moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Amerykańskie wsparcie

Jeśli zajdzie taka potrzeba, będziemy bronić wschodniej granicy NATO – powiedział w niedzielę gen. Christopher T. Donahue, dowódca 82 Dywizji Powietrznodesantowej. Żołnierze tej jednostki zostali dyslokowani do Polski, w ramach operacji wzmocnienia sił NATO na wschodniej flance Sojuszu. To odpowiedź na agresywną politykę Rosji.


Pierwszy samolot z żołnierzami siły bojowej 82 Dywizji Powietrznodesantowej jest już w Polsce. Samolot, na pokładzie którego znajdowało się kilkuset żołnierzy wylądował na lotnisku w Jasionce pod Rzeszowem. – Solidarność to najlepsza odpowiedź na agresję Rosji – powiedział minister Mariusz Błaszczak witając Amerykanów.

Amerykanie z Fort Bragg, gdzie stacjonuje 82 Dywizja Powietrznodesantowa, przylecieli do Polski samolotem Boeing C-17 Globemaster III. Ich zadaniem jest wsparcie amerykańskich żołnierzy, którzy są już w Polsce. – Żołnierze będą stacjonowali w południowo-wschodniej Polsce – zapowiedział dziś Mariusz Błaszczak.

Przylot żołnierzy jednej z najbardziej renomowanych i mobilnych jednostek armii USA to reakcja na agresywne działania Rosji wobec Ukrainy. – Błyskawiczne przybycie wojsk USA do Polski to najlepsza odpowiedź na agresję Moskwy. Jedyna metoda by zapewnić bezpieczeństwo Polsce i innym krajom NATO – mówił szef resoru obrony.

Po wylądowaniu Amerykanów z dziennikarzami spotkał się generał bryg. Wojciech Marchwica, szef sztabu w Dowództwie Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych oraz generał Christopher T. Donahue, dowódca 82 Dywizji Powietrznodesantowej. – Obecność amerykańskich spadochroniarzy z 82 Dywizji Powietrznodesantowej to znak solidarności Sojuszu wobec państw wschodniej flanki NATO. To jest również znaczące wzmocnienie naszych sił – powiedział gen. bryg. Wojciech Marchwica. Amerykański dowódca zaznaczył, że oddziały 82 Dywizji otrzymały rozkaz przemieszczenia do Polski, by działać tu we wszystkich możliwych domenach. – Jeśli zajdzie taka potrzeba, będziemy bronić wschodniej granicy NATO. Nasz wkład niech będzie wyrazem solidarności z Polską w tym trudnym czasie. Razem jesteśmy silniejsi. To zaszczyt pracować ramię w ramię z Polakami – powiedział gen. Christopher T. Donahue.


Łącznie do Polski ma przybyć 1700 żołnierzy. Kolejne samoloty wylądują pod Rzeszowem jeszcze dziś. W ostatnich dniach w Polsce wylądowało już 10 maszyn, a na ich pokładzie znajdowała się tzw. grupa przygotowawcza, która zajmowała się organizacją pobytu siły głównej 82 Dywizji Powietrznodesantowej. Żołnierze z tej formacji są znani Polakom, wspólnie walczyli na misjach poza granicami kraju i szkolili się m.in. podczas ćwiczeń „Swift Response ’21”. Amerykańska jednostka ma przydomek „All American” ze względu na to, że tworzyli ją żołnierze ze wszystkich stanów USA. Na co dzień utrzymują wysoki poziom gotowości bojowej, dzięki czemu mogą zostać szybko przerzuceni w dowolne miejsce, gdzie USA prowadzi działania. Ostatnio brali udział m.in. w ewakuacji mieszkańców Afganistanu. – Ich obecność tutaj jest najlepszym odzwierciedleniem hasła „Stronger Togehter". Jesteśmy solidarni wobec siebie – powiedział Mariusz Błaszczak.

KE

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
 
Ślubowanie kadetów OPW
Podwójny Półmaraton Komandosa
Eurofightery znowu w Polsce
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Cud w Trewirze
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Gwiazdy sportu dają lekcję
Pierwszy skok
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Mistrzowie sportu w marynarce uhonorowani
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Spadochroniarze na Podlasiu
Zimowy sprawdzian podchorążych
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
W Poznaniu o cyberbezpieczeństwie
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Invictus w zimowym stylu
Rusza kwalifikacja wojskowa
Zielone światło dla Barbary
Amerykański test czołgistów z 1 Brygady
Zachód przeciwko „korsarzom”
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Lekcje z frontu
Zamiana po włosku
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Rakietowy szach
Liban uznany za strefę działań wojennych
Śnieg może być groźną bronią
Będą kolejne „Daglezje-P”
Bruksela przed szczytem
Offset dla „Wisły”
Dobrowolsi – czas start!
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
W rezerwie pasywnej będą oceny
Lista trupich główek
Roszady personalne w PGZ-ecie
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Skromny początek wielkiej wojny
Wojna o porządek świata
Szef MON-u w Brukseli
Abramsy pod dobrą opieką
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Nowe śmigłowce kawalerii
W szeregach największej podziemnej armii w Europie
„Avenger” na Monte Cassino
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO