moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Rada Gabinetowa o bezpieczeństwie

Napięta sytuacja na linii Rosja-Ukraina była tematem rozmów, w których uczestniczył dziś w Moskwie szef polskiego MSZ Zbigniew Rau. Natomiast po południu w Warszawie obradowała Rada Gabinetowa. – Chce wszystkich uspokoić. Polska przygotowuje się na różne scenariusze, obywatele mogą czuć się bezpiecznie – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Posiedzenie Rady Gabinetowej, zwoływanej w sprawach szczególnej wagi, odbyło się dziś w Pałacu Prezydenckim. Rada, pod przewodnictwem prezydenta Andrzeja Dudy omówiła kwestie związane z bezpieczeństwem Polski i sytuacją na Ukrainie. Same obrady miały charakter niejawny, ale ich ogólny zarys przedstawił zwierzchnik sił zbrojnych. – Musimy zakładać różne scenariusze tego, co może się dziać na Ukrainie, a także na Białorusi, gdzie obecnie znajdują się siły rosyjskie – powiedział Andrzej Duda. Zaznaczył, że politycy biorą pod uwagę również wybuch konfliktu zbrojnego i jego konsekwencje dla Polski. Według prezydenta, w takiej sytuacji mogłaby m.in. pojawić się duża liczba uchodźców, która będzie poszukiwała pomocy. – Chodzi o to, aby zapewnić bezpieczne warunki dla nich oraz dla polskiego społeczeństwa. To jest dla nas najważniejsze – podkreślił.

Zwierzchnik sił zbrojnych dodał, że podczas obrad ministrowie zdawali szczegółowe relacje dotyczące przygotowań państwa na różny rozwój wypadków. – Reakcja ze strony Polski będzie adekwatna do tego, jaki może być rozwój sytuacji – powiedział prezydent. – Chcę wszystkich uspokoić. Obywatele mogą czuć się bezpiecznie, w każdym przypadku – zaznaczył.

Andrzej Duda podkreślił także, że w obliczu panujących napięć i ich ewentualnych konsekwencji niezwykle ważna jest jedność. – Potrzebna jest nam zgodna współpraca wewnętrzna, najlepiej na całej scenie politycznej, a nie tylko w obrębie obozu rządzącego. Trzeba o nią zabiegać – mówił. – Po drugie potrzebna jest nam jedność w przestrzeni międzynarodowej, w ramach Unii Europejskiej i Sojuszu Północnoatlantyckiego. Ukraina bardzo potrzebuje naszego wsparcia – zaznaczył.

Prezydent przypomniał także, że Stany Zjednoczone i Wielka Brytania skierowały do Polski w sumie kilka tysięcy żołnierzy. – Jestem z tego bardzo zadowolony. Wzywałem naszych sojuszników, aby w sytuacji, kiedy Rosja zachowuje się agresywnie, pokazywali, że są gotowi realizować swoje podstawowe zadanie, jakim jest kolektywna obrona – powiedział Andrzej Duda. Zaapelował także do społeczeństwa, aby przyjęło międzynarodowe siły życzliwie. – To są zarówno nasi goście, jak i osoby, które w ogromnym stopniu są gwarantem naszego bezpieczeństwa – zaznaczył.

Zdaniem prezydenta cały czas jest szansa, aby sytuacja na wschodzie została rozwiązana na drodze dyplomatycznej, dlatego cały czas politycy wielu państw podejmują rozmowy z przedstawicielami Federacji Rosyjskiej. Dziś rano w Moskwie z szefem tamtejszej dyplomacji Siergiejem Ławrowem spotkał się Zbigniew Rau, polski minister spraw zagranicznych, pełniący obecnie funkcję przewodniczącego OBWE. – Wszyscy mamy nadzieję, że te rozmowy będą prowadziły do pokojowego rozwiązania problemu wokół Ukrainy. Polska w tej chwili realizuje swoją bardzo ważną rolę mediacyjną – podkreślał Rau.

O tym, jak przebiegało spotkanie poinformowali przedstawiciele obu państw. – Polska, przewodząc w OBWE, podejmuje wszelkie działania, by zapobiec konfrontacji i obniżyć odczuwalne obecnie napięcie – mówił polski minister podczas konferencji prasowej. Wyjaśnił, że przedstawił Ławrowowi inicjatywę, która pozwoli na lepsze zrozumienie stanowisk wszystkich państw, a także wzmocnienie trzech fundamentalnych zasad dla pokoju i bezpieczeństwa w Europie: zasady wszechstronnego podejścia do bezpieczeństwa, niepodzielności bezpieczeństwa oraz pokojowych relacji między państwami. – Liczymy na zaangażowanie strony rosyjskiej w ten projekt i jej merytoryczny wkład. Dialog to najlepszy sposób załatwiania trudnych spraw. Mam ogromną nadzieję, że Rosja podziela ten punkt widzenia – podkreślił.

Siergiej Ławrow ocenił propozycję złożoną przez szefa OBWE jako interesującą, ponieważ „pokazuje zrozumienie istniejących problemów i chęć działań na rzecz usuwania tych problemów z agendy międzynarodowej”. – Wśród wyzwań, które stoją przed OBWE, jest osiągnięcie jednego ujęcia wobec bezpieczeństwa europejskiego, jest to niepodzielne i równe bezpieczeństwo dla wszystkich. Przede wszystkim wymaga to unikania działań, które gwarantowałyby bezpieczeństwo jednych kosztem drugich – mówił szef rosyjskiej dyplomacji podczas konferencji prasowej. Dodał, że ta kwestia została ujęta w wielu dokumentach OBWE i należy jej przestrzegać.

Na pytanie jednego z dziennikarzy, o to, czy Rosja rozważa agresję na Ukrainę, Ławrow odpowiedział: – Różne paranoiczne scenariusze były publikowane przez zupełnie sensowne media. Rosja planowała ćwiczenia i zgodnie z planami je realizuje. Nadszedł czas, by je zakończyć. Chcę podkreślić: na swoim terytorium będziemy robili to, co uważamy za konieczne dla naszego bezpieczeństwa.

Jutro konflikt na linii Rosja – Ukraina będzie jednym z tematów spotkania ministrów obrony NATO. Jak stwierdził Jens Stoltenberg, sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego, Europa mierzy się obecnie z największym kryzysem od dekad. – Są pewne sygnały z Moskwy, że działania dyplomatyczne powinny być kontynuowane, ale dotąd nie odnotowaliśmy żadnych oznak deeskalacji – powiedział dziś podczas spotkania z dziennikarzami. – Jesteśmy gotowi do dyskusji o stosunkach NATO – Rosja, bezpieczeństwie europejskim, w tym sytuacji na Ukrainie, ale nie pójdziemy na kompromis w sprawie naszych podstawowych zasad. Każdy naród ma prawo wybrać własną drogę – podkreślił szef Sojuszu.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Marek Borawski / KPRP, Jakub Szymczuk / KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Barwy walki
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
V Korpus z nowym dowódcą
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Szpej na miarę potrzeb
25 lat w NATO – serwis specjalny
Sandhurst: końcowe odliczanie
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Zbrodnia made in ZSRS
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Wojna w świętym mieście, część druga
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Głos z katyńskich mogił
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Strażacy ruszają do akcji
Ocalały z transportu do Katynia
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Prawda o zbrodni katyńskiej
Charge of Dragon
NATO on Northern Track
Przygotowania czas zacząć
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojna w świętym mieście, epilog
Mundury w linii... produkcyjnej
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Ramię w ramię z aliantami
Święto stołecznego garnizonu
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Na straży wschodniej flanki NATO
Front przy biurku
Sprawa katyńska à la española
Zachować właściwą kolejność działań
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Optyka dla żołnierzy
Szarża „Dragona”
Rakiety dla Jastrzębi
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Kolejne FlyEle dla wojska
SOR w Legionowie
NATO na północnym szlaku
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Kadisz za bohaterów
Odstraszanie i obrona
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zmiany w dodatkach stażowych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO