moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
NATO: Rosja szuka pretekstu, by dokonać inwazji na Ukrainę

Pomimo zapewnień Moskwy, nie widzimy żadnych oznak deeskalacji. Wręcz przeciwnie, komasacja wojsk przy granicy z Ukrainą nadal twa. Wzywamy Rosję do wycofania sił. To będzie pierwszy krok w stronę pokojowego rozwiązania konfliktu – powiedział szef NATO, Jens Stoltenberg. W Brukseli zakończyło się dwudniowe posiedzenie ministrów obrony Sojuszu.


Uwaga ministrów obrony państw członkowskich NATO podczas drugiego dnia obrad była skupiona na agresywnej postawie Rosji wobec Ukrainy. W czwartkowym posiedzeniu w Kwaterze Głównej Sojuszu uczestniczyli również szefowie resortów obrony Ukrainy i Gruzji. – Mówiliśmy o ciągłym zagrożeniu rosyjską agresją, o pogarszającej się sytuacji bezpieczeństwa w regionie Morza Czarnego oraz o wsparciu sojuszniczym dla obydwu państw – powiedział na konferencji prasowej Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO. Członkowie Sojuszu Północnoatlantyckiego potwierdzili poparcie dla suwerenności Ukrainy i Gruzji.

Szef NATO przyznał, że mimo zapewnień Moskwy nie widać żadnych oznak wycofania sił czy deeskalacji. – Wręcz przeciwnie, komasacja wojsk przy granicy z Ukrainą nadal trwa. Wzywamy Rosję do wycofania sił. To będzie pierwszy krok w stronę pokojowego rozwiązania konfliktu – przekonywał Stoltenberg. Kraje członkowskie Sojuszu nadal zamierzają wspierać zdolności obronne Ukrainy, bo jak powiedział szef NATO: „prawo do obrony gwarantowane jest przez ONZ”. Pomoc dla Ukrainy będzie kontynuowana poprzez szkolenie wojska, dostawy sprzętu, ekspertyzę cybernetyczną i wywiadowczą oraz wsparcie finansowe.

Ministrowie obrony dyskutowali także o obecności rosyjskich sił w regionach Abchazji i Osetii Południowej. – Omówiliśmy stanowisko rosyjskiej Dumy, która zarekomendowała prezydentowi Putinowi uznanie niepodległości regionów Doniecka i Ługańska. Uznaliśmy, że byłoby to dalszym rażącym naruszeniem integralności i suwerenności Ukrainy – podkreślił Stoltenberg.

Odpowiadając na pytania dziennikarzy, szef NATO przyznał, że istnieje obawa, iż Moskwa szuka pretekstu, by dokonać inwazji na Ukrainę. Dodał, że na terenie Ukrainy działa wielu oficerów rosyjskiego wywiadu. – To nie są normalne ćwiczenia. To nie są normalne działania. Rosja ma dość sił i możliwości, by w każdej chwili rozpocząć inwazję na Ukrainę bez ostrzeżenia albo jedynie z niewielkim. Dlatego sytuacja jest tak niebezpieczna – tłumaczył. – Wiemy, ile sił rosyjskich jest przy ukraińskiej granicy, ale z pewnością nie wiemy, jakie są ich intencje – ocenił Stoltenberg.

Ministrowie państw NATO potwierdzili, że drzwi do Sojuszu są otwarte, a decyzja o przystąpieniu do NATO należy wyłącznie do państw członkowskich i krajów aspirujących. – Zależy nam na tym, by zatrzymać poszerzanie się strefy wpływów Rosji, by państwa z nami sąsiadujące mogły same decydować, do którego paktu chcą przystąpić. Nie ma zgody na to, by ktoś z zewnątrz decydował za Ukrainę, w którym sojuszu być powinna, a w jakim nie. Opowiadamy się za suwerennością wszystkich państw – mówił po zakończeniu drugiego dnia obrad Mariusz Błaszczak. Minister obrony w Kwaterze Głównej Sojuszu mówił także o konieczności wzmocnienia odporności państw NATO na ataki. – Chodzi o wdrażanie koncepcji odstraszania i obrony. To bardzo ważne nie tylko dla Polski, ale i całej wschodniej flanki NATO – dodał szef MON-u.

O interoperacyjności wojsk i wspólnym szkoleniu Mariusz Błaszczak rozmawiał dziś w Brukseli z ministrami obrony Niemiec, Czech i Kanady. – To było jedno z najważniejszych posiedzeń w ciągu ostatnich lat. Sojusz Północnoatlantycki jest mocno zjednoczony wobec zaistniałego zagrożenia – podsumował Mariusz Błaszczak.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: NATO, MON

dodaj komentarz

komentarze


Będzie za co kupić koreańską broń
 
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Rusza morski „Dragon”
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Zamiana po włosku
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Ferie w mundurze
Sztandar dla Dowództwa WOT
Którą drogą do armii?
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Nowe mundury pod lupą 18 Dywizji
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
W Jachrance o skokach spadochronowych
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Palmiry – miejsce kaźni
Kleszcze dla wojska
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Polska przystań brytyjskich jeńców
Leopardy jadą na poligon
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Priorytety dla armii
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Nowy szef CWCR
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Tajna misja polskiej agentki
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Wielki test w West Point coraz bliżej
Nowoczesna łączność dla armii
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Lotnictwo i kobiety
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Air Show ’25 – do zobaczenia
Przerwany lot „Orlika”
Telefon zaufania dla żołnierzy
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Eurofightery znowu w Polsce
Miejsce kobiet jest (również) w lotnictwie
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Zachód przeciwko „korsarzom”
Pamiętamy o Niezłomnych
Szwecja kolejnym członkiem NATO
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO