moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Przysięga terytorialsów: dumni z dziedzictwa Armii Krajowej

Prawie stu żołnierzy WOT złożyło w niedzielę przysięgę wojskową na terenie jednostki w Trzebiatowie. Uroczystość odbyła się w przeddzień 80-lecia utworzenia Armii Krajowej, której tradycje dziedziczą Wojska Obrony Terytorialnej. - To męstwo i poświęcenie jej żołnierzy - kobiet i mężczyzn jest dla nas wzorem i chlubą - powiedział żołnierzom dowódca 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Tomasz Borowczyk.

Przysięga zakończyła tzw. szkolenie podstawowe, które w ramach „Ferii z WOT”, odbywało się przez 16 dni w 142 batalionie lekkiej piechoty w Trzebiatowie. Złożyło ją prawie stu żołnierzy - była to więc druga co do wielkości przysięga w historii 14 ZBOT - w dużej części uczniów, nauczycieli i studentów. Skorzystali oni z czasu ferii zimowych, by wstąpić w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej.

Przysięga odbyła się na placu apelowym 142 blp w Trzebiatowie. Udział w uroczystości wzięły m.in,. rodziny składających żołnierskie ślubowanie żołnierzy, wśród gości był także wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki oraz posłowie Leszek Dobrzyński, Czesław Hoc i Jarosław Rzepa. Uroczyste przyrzeczenie odebrał od nowych żołnierzy dowódca 14 ZBOT płk Tomasz Borowczyk. Przemawiając do swoich żołnierzy podkreślił, że uroczystość ta odbywa się w przeddzień 80 rocznicy utworzenia Armii Krajowej, której tradycje dziedziczą Wojska Obrony Terytorialnej.

- To męstwo i poświęcenie jej żołnierzy - kobiet i mężczyzn jest dla nas wzorem i chlubą. Tym bardziej, że jednym z żołnierzy Armii Krajowej jest nasz patron, ppłk Stanisław Jerzy Sędziak pseudonim „Warta”. Cichociemny, elita elit. Z własnej woli wstąpił w szeregi Cichociemnych i wyskoczył w nocy na teren okupowanej Rzeczypospolitej, by walczyć z niemieckim - hitlerowskim, a potem sowieckim okupantem. Poświęcił to, co najcenniejsze bez wahania, skazany przez komunistów na karę śmierci a potem dożywocie - mówił płk Borowczyk. - Kombatanci AK są częścią naszej brygadowej rodziny, a nasi żołnierze codziennie im pomagają, wspierają w różnych sytuacjach życiowych, pielęgnują ich mogiły, bo w ten sposób choć po części próbujemy okazać im wdzięczność i szacunek za ich bohaterstwo i poświęcone zdrowie i życie. Nasi kombatanci są dla nas inspiracją, przekazując nam swoje doświadczenia i słowa, które dają siłę do służby Ojczyźnie i naszej lokalnej społeczności - dodał. Wspomniał także zmarłego nagle przed kilkoma dniami swojego przyjaciela, podpułkownika Artura Filipowicza, dowódcę 151. Batalionu Lekkiej Piechoty ze Skwierzyny. - Wczoraj żegnalem mojego przyjaciela Artura Filipowicza, a dziś witam was w szeregach wojska Polskiego. Bezpieczeństwo Rzeczpospoltej i nas wszystkich było jego priorytetem. „Gdy jest łatwo - jest nudno” - takie było jego motto. U nas nie jest łatwo i nie jest nudno. Cześć jego pamięci, odpoczywaj w spokoju przyjacielu - mówił płk Borowczyk

Podczas uroczystości odczytano tekst roty przysięgi, którą składali żołnierze Armii Krajowej: „W obliczu Boga Wszechmogącego i Najświętszej Marii Panny Królowej Korony Polskiej, kładę swe ręce na ten święty Krzyż, znak męki i Zbawienia. Przysięgam być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczpospolitej Polskiej, stać nieugięcie na straży Jej honoru i o wyzwolenie Jej z niewoli walczyć ze wszystkich sił, aż do ofiary mego życia. Prezydentowi Rzeczypospolitej i rozkazom Naczelnego Wodza oraz wyznaczonemu przezeń dowódcy Armii Krajowej będę bezwzględnie posłuszny, a tajemnicy dochowam niezłomnie cokolwiek by mnie spotkać miało”.

Do tego dnia żołnierze przygotowywali się podczas bardzo intensywnego, trwającego 16 dni szkolenia. W tym czasie nie rozstawali się ze swoją bronią. Instruktorzy szkolili ich z taktyki wojskowej, udzielania pierwszej pomocy, topografii, strzelania, zasad żołnierskiego zachowania i wreszcie żołnierskiej musztry. Przed złożeniem przysięgi, w piątek, żołnierze odwiedzili cmentarz w Kołobrzegu, by uporządkować i zapalić znicze na grobach poległych i zmarłych żołnierzy Armii Krajowej. - Nasi nowi żołnierze z dumą i poczuciem spełnienia obowiązku wobec bohaterów AK przyjechali tu, na ich groby - mówi ppłk Rafał Gułajewski, dowódca 142 batalionu lekkiej piechoty w Trzebiatowie, który nadzorował szkolenie nowych zachodniopomorskich terytorialsów. - To był ważny element ich szkolenia, mogli poczuć tę wielką tradycję, którą dziedziczą nosząc znak „Polski Walczącej” na swoim mundurze - dodał.

Była to druga w krótkiej historii przysięga w 142 batalionie lekkiej piechoty a jednocześnie druga co do ilości żołnierzy taka uroczystość w historii zachodniopomorskiej brygady WOT. Jej dowództwo oraz sztab mieszczą się w Szczecinie-Podjuchach a dwa bataliony - w Choszcznie i Trzebiatowie. Po dwóch i pół roku istnienia 14. Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej liczy już prawie tysiąc żołnierzy. Uczestniczą oni w regularnych ćwiczeniach, ale przede wszystkim wspierają społeczność Pomorza Zachodniego. Pomagają w usuwaniu skutków klęsk żywiołowych, poszukiwaniu zaginionych osób czy też wspierają służbę zdrowia w walce z pandemią.

Żołnierzem WOT może zostać każdy pełnoletni, niekarany Polak. Służba ta nie koliduje z życiem zawodowym i rodzinnym. Każdy żołnierz po złożeniu przysięgi bierze udział w comiesięcznym, weekendowym szkoleniu. Dlatego wśród żołnierzy zachodniopomorskiej brygady WOT znajdują się zarówno uczniowie, studenci, nauczyciele, ale także pracownicy administracji publicznej, właściciele firm, pracownicy przedsiębiorstw a nawet wykładowcy akademiccy.
Kolejne szkolenie nowych żołnierzy 14 ZBOT odbędzie się w marcu w Choszcznie.

Tekst: Marcin Górka/ rzecznik prasowy 14 ZBOT

red. PZ

autor zdjęć: 14 ZBOT

dodaj komentarz

komentarze


Wojna w Ukrainie oczami medyków
 
NATO na północnym szlaku
Szpej na miarę potrzeb
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Odstraszanie i obrona
Charge of Dragon
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Zmiany w dodatkach stażowych
Ramię w ramię z aliantami
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Wojna w świętym mieście, część druga
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Barwy walki
25 lat w NATO – serwis specjalny
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Kolejne FlyEle dla wojska
Prawda o zbrodni katyńskiej
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
NATO on Northern Track
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
SOR w Legionowie
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Święto stołecznego garnizonu
Zbrodnia made in ZSRS
Strażacy ruszają do akcji
Ocalały z transportu do Katynia
Sandhurst: końcowe odliczanie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Głos z katyńskich mogił
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Front przy biurku
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Szarża „Dragona”
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Mundury w linii... produkcyjnej
Rakiety dla Jastrzębi
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Przygotowania czas zacząć
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Sprawa katyńska à la española
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Kadisz za bohaterów
Zachować właściwą kolejność działań
Optyka dla żołnierzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Na straży wschodniej flanki NATO
V Korpus z nowym dowódcą
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO