moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Świat potępia działania Moskwy

Uznanie niepodległości separatystycznych republik przez Władimira Putina wywołało ostrą reakcję przywódców świata zachodniego. O naruszeniu integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy mówi m.in. Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO, i Ursula von der Leyen, szefowa Komisji Europejskiej. Joe Biden, prezydent USA, zapowiedział wprowadzenie sankcji.

W poniedziałek wieczorem Władimir Putin, prezydent Rosji, formalnie uznał niepodległość dwóch separatystycznych republik w Donbasie – Donieckiej i Ługańskiej, a Ukrainę nazwał częścią Rosji. Dziś rano Reuters poinformował, że na przedmieściach Doniecka pojawiły się pierwsze kolumny rosyjskich czołgów i transporterów opancerzonych. Putin nazywa je siłami pokojowymi.

Decyzja prezydenta Rosji spotkała się z ostrą i szybką reakcją krajów zachodnich. Krótko po orędziu Putina w internecie wpis zamieścił prezydent Andrzej Duda. „W sytuacji, gdy Prezydent Rosji podważa porządek Europy ustanowiony na przełomie wieków (XX i XXI), potrzeba wielkiej jedności i zdecydowanej postawy NATO, UE i krajów naszego regionu. Tylko twarda postawa i polityczna obrona Ukrainy może zatrzymać agresora. Sankcje natychmiast!” – napisał na Twitterze. Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP rozmawiał też z prezydentem Ukrainy i zapewnił go, że rządzony przez niego kraj ma w Polsce „pełne i ponadpartyjne poparcie”, a nienaruszalność granic to dla Polski fundamentalna zasada prawa międzynarodowego. Andrzej Duda domaga się od Unii Europejskiej i NATO twardych sankcji. Premier Mateusz Morawiecki uznanie samozwańczych republik nazwał „rażącym naruszeniem prawa międzynarodowego” i aktem agresji. Szef rządu złożył także wniosek o pilne posiedzenie Rady Europejskiej, by ta mogła nałożyć sankcje na Rosję.

Stoltenberg: Potępiam!

Jeszcze wczoraj wieczorem głos zabrał Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO. – Potępiam decyzję Rosji o uznaniu samozwańczych republik. To podważa suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy, niweczy wysiłki na rzecz rozwiązania konfliktu oraz narusza porozumienia mińskie, których stroną jest Rosja – stwierdził Stoltenberg. Szef NATO przypomniał też, że w 2015 roku Rada Bezpieczeństwa ONZ, w skład której wchodzi Rosja, potwierdziła pełne poszanowanie suwerenności, niepodległości i integralności terytorialnej Ukrainy oraz że Donieck i Ługańsk są częścią tego kraju. – Rosja podsyca konflikt na wschodzie Ukrainy, udzielając wsparcia militarnego i finansowego separatystom. Szuka pretekstu do kolejnej inwazji na Ukrainę – oświadczył Stoltenberg. Wezwał też Rosję na „drogę dyplomacji” i wycofania wojsk z Ukrainy i okolic jej granic.

O naruszeniu prawa międzynarodowego i integralności terytorialnej Ukrainy mówią także przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i szef Rady Europejskiej Charles Michel. Politycy we wspólnym oświadczeniu potępili decyzję prezydenta Rosji i zapowiedzieli, że „Unia zareaguje nałożeniem sankcji na osoby zamieszane w ten nielegalny czyn”.

Biden: Będą sankcje

Joe Biden, prezydent Stanów Zjednoczonych, w odpowiedzi na działania Moskwy podpisał rozporządzenie nakładające sankcje na samozwańcze republiki w Donbasie. Biden zakazał importu, eksportu towarów oraz usług i technologii pomiędzy USA a Donieckiem i Ługańskiem, a także „zaangażowania osób i podmiotów zarejestrowanych w USA w jakiekolwiek transakcje finansowe z donbaskimi republikami”. Prezydent USA zapowiedział, że kolejne mają być ogłoszone we wtorek, po rozmowach z sojusznikami. Dziś wieczorem czasu polskiego w Nowym Jorku w sprawie Ukrainy obradować będzie Rada Bezpieczeństwa ONZ.

Stanowisko ONZ jest jednoznaczne. António Guterres, sekretarz generalny ONZ, decyzję Putina nazwał „naruszeniem integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy”. – Sekretarz generalny wzywa wszystkie strony do skoncentrowania wysiłków na zapewnieniu natychmiastowego zaprzestania działań wojennych, ochronie ludności cywilnej i infrastruktury cywilnej, zapobieganiu wszelkim działaniom i oświadczeniom, które mogą doprowadzić do dalszej eskalacji niebezpiecznej sytuacji na Ukrainie i w jej pobliżu – powiedział Stéphane Dujarric, rzecznik ONZ.

W sprawie agresywnego zachowania Moskwy jednym głosem mówią także władze krajów europejskich: Francji, Wielkiej Brytanii czy Niemiec. Prezydent Francji Emmanuel Macron potępił decyzję o uznaniu separatystycznych regionów Ukrainy nazwał „pogwałceniem międzynarodowych zobowiązań Rosji i atakiem na Ukrainę”. Macron informował także o zwołaniu nadzwyczajnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ i zapowiedział wprowadzenie sankcji. O sankcjach mówi też Boris Johnson, premier Wielkiej Brytanii. – Moją intencją jest nie tylko uderzenie w powstałe republiki ludowe Doniecka i Ługańska, lecz także naruszenie interesów gospodarczych Rosji – powiedział Brytyjczyk. Zaznaczył, że rosyjskie firmy nie będą mogły inwestować na rynkach Wielkiej Brytanii.

Annalena Baerbock, szefowa niemieckiego MSZ, powiedziała, że uznanie przez prezydenta Putina separatystycznych „republik ludowych" we wschodniej Ukrainie celowo unieważnia wieloletnie starania w formacie normandzkim i OBWE. „Będziemy reagować na to naruszenie prawa międzynarodowego i koordynować współpracę z partnerami” – zapowiedziała Baerbock. Z kolei kanclerz Niemiec, Olaf Scholz, z powodu działań Rosji zdecydował we wtorek o wstrzymaniu certyfikacji Nord Stream 2.

Znacznie bardziej powściągliwa jest reakcja Chin. Zhang Jun, ambasador tego kraju przy ONZ, oświadczył, że „obecna sytuacja na Ukrainie jest wynikiem wielu złożonych czynników. Chiny zawsze zajmują swoje stanowisko zgodnie z meritum sprawy. Uważamy, że wszystkie kraje powinny rozwiązywać spory międzynarodowe środkami pokojowymi, zgodnie z celami i zasadami Karty ONZ”.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: NATO, POTUS/Twitter

dodaj komentarz

komentarze


Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
 
Priorytety dla armii
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Nowe mundury pod lupą 18 Dywizji
Zachód przeciwko „korsarzom”
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Tajna misja polskiej agentki
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Sztandar dla Dowództwa WOT
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Wielki test w West Point coraz bliżej
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Leopardy jadą na poligon
Polska przystań brytyjskich jeńców
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Nowoczesna łączność dla armii
Telefon zaufania dla żołnierzy
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Pamiętamy o Niezłomnych
W Jachrance o skokach spadochronowych
Ferie w mundurze
Rusza morski „Dragon”
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Lotnictwo i kobiety
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Kleszcze dla wojska
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Zamiana po włosku
Którą drogą do armii?
Air Show ’25 – do zobaczenia
Eurofightery znowu w Polsce
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Miejsce kobiet jest (również) w lotnictwie
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Przerwany lot „Orlika”
Palmiry – miejsce kaźni
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Będzie za co kupić koreańską broń
Nowy szef CWCR
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO