moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
NATO utworzy kolejne batalionowe grupy bojowe?

Nie widzimy żadnych oznak deeskalacji – mówił w środę Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO, odnosząc się do wtorkowych informacji o rozpoczęciu wycofywania rosyjskich wojsk znad granicy z Ukrainą. Ministrowie obrony państw NATO podczas spotkania w Brukseli rozważali dalsze wzmocnienie wschodniej flanki między innymi przez tworzenie kolejnych batalionowych grup bojowych.

Spotkanie ministrów obrony państw NATO odbyło się w środę w Kwaterze Głównej Sojuszu. Tematem rozmów były napięte relacje między Rosją i Ukrainą. Wbrew wtorkowym informacjom jakoby Rosjanie rozpoczęli wycofywanie swoich wojsk znad granicy z Ukrainą, nie zauważono takich działań. – Nie widzimy żadnych oznak deeskalacji sytuacji, żadnego wycofywania sprzętu. Rosja cały czas utrzymuje potężną siłę umożliwiającą przeprowadzenie ataku – powiedział po obradach w Brukseli Jens Stoltenberg, sekretarz generalny Sojuszu. Ocenił, że to największa od czasów zimnej wojny koncentracja sił w Europie. – Moskwa dała jasno do zrozumienia, że jest gotowa zakwestionować fundamentalne zasady, które od dziesięcioleci leżą u podstaw naszego bezpieczeństwa. I zrobi to, używając siły. Z przykrością stwierdzam, że to nowa norma w Europie. Dlatego dziś ministrowie postanowili opracować opcję dalszego wzmocnienia, odstraszania i obrony NATO – zaznaczył.

 

Jednocześnie zapewnił, że Sojusz jest gotowy do podjęcia kolejnych rozmów z Moskwą, tak by konflikt rozwiązać na drodze dyplomatycznej. – NATO przesłało Rosji konkretne propozycje dotyczące przejrzystości działań, jak również kontroli zbrojeń, ale wciąż nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Ponowiłem także zaproszenie na kolejne spotkanie Rady NATO – Rosja – dodał. Zastrzegł przy tym, że NATO nie pójdzie na kompromis w sprawie „podstawowych zasad, jakimi są prawo każdego narodu do wyboru własnej drogi, a także do budowania zdolności do obrony i ochrony wszystkich sojuszników”.

W reakcji na dotychczasowe działania Moskwy Sojusz zwiększył między innymi gotowość Sił Odpowiedzi NATO oraz wzmocnił dodatkowymi żołnierzami i sprzętem wschodnią flankę. Jednak uczestnicy obrad zastanawiali się, jak zwiększyć zdolności sił sojuszniczych. Szefowie resortów obrony rozważali, na przykład, utworzenie nowych batalionowych grup bojowych w Europie Środkowej, Wschodniej i Południowo-Wschodniej. Jedna z nich miałaby stacjonować w Rumunii, a jej państwem wiodącym byłaby Francja.

– Nie ma zgody na ustępstwa wobec agresywnej polityki rosyjskiej. Bo takie ustępstwa wyłącznie rozzuchwalają agresora – mówił po obradach szef polskiego resortu obrony Mariusz Błaszczak. – Silna deklaracja jedności i solidarności wobec Ukrainy, a także gotowość, aby adekwatnie do rozwoju sytuacji zwiększać zaangażowanie na wschodniej flance NATO, to przesłanie wszystkich uczestników dzisiejszego posiedzenia – podkreślał minister Błaszczak. Zadeklarował, że Polska jest gotowa przyjąć kolejnych żołnierzy sojuszniczych armii. – Musimy mieć świadomość tego, że nawet jeśli Putin nie zaatakuje dziś czy jutro, nie oznacza to, że zrezygnował ze swojej agresywnej polityki. Musimy budować zdolności odstraszające – powiedział szef MON-u. Zaznaczył jednak, że „nikt nie będzie wypełniał obowiązków za Wojsko Polskie, bo to Wojsko Polskie stanowi podstawę naszego bezpieczeństwa”.

Obrady szefów obrony państw NATO będą kontynuowane jutro. Wówczas do uczestników spotkania dołączą ministrowie Gruzji i Ukrainy.

MM

autor zdjęć: NATO, kpr. Wojciech Król/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Zimowy sprawdzian podchorążych
 
Podwójny Półmaraton Komandosa
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Liban uznany za strefę działań wojennych
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Lekcje z frontu
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Mistrzowie sportu w marynarce uhonorowani
Roszady personalne w PGZ-ecie
Offset dla „Wisły”
Gwiazdy sportu dają lekcję
Zachód przeciwko „korsarzom”
Zielone światło dla Barbary
Rusza kwalifikacja wojskowa
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Ślubowanie kadetów OPW
Invictus w zimowym stylu
Nowe śmigłowce kawalerii
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Eurofightery znowu w Polsce
Śnieg może być groźną bronią
Pierwszy skok
Rakietowy szach
Skromny początek wielkiej wojny
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
„Avenger” na Monte Cassino
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Szef MON-u w Brukseli
Bruksela przed szczytem
Spadochroniarze na Podlasiu
W szeregach największej podziemnej armii w Europie
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Amerykański test czołgistów z 1 Brygady
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
W rezerwie pasywnej będą oceny
Będą kolejne „Daglezje-P”
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Abramsy pod dobrą opieką
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Cud w Trewirze
W Poznaniu o cyberbezpieczeństwie
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Dobrowolsi – czas start!
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Zamiana po włosku
Lista trupich główek
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Wojna o porządek świata

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO