moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Amerykanie w drodze do Europy

Zaledwie kilkadziesiąt godzin po zapowiedzi wzmocnienia amerykańskiego kontyngentu wojskowego w Polsce, w naszym kraju pojawili się pierwsi żołnierze Stanów Zjednoczonych. To tzw. grupa przygotowawcza, która ma zapewnić sprawny przerzut głównych sił US Army do Polski. Z bazy Fort Bragg w drogę do Polski ruszyła już grupa 1700 wojskowych z 82 Dywizji Powietrznodesantowej.

Żołnierze z 82 Dywizji Powietrznodesantowej mają wzmocnić amerykańskie siły stacjonujące już w Polsce. – To wyraźny sygnał sojuszniczej solidarności w odpowiedzi na sytuację na Ukrainie – napisał na Twitterze Mariusz Błaszczak. Amerykańskie media informują, że pierwsze samoloty z żołnierzami odleciały z USA bez ciężkiego sprzętu, prawdopodobnie ze względu na to, że w Europie znajdują się magazyny ze sprzętem i uzbrojeniem.

W Rzeszowie wylądowały kolejne samoloty z żołnierzami z grupy przygotowawczej armii Stanów Zjednoczonych. – To jeden z etapów przygotowawczych do przemieszczenia sił. Wkrótce do Polski dotrą siły 82 Dywizji Powietrznodesantowej, jednej z najbardziej renomowanych jednostek USA – poinformował na Twitterze minister Mariusz Błaszczak.

Kim są żołnierze, którzy wesprą wojska sojusznicze na wschodniej flance? 82 Dywizja Powietrznodesantowa stacjonuje w Fort Bragg w Karolinie Północnej. Jej żołnierze brali udział w niemal wszystkich zbrojnych interwencjach USA od czasu I wojny światowej. Została sformowana w 1917 roku. Ponieważ tworzący ją żołnierze pochodzili ze wszystkich stanów, zyskała przydomek „All American”, co oznacza „wszyscy Amerykanie”. Z tego powodu, na naszywkach jakie wojskowi noszą na ramieniu widnieje skrót „AA”. Żołnierze służący w szeregach 82 Dywizji Powietrznodesantowej utrzymują wysoki poziom gotowości bojowej, dzięki czemu mogą szybko zostać przerzuceni w dowolne miejsce, gdzie USA prowadzi działania. Ostatnio brali udział m.in. w ewakuacji mieszkańców Afganistanu. Wojskowi współpracowali już także z Polakami, np. podczas misji wojskowych poza granicami kraju, szkolili się także wspólnie ze spadochroniarzami z 6 Brygady Powietrznodesantowej, m.in. podczas ćwiczeń „Swift Response ’21”.

O wzmocnieniu wojsk USA w Europie poinformował w środę Pentagon. Według zapowiedzi do Polski trafi 1700 żołnierzy, do Rumunii z Niemiec przebazuje się 1000 wojskowych, natomiast do Niemiec trafi 300 Amerykanów. Ich pobyt w Europie ma charakter tymczasowy. Żołnierze nie będą wykonywać zadań na Ukrainie, lecz wyłącznie w miejscach ich stacjonowania. Pentagon zapowiedział, że jest gotowy, by wysłać do Europy kolejne wojska – jeśli zajdzie taka potrzeba.

Tymczasem w porcie w Gdyni od rana trwa rozładunek amerykańskiego sprzętu. Nie należy on jednak do żołnierzy z 82 Dywizji Powietrznodesantowej, ale do wojskowych z 1 Batalionu 185 Pułku Piechoty Gwardii Narodowej z Kalifornii, którzy wkrótce rozpoczną swoją misję w Polsce. Przez kolejne kilka miesięcy będą dowodzili Batalionową Grupą Bojową NATO, która stacjonuje na Mazurach. Żołnierze zastąpią w tej roli wojskowych z 3 Batalionu 161 Pułku Piechoty Gwardii Narodowej z Waszyngtonu, którzy do tej pory współpracowali z sojusznikami. – „Czarne karabiny”, bo taki przydomek nosi nasza jednostka, po dziewięciu miesiącach pobytu w Polsce kończą realizację swoich zadań. Zastąpią nas koledzy ze 185 Pułku, ale nie oznacza to wielkich zmian. Obie jednostki należą do tej samej brygady, dysponujemy też podobnym sprzętem, m.in. kołowymi transporterami opancerzonymi Stryker – mówi st. sierż. Adrian Potoka, oficer prasowy Batalionowej Grupy Bojowej NATO. Dodaje także, że uroczystość przekazania dowodzenia między dwoma pododdziałami odbędzie się w połowie lutego. 

KE, MM

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Lekcje z frontu
 
Cud w Trewirze
Którą drogą do armii?
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Nowy szef CWCR
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
„Avenger” na Monte Cassino
Roszady personalne w PGZ-ecie
Invictus w zimowym stylu
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Bruksela przed szczytem
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Rakietowy szach
Ślubowanie kadetów OPW
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Skromny początek wielkiej wojny
Abramsy pod dobrą opieką
W rezerwie pasywnej będą oceny
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Zamiana po włosku
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Dobrowolsi – czas start!
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Wojna o porządek świata
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Eurofightery znowu w Polsce
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Szef MON-u w Brukseli
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Pierwszy skok
Śnieg może być groźną bronią
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Podwójny Półmaraton Komandosa
Będą kolejne „Daglezje-P”
Zachód przeciwko „korsarzom”
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Lista trupich główek
Nowe śmigłowce kawalerii
Mocny sygnał od NATO
Zimowy sprawdzian podchorążych
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Spadochroniarze na Podlasiu
Liban uznany za strefę działań wojennych
Rusza kwalifikacja wojskowa
Zielone światło dla Barbary
Offset dla „Wisły”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO