moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojskowa pomoc w czasie pandemii

Prawie trzy tysiące żołnierzy jest zaangażowanych w walkę z pandemią. Wojskowi pomagają w 60 szpitalach stacjonarnych i 16 tymczasowych. Działają w prawie 80 punktach szczepień – poinformował dziś minister obrony Mariusz Błaszczak. Pomagają zarówno żołnierze wojsk operacyjnych, jak i terytorialnych oraz podchorążowie.

Wojsko w walkę z COVID-19 angażuje się już od dwóch lat. Każdego dnia do działań kierowani są żołnierze jednostek operacyjnych i terytorialnych. Pomagają nie tylko ratownicy medyczni, pielęgniarki i lekarze, lecz także wojskowi bez wykształcenia medycznego. Minister obrony Mariusz Błaszczak poinformował dziś, że w przeciwdziałanie skutkom pandemii jest zaangażowanych obecnie prawie trzy tysiące żołnierzy. – Wojskowi pomagają w 60 szpitalach i 16 szpitalach tymczasowych oraz prowadzą działania w blisko 80 punktach szczepień. W szpitalu tymczasowym na Okęciu służbę rozpoczęli podchorążowie WAT-u – napisał szef MON-u w mediach społecznościowych.

 

Ponad tysiąc żołnierzy do walki z pandemią kierują wojska obrony terytorialnej. Terytorialsi pomagają obecnie w 57 szpitalach, gdzie wspierają pracowników służby zdrowia w pracach administracyjnych i gospodarczych, mierzą temperaturę pacjentom i pomagają im wypełniać dokumenty. Żołnierze WOT-u działają także w 15 stacjach sanitarnych i kilkunastu szpitalach tymczasowych oraz aż w 70 punktach szczepień. Wspierają również pracę kilku centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa.

– W ramach operacji „Trwała odporność” działa każdego dnia ponad tysiąc naszych żołnierzy. Wszyscy są zaszczepieni – podkreśla płk Marek Pietrzak, rzecznik WOT-u. – Współpracujemy także z Policją. Żołnierze i policjanci kontrolują osoby przebywające na kwarantannie. Tylko wczoraj sprawdzili ponad 33 tysiące adresów – dodaje.

 

Terytorialsi angażują się również w dystrybucję milionów maseczek ochronnych. Takie działania prowadzi m.in. 3 Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej. – Materiały dostarczamy do ponad 180 miast i gmin zlokalizowanych w naszym województwie. W sumie przekażemy 13 milionów maseczek ochronnych i medycznych typu FFP2 – mówi kpt. Witold Sura, rzecznik podkarpackich terytorialsów. Paczki z maskami ochronnymi na terenie Wielkopolski dystrybuuje z kolei 12 Brygada Obrony Terytorialnej.

Dowództwo WOT przypomina, że cały czas działa w internecie platforma wsparcia, za pomocą której różnego rodzaju instytucje – samorządy, szpitale, domy pomocy społecznej – mogą wnioskować o pomoc żołnierzy.

Dowództwo Generalne RSZ informuje natomiast, że obecnie do działań antycovidowych skierowano 70 procent wojskowych medyków. – Wspomagamy działalność kontenerowych szpitali. Zwiększyliśmy także liczbę miejsc dla pacjentów covidowych, którzy wymagają izolacji. Już niebawem będziemy dysponować 450 miejscami izolacji dla żołnierzy i podchorążych – mówi płk Rafał Pidek, szef Zarządu Wojskowej Służby Zdrowia DGRSZ. – Wspieramy proces szczepień żołnierzy i pracowników resortu obrony. Obecnie 91 procent żołnierzy podległych DGRSZ jest zaszczepionych dwiema dawkami przeciwko COVID-19 – dodaje płk Pidek.

Oficer przypomina także, że Dowództwo Generalne kieruje również medyków do pracy w szpitalu tymczasowym Wojskowego Instytutu Medycznego na Okęciu. Jednym z nich jest plut. Paweł Knurowski z 12 Brygady Zmechanizowanej. Podoficer od dwóch miesięcy opiekuje się pacjentami chorymi na COVID-19. – Obecnie obowiązki wykonuję na oddziale internistycznym, ale przez miesiąc dyżurowałem na OIOM-ie, gdzie chorzy wymagają m.in. podłączenia do respiratora – mówi plut. Knurowski. Żołnierz 12 BZ wyjaśnia, że do jego obowiązków należy m.in. monitorowanie stanu chorych. – Na oddziale internistycznym pomagam pacjentom w codziennej toalecie i czynnościach opiekuńczych, podaję też posiłki – dodaje plut. Knurowski.

Personel szpitala na Okęciu, poza wojskowymi i cywilnymi medykami, od wielu tygodni (a wcześniej w czasie III fali) wspierają podchorążowie. Pod koniec ubiegłego roku zostali tam wysłani studenci pierwszego i drugiego roku Kolegium Wojskowo-Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. – Przez najbliższe cztery tygodnie naszych podchorążych zastąpią wojskowi studenci z Wojskowej Akademii Technicznej. Studenci medycyny wracają do Łodzi na czas sesji egzaminacyjnej – mówi mjr Agnieszka Kazimierska, rzecznik Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi.

Ewa Jankiewicz, rzecznik prasowy WAT, wyjaśnia, że podchorążowie na Okęciu będą działać w systemie rotacyjnym. Pierwsza grupa czterdziestu wojskowych studentów została skierowana do szpitala na terenie 1 Bazy Lotnictwa Transportowego 31 stycznia. – Przed wyjazdem podchorążowie przeszli specjalistyczne szkolenie. Specjaliści Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego udzielili im instruktażu z posługiwania się środkami ochrony, m.in. zakładania i zdejmowania masek oraz kombinezonów ochronnych. A pracownicy Wojskowego Instytutu Medycznego przeszkolili ich w zakresie BHP i czynności związanych z opieką nad osobą zakażoną koronawirusem – wyjaśnia Ewa Jankiewicz. Podchorążowie i żołnierze WAT-u włączają się w walkę z COVID-19 od początku pandemii. Wspierali oni m.in. stacje sanepidu w prowadzeniu wywiadów epidemiologicznych, opracowali stronę internetową szpitala tymczasowego oraz aplikacje ułatwiające dotarcie z pomocą do osób przebywających w izolacji, a także wskazujące ogniska zakażenia koronawirusem.

Pandemia nie słabnie. Dziś Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 56 051 nowych potwierdzonych przypadkach zakażenia SARS-CoV-2. Zmarło 318 osób chorujących na COVID-19.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: DWOT, 18 DZ, WAT

dodaj komentarz

komentarze


Operacja „Wschodnia zorza”
 
Krzyżacka klęska na polach grunwaldzkich
Feniks – następca Mangusty?
Kaczmarek z nowym rekordem Polski!
Londyn o „Tarczy Wschód”
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Sejm podziękował za służbę na granicy
Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
Posłowie wybrali patronów 2025 roku
„Armia mistrzów” – sporty wodne
W Sejmie o zniszczeniu Tupolewa
Tridon Mk2, czyli sposób na drona?
Incydent przy granicy. MON chce specjalnego nadzoru nad śledztwem
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”
Olimp gotowy na igrzyska!
Ankona, czyli polska operacja we Włoszech
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Hala do budowy Mieczników na finiszu
Szpital u „Troski”
Polsko-litewskie konsultacje
Nie wierzę panu, mister Karski!
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
Prezydent Warszawy: oddajmy hołd bohaterom!
Jak usprawnić działania służb na granicy
The Suwałki Gap in the Game
Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
Silniejsza obecność sojuszników z USA
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Oczy na Kijów
Wojskowa odprawa przed szczytem Sojuszu
Zabezpieczenie techniczne 1 Pułku Czołgów w 1920
Most III, czyli lot z V2
Roczny dyżur spadochroniarzy
Na ratunek… komandos
Awaria systemów. Bezpieczeństwo Polski nie jest zagrożone
W hołdzie żołnierzom gen. Andersa
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
RBN przed szczytem NATO
„Armia mistrzów” – sporty walki
„Armia mistrzów” – kolarstwo, łucznictwo, pięciobój nowoczesny, strzelectwo, triatlon i wspinaczka sportowa
Jaki będzie czołg przyszłości?
Włoski Centauro na paryskim salonie
Ciężko? I słusznie! Tak przebiega selekcja do Formozy
Prezydent Zełenski w Warszawie
Partyzanci z republiki
Za zdrowie utracone na służbie
Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu
Posłowie o efektach szczytu NATO
Letnia Bryza na Morzu Czarnym
Z parlamentu do wojska
„Operacja borelioza”
International Test
Formoza. Za kulisami
Spadochroniarze na warcie w UE
Bezpieczeństwo granicy jest również sprawą Sojuszu
Paryż – odliczanie do rozpoczęcia igrzysk!
Terytorialsi w gotowości do pomocy
Lotnicy pamiętają o powstaniu
„Armia mistrzów” – lekkoatletyka

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO