale za walkę z COVID-19

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów SiÅ‚ Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów SiÅ‚ Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO