moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Poprady dostarczone

Wojsko Polskie odebrało już wszystkie zamówione w grudniu 2015 roku Samobieżne Przeciwlotnicze Zestawy Rakietowe (SPZR) Poprad. Warta ponad miliard złotych broń była w ostatnich trzech latach sukcesywnie przekazywana m.in. do pułków przeciwlotniczych oraz brygad zmechanizowanych. Ostatnia partia Popradów właśnie trafiła do 19 Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej.

Samobieżne Przeciwlotnicze Zestawy Rakietowe (SPZR) Poprad to jedne z najnowocześniejszych na świecie zestawów obrony przeciwlotniczej bardzo krótkiego zasięgu – VSHORAD. Wyrzutnie te są uzbrojone w cztery pociski przeciwlotnicze Grom lub Piorun i mogą zwalczać nieprzyjacielskie samoloty, śmigłowce i drony oddalone o maksymalnie 5,5 tys. m i lecące nie wyżej niż 3,5 tys. m nad ziemią.

Mocną stroną Popradów jest ich system wykrywania i identyfikacji celów. W przeciwieństwie do wielu konkurencyjnych rozwiązań nie używają one różnych typów radarów, których działania mogą być wykryte przez nieprzyjaciela (zdradzając tym samym lokalizację broni), ale zaawansowanej głowicy optoelektronicznej.

Inspektorat Uzbrojenia MON podpisał z firmą PIT-Radwar umowę na dostawę 77 egzemplarzy Popradów (plus dostosowanie dwóch egzemplarzy prototypowych) w grudniu 2015 roku. Wart ponad miliard złotych kontrakt przewidywał, że pierwsze Poprady zostaną wojsku przekazane w 2018 roku, a ostatnia transza będzie dostarczona pod koniec 2021 roku.

Harmonogram ten został dotrzymany. Pierwsze SPZR Poprad zostały przekazane siłom zbrojnym w sierpniu 2018 roku – otrzymali je żołnierze 8 Koszalińskiego Pułku Przeciwlotniczego. Drugą jednostką, do której trafiły, był 4 Zielonogórski Pułk Przeciwlotniczy (w marcu 2019 roku), a trzecią – 15 Pułk Przeciwlotniczy w Gołdapi (w maju 2019 roku).

Ostatnie w linii

Wczoraj, 15 grudnia, odbyła się uroczystość przekazania wojsku ostatnich dziewięciu egzemplarzy Popradów zakontraktowanych sześć lat temu. Zestawy trafiły do wyposażenia 19 Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej.

– Żołnierze wskazują na funkcjonalność oraz łatwość obsługi tej broni. Eksploatacja Popradów przez pułki przeciwlotnicze pozwala na wyciąganie wniosków wobec dalszego programowania rozwoju tej warstwy naszej obrony – mówił gen. bryg. Kazimierz Dyński, szef Zarządu Obrony Powietrznej i Przeciwrakietowej – zastępca inspektora Rodzajów Wojsk Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Płk dr Artur Kuptel, p.o. szef Inspektoratu Uzbrojenia MON, podkreślał, że wnioski i doświadczenia z eksploatacji Popradów będą wykorzystywane przez Agencję Uzbrojenia. – Zakończenie dostaw to dopiero początek cyklu życia sprzętu wojskowego w Siłach Zbrojnych RP. Jego eksploatacja pozwoli na pozyskiwanie kolejnych doświadczeń i wniosków, które będą stanowiły bazę wiedzy dla Agencji Uzbrojenia do dalszego rozwoju Popradów we współpracy z krajowym przemysłem – powiedział.

Przedstawiciele Polskiej Grupy Zbrojeniowej, której częścią jest PIT-Radwar, podkreślali, że choć cieszy ich sukces zakończonego programu Poprad czy realizowanego jeszcze programu Pilica, to teraz czeka ich znacznie trudniejsze wyzwanie. – Kolejnym krokiem na tej ścieżce jest program Narew, który pozwoli nam dokonać skoku generacyjnego w technice rakietowej, przynosząc korzyści zarówno wojsku, jak i gospodarce – zapowiedział Sebastian Chwałek, prezes PGZ S.A.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: szer. Daniel Brzozowski

dodaj komentarz

komentarze


Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
 
Zamiana po włosku
W Jachrance o skokach spadochronowych
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Polska przystań brytyjskich jeńców
Pamiętamy o Niezłomnych
Zachód przeciwko „korsarzom”
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Lotnictwo i kobiety
Ferie w mundurze
Tajna misja polskiej agentki
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Eurofightery znowu w Polsce
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Nowe mundury pod lupą 18 Dywizji
Kleszcze dla wojska
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Miejsce kobiet jest (również) w lotnictwie
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Telefon zaufania dla żołnierzy
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Leopardy jadą na poligon
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Sztandar dla Dowództwa WOT
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Wielki test w West Point coraz bliżej
Będzie za co kupić koreańską broń
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Nowy szef CWCR
Priorytety dla armii
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Którą drogą do armii?
Przerwany lot „Orlika”
Podoficer pies
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Jastrzębie przyleciały znad Bałtyku
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Rusza morski „Dragon”
Nowoczesna łączność dla armii
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Palmiry – miejsce kaźni
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Air Show ’25 – do zobaczenia
Ostrożnie! Czołgi na drodze

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO