moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Cały czas w gotowości

Sytuacja na polsko-białoruskiej granicy stabilizuje się, jednak żołnierze nie opuszczają swoich posterunków. Cały czas wspólnie z funkcjonariuszami innych służb zapobiegają kolejnym próbom nielegalnego przedostawania się na terytorium Polski. Wojskowi dbają także o to, aby prace przy budowie nowej, trwałej zapory przebiegały bez zakłóceń.

– Wczoraj na Podlasiu zatrzymano osiem osób, które usiłowały nielegalnie przekroczyć polsko-białoruską granicę – poinformowała w czwartek Straż Graniczna. Trzech z zatrzymanych to obywatele Jemenu, którzy dostali się do Polski, przechodząc przez rzekę graniczną Wołkuszanka. Zatrzymano także czterech obywateli Sri Lanki i jednego Afgańczyka. Jak czytamy w komunikacie SG, wszyscy cudzoziemcy na Białoruś dostali się samolotem z Rosji.

– Wygląda na to, że sytuacja na granicy się stabilizuje, nie obserwujemy zwiększającej się liczby prób nielegalnego przekroczenia granicy, ale nie możemy powiedzieć, że ich nie ma – mówi mjr Marek Nabzdyjak, oficer prasowy 16 Dywizji Zmechanizowanej, która wspólnie z funkcjonariuszami Straży Granicznej zabezpiecza odcinek granicy na terenie Podlasia. – Niestety, metody, jakimi posługują się cudzoziemcy, nie zmieniają się i cały czas w użyciu są kamienie – zaznacza.

Jak informuje Straż Graniczna, do jednej z niebezpieczniejszych sytuacji doszło w miniony weekend. Wówczas w okolicy miejscowości Czeremcha miała miejsce próba siłowego przekroczenia granicy. – W stronę polskich patroli poleciały kamienie. Cudzoziemcy byli wyposażeni w liny, których użyli do rozciągnięcia istniejących zabezpieczeń granicznych. Agresywnej grupie towarzyszyli żołnierze białoruscy, którzy pomagali niszczyć zaporę. Szybkie działania polskich służb zapobiegły nielegalnemu przekroczeniu granicy – poinformowała mjr Katarzyna Zdanowicz, rzeczniczka Podlaskiego Oddziału SG. Do prowokacji doszło także w okolicach Białowieży. – Żołnierze białoruscy wystrzelili pocisk z broni sygnałowej, który spadł po polskiej stronie granicy w pobliżu miejsca stałego posterunku polskich służb – poinformowała SG.

Cały czas w gotowości pozostają żołnierze z 18 Dywizji Zmechanizowanej, którzy stacjonują na terenach przygranicznych w województwie lubelskim. – Nasze patrole cały czas działają na samej linii granicy. Poza tym utrzymujemy siły szybkiego reagowania, które mogą wkroczyć do akcji, gdyby doszło do jakichś niepokojących sytuacji – wyjaśnia mjr Przemysław Lipczyński, rzecznik Żelaznej Dywizji. – Nasze działania wspierają także żołnierze wojsk obrony terytorialnej, wyposażeni m.in. w drony rozpoznawcze, a także sojusznicy z Estonii, którzy pomagają w naprawie zapory tymczasowej i udrażnianiu dróg na terenach przygranicznych – zaznacza.

Oprócz tego wojsko dba o to, aby prace nad budową nowej, trwałej zapory przebiegały bez zakłóceń. Ta konstrukcja, która powstaje na granicy, ma docelowo mierzyć 186 km długości i 5,5 m wysokości. Systemy elektroniczne ułatwią monitorowanie tego, co dzieje się w jej okolicach. – Cały czas realizujemy piesze i mobilne patrole, tym samym osoby zaangażowane w prace przy budowie, mają zapewnione bezpieczeństwo. Liczymy na to, że dzięki takiemu zabezpieczeniu na granicy prób nielegalnego jej przekraczanie będzie mniej, ale nie zmniejszamy naszego zaangażowania. Wręcz przeciwnie, w ostatnim czasie nawet zwiększyliśmy nasze siły – mówi mjr Błażej Łukaszewski, oficer prasowy 12 Dywizji Zmechanizowanej. – Działamy 24 godziny na dobę i będziemy to robić tak długo, jak będzie to konieczne – zaznacza.

Zaangażowanie żołnierzy do działań na terenach przygranicznych to konsekwencja dużej liczby prób jej nielegalnego przekroczenia. W zeszłym roku Straż Graniczna odnotowała prawie 40 tys. takich incydentów, w 2022 ponad tysiąc. Tylko w tym roku 53 zatrzymanych obcokrajowców zostało odesłanych do krajów pochodzenia lub państw, w których mogą legalnie przebywać.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: 16 DZ, 18 DZ

dodaj komentarz

komentarze


W rezerwie pasywnej będą oceny
 
Śnieg może być groźną bronią
Pierwszy skok
Rusza kwalifikacja wojskowa
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Ślubowanie kadetów OPW
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Cud w Trewirze
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Jakie podwyżki dla żołnierzy
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Zimowy sprawdzian podchorążych
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Wojna o porządek świata
Offset dla „Wisły”
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Rakietowy szach
Abramsy pod dobrą opieką
Podwójny Półmaraton Komandosa
Gwiazdy sportu dają lekcję
Zamiana po włosku
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
„Avenger” na Monte Cassino
Invictus w zimowym stylu
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Eurofightery znowu w Polsce
W Poznaniu o cyberbezpieczeństwie
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Liban uznany za strefę działań wojennych
Skromny początek wielkiej wojny
Nowe śmigłowce kawalerii
Zielone światło dla Barbary
Będą kolejne „Daglezje-P”
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Lista trupich główek
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Mistrzowie sportu w marynarce uhonorowani
Roszady personalne w PGZ-ecie
Zachód przeciwko „korsarzom”
W szeregach największej podziemnej armii w Europie
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Spadochroniarze na Podlasiu
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Bruksela przed szczytem
Amerykański test czołgistów z 1 Brygady
Dobrowolsi – czas start!
Lekcje z frontu
Szef MON-u w Brukseli

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO