moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
O Ukrainie w BBN

Musimy działać. Mamy poczucie, że trzeba uczynić wszystko, aby zatrzymać inwazję na Ukrainę, aby zachować pokój – powiedział prezydent Andrzej Duda tuż po naradzie, która odbyła się we wtorek w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Wzięli w niej udział przedstawiciele rządu, m.in. Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

Narada, która dziś odbyła się w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego, została zwołana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Wzięli w niej udział m.in. premier Mateusz Morawiecki, Jarosław Kaczyński, wicepremier ds. bezpieczeństwa, i Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Celem spotkania było omówienie aktualnej sytuacji na Ukrainie – czyli wkroczenie rosyjskich wojsk na teren separatystycznych republik Donieckiej i Ługańskiej i poprzedzające je uznanie przez prezydenta Władimira Putina ich niepodległości.

– Nie oszukujmy się, sytuacja jest trudna. Ukraina jest w bardzo poważnym zagrożeniu – mówił po obradach prezydent. Zaznaczył, że „scenariusze na przyszłość mogą być różne, jednak ważne jest to, aby stać przy Ukrainie, żeby zarówno Unia Europejska, jak i Sojusz Północnoatlantycki, zachowały w tej sytuacji jedność”. – Stoimy na stanowisku, że potrzebne są poważne sankcje – zaznaczył.

Prezydent podkreślił, że w obecnej sytuacji konieczne jest prowadzenie konsultacji w różnych formatach, a te szczególnie w ciągu kilku najbliższych dni będą bardzo intensywne. – Musimy działać. Mamy poczucie tego, że trzeba uczynić wszystko, aby zatrzymać inwazję na Ukrainę i zachować pokój – powiedział. Dodał, że niezwykle ważne jest także podjęcie tematu polskiej „architektury bezpieczeństwa”, rozmowy o niej nie tylko w kraju, ale także z sojusznikami. – Dziś poważna armia rosyjska jest na Białorusi, wiele wskazuje na to, że może się nie wycofać. To wymaga podjęcia przez nas odpowiednich kroków, jeżeli chodzi o politykę obronną Rzeczypospolitej, jak również wymaga, w naszym przekonaniu, konkretnych działań ze strony Sojuszu Północnoatlantyckiego. Wschodnia flanka NATO potrzebuje wzmocnienia. Nikt na wschodniej flance nie ma co do tego wątpliwości – zaznaczył.

Premier Mateusz Morawiecki przypomniał z kolei, że w celu powstrzymania agresywnej rosyjskiej polityki prowadzone są liczne działania dyplomatyczne. – Staramy się robić wszystko, żeby przekonać partnerów na Zachodzie, że potrzebna jest mocna odpowiedź w postaci sankcji, które byłyby wystarczająco dolegliwe i powstrzymałyby Putina przed kolejnymi krokami – zaznaczył. Szef rządu wyjaśnił, że patrząc na obecne rozmieszczenie rosyjskich wojsk, „widać wyraźnie, że dalsza agresja w głąb terytorium Ukrainy jest możliwa”. – Dziś naszym zdaniem niezwykle ważne jest to, żeby cały Zachód miał tego świadomość, a my, będąc blisko tej sytuacji, mamy dużą wiedzę i staramy się uświadamiać naszych zachodnich partnerów, jak to jest istotne – mówił.

Szef rządu zaznaczył, że aby „w dłuższej perspektywie powstrzymać agresywną politykę rosyjską trzeba postarać się zmienić paradygmaty gospodarcze”, zwłaszcza jeżeli chodzi o surowce. – To właśnie na surowcach jest dziś oparta siła Rosji, to stamtąd biorą się miliardy dolarów, ogromne środki po to, aby się zbroić i realizować politykę neoimperialną. W tym kontekście warto przemyśleć kwestie związane z sankcjami, ale również z polityką surowcową, energetyczną, klimatyczną – zaznaczył. Dodał, że w sytuacji, kiedy na Ukrainie będą ginąć ludzie, Europa Zachodnia nie może kontynuować współpracy gospodarczej, m.in. poprzez Nord Strim 2 czy zakupy gazu. – Nie robi się normalnych interesów z agresorem. Z kimś, kto narusza porządek prawa międzynarodowego, narusza suwerenność innych krajów. W tym przypadku suwerenność Ukrainy jest też naszą racją stanu – podkreślił.

Oświadczenie dla mediów wygłosił też Jarosław Kaczyński. – Zajmowaliśmy się zarówno obecną sytuacją, jak i sprawami związanymi z dalszym rozwojem sytuacji, już nie tylko na Ukrainie, ale także w tej części Europy, oraz naszą rolą i koniecznością budowania bardzo realnych sojuszy, opartych o siły zbrojne, jak też kwestią budowy naszych sił zbrojnych i ich rozbudowy – zaznaczył. – Kiedyś, co zrozumiałe, braliśmy pod uwagę nasze możliwości, dziś trzeba przede wszystkim uwzględniać potrzeby, a możliwości dostosowywać do tych potrzeb. Polska musi być bezpieczna, Ukraina musi być ocalona. To jest interes odnoszący się zarówno do sytuacji strategicznej Polski, jak i innych krajów w tej części Europy – zaznaczył.

Wicepremier poruszył także kwestię związaną z koniecznością przestrzegania prawa międzynarodowego. – Jeżeli to, co w tej chwili robi Putin, będzie tolerowane, będzie to oznaczało, że są państwa, które nie muszą przestrzegać prawa międzynarodowego, ani w ogóle żadnych reguł ustalonych w cywilizowanym świecie. A to się wreszcie skończy tragicznie – powiedział. – Tak zaczynały się światowe konflikty. Mamy nadzieję, że inni, nasi sojusznicy, to zrozumieją. Że zrozumieją to także rosyjskie władze i sam Putin – zaznaczył.

MM

autor zdjęć: Marek Borawski/ KPRP, Eliza Radzikowska-Białobrzewska/ KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Lotnictwo i kobiety
 
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Air Show ’25 – do zobaczenia
Przerwany lot „Orlika”
Pamiętamy o Niezłomnych
Zamiana po włosku
Nowy szef CWCR
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Telefon zaufania dla żołnierzy
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Sztandar dla Dowództwa WOT
Będzie za co kupić koreańską broń
Leopardy jadą na poligon
W Jachrance o skokach spadochronowych
Palmiry – miejsce kaźni
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Miejsce kobiet jest (również) w lotnictwie
Nowe mundury pod lupą 18 Dywizji
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Którą drogą do armii?
Kleszcze dla wojska
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Polska przystań brytyjskich jeńców
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Rusza morski „Dragon”
Ferie w mundurze
Zachód przeciwko „korsarzom”
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Wielki test w West Point coraz bliżej
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Nowoczesna łączność dla armii
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Eurofightery znowu w Polsce
Priorytety dla armii
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Tajna misja polskiej agentki
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Zmiany w zarządzie PGZ-etu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO