moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Światełko dla Bohatera z AK

Wraz z żołnierzami OT, zapraszamy do zapalenia światełka na grobie lub miejscu pamięci żołnierzy Armii Krajowej. Dla Polaka to duma i honor być spadkobiercą tradycji walki o wolność oraz niezależność - państwową i osobistą. Od początku formowania Wojsk Obrony Terytorialnej pewne było, że tradycje formacji lokowane będą w Armii Krajowej.

W przededniu 80. rocznicy wydania rozkazu Wodza Naczelnego Polskich Sił Zbrojnych gen. Władysława Sikorskiego, o przemianowaniu Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową, w niedzielę 13 lutego, o godzinie 14.00 – żołnierze Obrony Terytorialnej postawią w swoich miejscowościach światełko na grobach Bohaterów z AK lub miejscach Ich pamięci. Zapraszamy do dołączenia do tej inicjatywy i odwiedziny cmentarza, gdzie leżą Bohaterowie tamtych czasów. Może na malutkim cmentarzu w Państwa miejscowości, jest zapomniany grób żołnierza AK? Niech w tym dniu, w przededniu 80 rocznicy przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową, nie zabraknie symbolu naszej pamięci w miejscach uświęconych krwią Bohaterów oraz na miejscach Ich wiecznego odpoczynku.

Jednocześnie zapraszamy 13 lutego (niedziela) na Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego, w Warszawie o godz. 12.00, na uroczystą przysięgę 200 żołnierzy Obrony Terytorialnej w obecności najwyższych władz państwowych. Przysięga ubogacona zostanie o treść przysięgi żołnierzy Armii Krajowej.

14 lutego, w dniu 80 rocznicy przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową, już o godzinie 10.00 złożony zostanie wraz z kombatantami oraz prezes Światowego Związku Żołnierzy AK panią Teresą Stanek, znicz i wieniec pamięci pod pomnikiem pierwszego Komendanta Armii Krajowej, gen. Stefana Roweckiego ps. „Grot” (stąd także nazwa karabinka dedykowanego żołnierzom OT – MSBS „GROT”), chwilę potem pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego spotkamy się z żołnierzami Armii Krajowej i Światowego Związku Żołnierzy AK. Kombatanci ze ŚZŻAK wspierają merytorycznie WOT w zakresie edukowania żołnierzy, uczestniczą w procesie wyboru patronów poprzez czynne doradztwo oraz wspierają budowanie polityki historycznej w WOT prowadząc zajęcia wśród żołnierzy. Na mocy podpisanego w 2018 roku, dokumentu żołnierze AK uczestniczą w życiu WOT biorąc udział w przysięgach wojskowych i innych przedsięwzięciach o charakterze patriotycznym.

Dowództwo WOT kontynuuje tradycje Komendy Głównej Armii Krajowej. Opieka nad miejscami spoczynku, ale także troska o pozostających wśród nas kombatantów, to szczególna rola, jaka przypisana została żołnierzom Wojsk Obrony Terytorialnej. Obecnie żołnierze OT mają pod swoją opieką blisko 900 kombatantów, żołnierzy AK i bohaterów wojennych. Ta najmłodsza formacja polskich Sił Zbrojnych, integralna część polskiej armii, dziedziczy tradycje, dorobek, dzielność i nieustępliwość żołnierzy Armii Krajowej. Terytorialsi, jak niegdyś AK-owcy, mają bardzo silną motywację do służby i kierują się tymi samymi przekonaniami, gotowością obrony własnej Ojczyzny. Na wniosek dowódcy WOT, gen. broni Wiesława Kukuły, już na początku tworzenia się WOT, Prezydium Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej (ŚZŻAK) jednogłośnie zaakceptowało prośbę o wyrażenie zgody na umieszczenie na tarczy Orła WOT, Znaku Polski Walczącej („Kotwicy”) oraz na dziedziczenie tradycji przez Dowództwo oraz Brygady Obrony Terytorialnej. 28 czerwca 2017 – Dowództwo WOT uroczyście przejęło dziedzictwo tradycji Komendy Głównej Armii Krajowej, a w dniu 27 września – obchodzone jest święto WOT, na pamiątkę 27 września 1939, utworzenia Służby Zwycięstwu Polski, zmienionego na Związek Walki Zbrojnej a 14 lutego 1942 roku przemianowanego na Armię Krajową. Żołnierze WOT otrzymali także od prof. Leszka Żukowskiego, ówczesnego prezesa Światowego Związku Żołnierzy AK, „Testament żołnierzy i obywateli Polskiego Państwa Podziemnego”.

Tekst: Maria Kołtunowska/ zespół prasowy WOT

red. PZ

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
 
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Dobrowolsi – czas start!
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Polska przystań brytyjskich jeńców
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Wielki test w West Point coraz bliżej
Eurofightery znowu w Polsce
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Wojna o porządek świata
Air Show ’25 – do zobaczenia
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Zachód przeciwko „korsarzom”
Lista trupich główek
Tajna misja polskiej agentki
Leopardy jadą na poligon
Nowoczesna łączność dla armii
Offset dla „Wisły”
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Którą drogą do armii?
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Abramsy pod dobrą opieką
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Kleszcze dla wojska
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Jaką drogą po wojskowy indeks?
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Podwójny Półmaraton Komandosa
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Nowy szef CWCR
Bruksela przed szczytem
Palmiry – miejsce kaźni
Mocny sygnał od NATO
Zimowy sprawdzian podchorążych
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Wojenny bohater na szubienicy
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Zamiana po włosku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO