moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kolejni żołnierze USA w drodze do Polski

Stany Zjednoczone wyślą do Polski więcej żołnierzy. Zgodnie z decyzją Joe Bidena, prezydenta USA, w najbliższych dniach przybędzie do naszego kraju 3000 żołnierzy. To reakcja Pentagonu na agresywną polityką Rosji wobec Ukrainy. – Jesteśmy w każdej chwili gotowi na przyjęcie amerykańskich żołnierzy w Polsce – potwierdza minister Mariusz Błaszczak.


Szef Pentagonu Lloyd Austin we wczorajszej rozmowie z ministrem Mariuszem Błaszczakiem zapewnił, że Stany Zjednoczone będą szybko i stanowczo reagować na sytuację na Ukrainie, bo obrona wschodniej flanki NATO pozostaje dla USA priorytetem. Decyzje o kolejnym wsparciu europejskich sojuszników zapadły wczoraj po południu. Joe Biden, prezydent USA skierował do Polski kolejnych żołnierzy. 3000 amerykańskich wojskowych ma pojawić się nad Wisłą w najbliższym tygodniu. – NATO jest zjednoczone, by zapewnić bezpieczeństwo wschodniej flanki. Administracja amerykańska przyśle do Polski dodatkowe 3 tysiące żołnierzy w związku z napiętą sytuacją na Ukrainie – potwierdził na Twitterze minister obrony Mariusz Błaszczak. – Rozmawiałem o tej sprawie z sekretarzem obrony Lloydem Austinem. Jesteśmy w każdej chwili gotowi na przyjęcie żołnierzy – dodaje szef MON.

Jeszcze nie ma potwierdzenia Pentagonu, z jakiej jednostki pochodzić będzie wspomnianych 3000 żołnierzy. Agencja Reutersa podaje natomiast, że relokowani do Europy podobnie jak wcześniej będą spadochroniarze z 82 Dywizji Powietrznodesantowej z Fortu Bragg w Karolinie Północnej.

3000 amerykańskich wojskowych wzmocni komponent, który w minionym tygodniu dotarł już do Polski. 1700 żołnierzy US Army stacjonuje na Podkarpaciu. To wynik decyzji podjętej przez Pentagon na początku lutego. Zgodnie z nią wojsko skierowano nie tylko do Polski, bo 300 Amerykanów relokowano do Niemiec i zdecydowano o przebazowaniu 1000 wojskowych z Niemiec do Rumunii. Wszystkie te decyzje są odpowiedzią Stanów Zjednoczonych na agresywną politykę Kremla.

Prezydent Joe Biden zwołał wczoraj pilną telekonferencję, w której uczestniczyli przywódcy USA, Kanady i państw europejskich. W konsultacjach wzięli udział: prezydent Andrzej Duda, prezydent Francji Emmanuel Macron, kanclerz Niemiec Olaf Scholz, premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, premier Kanady Justin Trudeau, premier Włoch Mario Draghi oraz prezydent Rumunii Klaus Iohannis. W debacie udział wziął także sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

– Omawialiśmy przewidywane scenariusze wydarzeń – mówił prezydent Duda po zakończeniu telekonferencji. – Jest absolutna jedność przywódców Zachodu i poczucie głębokiej potrzeby solidarności z Ukrainą, konieczności pomocy Ukrainie – dodał. Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP przyznał, że nie ma deklaracji dotyczącej wysłania sił militarnych na Ukrainę, ale gotowość wspierania jej finansowo oraz poprzez dostawy broni. – Mówimy tu o środkach defensywnych, służących obronie. Przywódcy mówili jednym głosem, że gdyby doszło do ataku jest konieczność dokończenia systemu sankcji wobec Rosji. Trzeba pokazywać twardość i siłę, nie można ustępować i zgodzić się na ograniczanie suwerenności Ukrainy – dodał prezydent. Podkreślił także, że NATO zachowuje się w sposób odpowiedzialny, przez co w Polsce możemy czuć się bezpiecznie. – Sojusz się nie cofa, a umacnia w Europie środkowej – podsumował.

Szczegółowe ustalenia polityków dotyczące możliwej inwazji rosyjskiej na Ukrainę pozostają niejawne. Niezależnie od scenariuszy, Stany Zjednoczone zaapelowały wczoraj do swoich obywateli o opuszczenie Ukrainy. Podobne apele wystosowały już Wielka Brytania, Japonia, Holandia, Kanada, Łotwa i Australia.

MKS

autor zdjęć: Sgt. Stephen Perez / US Army Europe

dodaj komentarz

komentarze


Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
 
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Szarża „Dragona”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Ogień w podziemiu
Zmiany w dodatkach stażowych
Optyka dla żołnierzy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
V Korpus z nowym dowódcą
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wojna w świętym mieście, epilog
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Mundury w linii... produkcyjnej
Ramię w ramię z aliantami
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto wojskowego sportu
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Wojsko inwestuje w Limanowej
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
NATO na północnym szlaku
Rakiety dla Jastrzębi
Wojna w świętym mieście, część druga
Na straży wschodniej flanki NATO
Barwy walki
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
25 lat w NATO – serwis specjalny
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Ocalały z transportu do Katynia
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Odstraszanie i obrona
Wojna w Ukrainie oczami medyków
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Szpej na miarę potrzeb
Przygotowania czas zacząć
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Jeśli nie Jastrząb, to…
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Prawda o zbrodni katyńskiej
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Głos z katyńskich mogił
Sprawa katyńska à la española
Zbrodnia made in ZSRS
Kurs z dzwonem
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO