moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Prezydent Duda: Nie ma zagrożenia dla Polski

Bezpieczeństwo i suwerenność Ukrainy są dla nas sprawami strategicznymi – mówił prezydent Andrzej Duda na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Spotkanie z udziałem m.in. liderów partii parlamentarnych odbyło się z inicjatywy prezydenta i dotyczyło sytuacji wokół Ukrainy. Zwierzchnik sił zbrojnych zapewnił, że „w tej chwili nie ma zagrożenia dla Polski”.

Rada Bezpieczeństwa Narodowego została zwołana przez prezydenta Andrzeja Dudę w środę. Tego dnia z inicjatywy prezydenta Joe Bidena odbyła się wideokonferencja na temat sytuacji wokół Ukrainy i bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO. W debacie wzięli udział m.in. prezydenci: Polski, Francji, kanclerz Niemiec, premier Wielkiej Brytanii oraz sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego. Po obradach Andrzej Duda zwołał Radę Bezpieczeństwa Narodowego. Dziś w Pałacu Prezydenckim spotkali się m.in. marszałkowie Sejmu i Senatu, premier oraz przedstawiciele wszystkich partii parlamentarnych.

– Bardzo mi zależało na tym dzisiejszym spotkaniu dotyczącym sytuacji bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego Rzeczypospolitej. Chciałem, żebyśmy porozmawiali, jak dalej prowadzić politykę, tak żeby działać, mówiąc jednym głosem – mówił prezydent, rozpoczynając posiedzenie Rady. Andrzej Duda przyznał, że cieszy go obecność wszystkich przedstawicieli ugrupowań parlamentarnych, bo oznacza to „zrozumienie wspólnej odpowiedzialności za los Rzeczypospolitej w bardzo szczególnej sytuacji międzynarodowej”. – Sytuacja, w jakiej jesteśmy, jest specyficzna. Istotne zagrożenie dla Polski w tej chwili nie występuje. Niewątpliwie jednak, zmienia się sytuacja bezpieczeństwa militarnego w naszej części Europy – zauważył.

Jednak o tym, jak ma wyglądać wschodnia polityka zagraniczna i jak Polska powinna zareagować, gdyby doszło do inwazji Rosji na Ukrainę, politycy rozmawiali podczas niejawnej części posiedzenia Rady.

Posiedzenie RBN trwało ponad trzy godziny. Po jego zakończeniu prezydent Duda podziękował za „niezwykle spokojną, konstruktywną atmosferę spotkania”. – Przekazałem wszystkim obecnym na Radzie informacje o tym, jak wygląda sytuacja na Ukrainie, jak to wygląda z perspektywy Polski, jakie działania zostały podjęte, jak przebiegają rozmowy międzynarodowe – wyjaśnił Duda. Prezydent jeszcze raz odniósł się do wydarzeń na granicy rosyjsko-ukraińskiej. – Mamy do czynienia z ogromnymi ruchami wojsk rosyjskich, największymi od 89. roku. Niepodległość Ukrainy, tak jak i choćby Białorusi, są dla nas strategiczne i cieszę się, że na polskiej arenie politycznej jest poczucie odpowiedzialności za te sprawy – podkreślił Andrzej Duda.

W Radzie Bezpieczeństwa Narodowego uczestniczyli m.in. Elżbieta Witek, marszałek Sejmu, Tomasz Grodzki, marszałek Senatu, Mateusz Morawiecki, prezes Rady Ministrów, Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji – koordynator służb specjalnych, Wojciech Skurkiewicz, sekretarz stanu w MON, Tomasz Siemoniak, poseł Koalicji Obywatelskiej, Władysław Kosiniak-Kamysz, przewodniczący Koalicji Polskiej, Krzysztof Gawkowski, przewodniczący Klubu Poselskiego Lewicy, Jakub Kulesza, przewodniczący Konfederacji, oraz Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

KE

autor zdjęć: Grzegorz Jakubowski/ KPRP

dodaj komentarz

komentarze

~kubek
1643434860
w pierwszej kolejności należy rozmawiać o zwiększonej obronności kraju poprzez szybkie dozbrojenie a nie rozłożone na długie lata , sytuacja tego wymaga wprowadzenie powszechnego poboru ,przygotowanie społeczeństwa na wypadek wojny ,podanie gdzie ma się zgłaszać np. po broń ,przeprowadzanie szkoleń z obsługi jej ,bo jak na razie to jesteśmy bezradni i bezbronni
D6-59-DA-5D

„Oczko” wojskowych lekkoatletów
 
Prezydent Zełenski w Warszawie
Wodne szkolenie wielkopolskich terytorialsów
Krzyżacka klęska na polach grunwaldzkich
Formoza. Za kulisami
Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
Na ratunek… komandos
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
Z parlamentu do wojska
Awaria systemów. Bezpieczeństwo Polski nie jest zagrożone
RBN przed szczytem NATO
Czujemy się tu jak w rodzinie
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”
Szpital u „Troski”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jack-S, czyli eksportowy Pirat
Bezpieczeństwo granicy jest również sprawą Sojuszu
Jak usprawnić działania służb na granicy
Lato pod wodą
Polsko-litewskie konsultacje
Spadochroniarze na warcie w UE
„Armia mistrzów” – sporty walki
Terytorialsi w gotowości do pomocy
Zabezpieczenie techniczne 1 Pułku Czołgów w 1920
Jaki będzie czołg przyszłości?
Włoski Centauro na paryskim salonie
Walka – tak, ale tylko polityczna
Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
Za zdrowie utracone na służbie
Incydent przy granicy. MON chce specjalnego nadzoru nad śledztwem
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Medalowe żniwa pływaków i florecistek CWZS-u
Olimp gotowy na igrzyska!
Wracajcie z medalami!
Trzy miecze, czyli międzynarodowy sprawdzian
Pancerniacy trenują cywilów
Silniejsza obecność sojuszników z USA
Letnia Bryza na Morzu Czarnym
The Suwałki Gap in the Game
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
„Operacja borelioza”
„Armia mistrzów” – sporty wodne
Pancerny sznyt
Oczy na Kijów
Roczny dyżur spadochroniarzy
Nie wierzę panu, mister Karski!
Feniks – następca Mangusty?
Prezydent Warszawy: oddajmy hołd bohaterom!
Ankona, czyli polska operacja we Włoszech
Niepokonana reprezentacja Czarnej Dywizji
W hołdzie żołnierzom gen. Andersa
Sukces lekkoatletów CWZS-u w Paryżu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO