moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Brave Band” otwiera rok szkoleniowy

Dla oficerów Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady to pierwszy sprawdzian szkoleniowy w tym roku. Głównym celem treningu sztabowego „Brave Band” jest zgranie sztabu brygady, w którym kilka miesięcy temu w ramach rotacji pojawili się nowi oficerowie. Sztabowcy szkolą się pod okiem oficerów z Gwardii Narodowej Stanu Illinois.

Służba w Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygadzie ma charakter rotacyjny. Oficerowie zmieniają się w trzyletnim cyklu. Ostatnia duża rotacja miała miejsce kilka miesięcy temu. – Jesteśmy w szczególnej sytuacji. Od trzech miesięcy mamy zmianę ukraińskich oficerów. Przygotowujemy ich cały czas w wymiarze indywidualnym. Teraz nadszedł czas na wspólny trening sztabowy – mówi płk Jarosław Mokrzycki, dowódca LITPOLUKRBRIG.

Głównym celem szkolenia jest zgranie sztabu Wielonarodowej Brygady. – Podczas „Brave Band” przygotowujemy nasz sztab do realizacji zadań operacyjnych – tłumaczy płk Jarosław Mokrzycki. Chodzi tu przede wszystkim o misje szkoleniowe, m.in. na Ukrainie, gdzie oficerowie Wielonarodowej Brygady przygotowują tamtejsze pododdziały do działań zgodnie z procedurami NATO. To również operacje wsparcia i wymuszania pokoju, bo Wielonarodowa Brygada może brać udział w misjach stabilizacyjnych pod egidą Unii Europejskiej, NATO czy ONZ.

„Brave Band” składa się z dwóch części. W pierwszej oficerowie mają opracować rozkaz operacyjny dla jednostek, które są afiliowane do brygady. W drugim etapie rozkaz ten będzie realizowany przez wskazane pododdziały. Scenariusz zakłada przygotowanie i prowadzenie wielonarodowej operacji obronnej. Podstawowym zadaniem jest odparcie ataku oraz doprowadzenie do stabilizacji w regionie dotkniętym konfliktem. – Podczas przygotowywania tego ćwiczenia bierzemy pod uwagę to, co dzieje się wokół nas. Zbieramy również wnioski, korzystamy z różnych doświadczeń, głównie tych nacji, które wchodzą w skład Wielonarodowej Brygady. Chodzi o to, by scenariusz ćwiczeń był jak najbardziej realny – podkreśla płk Jarosław Mokrzycki.

Sztabowcy – to już długoletnia tradycja – szkolą się pod okiem oficerów z Gwardii Narodowej Stanu Illinois. Amerykanie podczas tych ćwiczeń tworzą dowództwo szczebla nadrzędnego dla Wielonarodowej Brygady, czyli tzw. HICON. Wydają rozkaz dywizyjny, który jest realizowany przez oficerów z LITPOLUKRBRIG. – Po raz czwarty odwiedzamy Litewsko-Polsko-Ukraińską Brygadę, by uczestniczyć w tym treningu. Dzielimy się naszym doświadczeniem, aby ulepszyć proces planowania i podnieść zdolności operacyjne tej jednostki – mówi płk Seth Hible z Gwardii Narodowej Stanu Illinois. Amerykański oficer przyznaje, że współpraca z brygadą od lat układa się znakomicie. Jedynym utrudnieniem były obostrzenia związane z pandemią. – Pomógł nam jednak rozwój technologii. Podczas przygotowywania scenariusza do treningu wiele kwestii uzgadnialiśmy za pomocą internetu i komunikatorów – wyjaśnia amerykański oficer.

Trening „Brave Band” to przede wszystkim weryfikacja procesu planowania i podejmowania decyzji (military decisionmaking process – MDMP). Wielonarodowa Brygada korzysta bowiem w tym zakresie z rozwiązań obowiązujących w armii amerykańskiej czy kanadyjskiej, jedynie nieznacznie różniących się od tych stosowanych w NATO. – Dla ukraińskich oficerów to doskonała okazja do sprawdzenia, jak radzą sobie z procedurami wykorzystywanymi w Sojuszu Północnoatlantyckim. Dodatkowo jest to szansa na zgranie naszego sztabu, bo w nieodległej przyszłości czeka nas wiele międzynarodowych przedsięwzięć szkoleniowych – mówi kpt. Oleksandr Molodtsov, oficer prasowy Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady.

Rzeczywiście, plany LITPOLUKRBRIG są w tym roku wyjątkowo bogate. – Zwiększamy nasze zaangażowanie szkoleniowe o 300% w stosunku do roku ubiegłego – przyznaje płk Jarosław Mokrzycki. – W wielu ćwiczeniach wezmą udział poszczególne sekcje sztabu. Mamy w planach też takie przedsięwzięcia, gdzie my, jako brygada, będziemy stanowili dowództwo szczebla nadrzędnego nad innymi pododdziałami – dodaje dowódca LITPOLUKRBRIG.

Litewsko-Polsko-Ukraińska Brygada im. Wielkiego Hetmana Konstantego Ostrogskiego liczy około 4,5 tys. żołnierzy. Dowództwo i sztab brygady mieści się w Lublinie. Stanowiska dowódcy, zastępcy dowódcy i szefa sztabu podlegają rotacji w trzyletnim cyklu. Jednostka zaczęła formować się jesienią 2015 roku. Działalność zainaugurowała w styczniu 2016 roku.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: Piotr Raszewski

dodaj komentarz

komentarze


Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
 
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Głos z katyńskich mogił
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
W Italii, za wolność waszą i naszą
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Święto stołecznego garnizonu
Wojna na detale
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Na straży wschodniej flanki NATO
Wojna w świętym mieście, część druga
SOR w Legionowie
Kadisz za bohaterów
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Kolejne FlyEle dla wojska
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wojna w świętym mieście, epilog
Sandhurst: końcowe odliczanie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szarża „Dragona”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Strażacy ruszają do akcji
Sprawa katyńska à la española
NATO na północnym szlaku
Barwy walki
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
25 lat w NATO – serwis specjalny
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
NATO on Northern Track
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Zmiany w dodatkach stażowych
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Przygotowania czas zacząć
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Szpej na miarę potrzeb
Front przy biurku
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Charge of Dragon
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ocalały z transportu do Katynia
Zachować właściwą kolejność działań
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Ramię w ramię z aliantami

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO