moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Prezydenci Polski i Litwy z wizytą w Kijowie

Musimy pokazać jedność i powiedzieć „stop” neoimperialnej polityce Rosji. Gra nie toczy się wyłącznie o granice wpływów rosyjskich i suwerenność Ukrainy, ale przede wszystkim o nową architekturę bezpieczeństwa na świecie – powiedział na Ukrainie Andrzej Duda. W trybie pilnym w Kijowie spotkali się prezydenci Polski, Litwy i Ukrainy. – To znak naszej solidarności – mówił Duda.

Z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim spotkali się w środę przywódcy Polski i Litwy: Andrzej Duda i Gitanas Nausėda. To pierwsza wizyta na Ukrainie przedstawicieli państw NATO po uznaniu przez Rosję niepodległości samozwańczych republik w Donbasie.

– Przybywamy do Kijowa na znak naszej solidarności z prezydentem Ukrainy i narodem ukraińskim, na znak solidarności z Ukrainą, państwem, które dzisiaj stoi wobec głębokiego kryzysu i groźby potężnej rosyjskiej agresji – powiedział Andrzej Duda podczas konferencji trzech prezydentów. Zwierzchnik polskich sił zbrojnych podkreślił, że spotkanie odbywa się w formacie tzw. Trójkąta Lubelskiego. – Działania Rosji budzą nasze ogromne zaniepokojenie. Traktujemy je bardzo poważnie. Uważamy, że stanowią one zagrożenie nie tylko dla Ukrainy, ale i całego naszego regionu, wschodniej flanki NATO i całej UE – mówił Andrzej Duda. Dlatego – jak zaznaczał – tak ważna jest jedność i solidarność sojuszników. Zwłaszcza że „gra nie toczy się wyłącznie o granice wpływów rosyjskich i suwerenność Ukrainy, ale przede wszystkim o nową architekturę bezpieczeństwa na świecie”.

Polski prezydent zaapelował do Moskwy, by ta wstrzymała się od wydania rozkazu o rozpoczęciu operacji zbrojnej przeciwko Ukrainie. – To ważny moment, kiedy wszyscy stąpają po wąskiej ścieżce pomiędzy pokojem a wojną, która nie wiadomo, dokąd zaprowadzi Europę, a może i świat – mówił. Przypomniał też, że Polska potępia decyzję Putina o uznaniu samozwańczych republik na terytorium Ukrainy i uznaje ją za odrzucenie porozumień mińskich. – To krok agresywny, stanowiący kolejne złamanie prawa przez Rosję. Decyzja ta stanowi jawne, bezsprzeczne podważenie integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy – mówił na konferencji Duda. Wezwał też Rosję do deeskalacji i wycofania sił skoncentrowanych wokół Ukrainy oraz natychmiastowego powstrzymania się od dalszych działań zbrojnych. Do sojuszników zaś zaapelował o sprzeciw wobec neoimperialnej polityki Rosji, m.in. poprzez nałożenie surowych sankcji ekonomicznych i politycznych.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował Polsce i Litwie za wsparcie. – Obecność w Kijowie przyjaciół Ukrainy, Andrzeja Dudy i Gitanasa Nausėdy, jest bardzo ważna. Przyjechaliście wesprzeć Ukrainę w tym trudnym czasie – mówił Zełenski. Podziękował Polsce i Litwie także za działania na rzecz wzmocnienia obronności kraju, dostawy sprzętu wojskowego i amunicji. Podkreślił również, że polscy i litewscy dyplomaci nadal pozostają na Ukrainie. – To ważny sygnał wsparcia ukraińskiego społeczeństwa – powiedział. Zełenski powtórzył, że decyzja Władimira Putina o uznaniu samozwańczych republik i wprowadzeniu do Donbasu rosyjskich wojsk jest „atakiem na Ukrainę, atakiem na integralność i suwerenność Ukrainy”. – Odpowiedź na to musi być natychmiastowa, twarda. Liczymy na zaostrzenie sankcji – dodał.

Prezydent Ukrainy podkreślił, że jedną z najważniejszych kwestii jest obecnie zapewnienie możliwości pracy specjalnej misji monitorującej OBWE na rzecz zapobiegania prowokacjom i ewentualnej eskalacji. – Liczymy na wsparcie polskiej prezydencji w OBWE w tym zakresie – powiedział polityk.

Solidarność z Kijowem deklarował także prezydent Litwy Gitanas Nausėda. – Skandaliczne zachowanie Rosji nikogo nie dziwi. Osiem lat temu zaczęło się to na Krymie, potem w Donbasie – stwierdził. – Teraz Rosja zrobiła kolejny wstydliwy krok przekraczający czerwoną linię. Powiem jasno: Ługańsk i Donieck są i zawsze będą częścią Ukrainy – mówił na konferencji w Kijowie Nausėda. – Litwa nie uzna żadnych prób podważenia integralności terytorialnej Ukrainy, tak samo jak nie uznamy nielegalnej aneksji Krymu – zapewnił.

Prezydenci Ukrainy, Polski i Litwy wydali wspólne oświadczenie, w którym potępili uznanie przez Rosję dwóch republik ludowych na wschodzie Ukrainy.

W środę po południu na Ukrainie wprowadzono stan wyjątkowy.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Jakub Szymczuk/KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Pierwsze eksponaty MWP już w nowej siedzibie
 
Judoczka z CWZS-u druga w Pucharze Świata
Setka ppor. Krzysztofa Żebrowskiego
Nad Bałtykiem uderzy „Anakonda”
Mord na przywódcach podziemia niepodległościowego
Nowoczesne wojsko, bezpieczna Ojczyzna
Po wojnie będę szczęśliwy
Świadczenie za staż – z podpisem prezydenta
Garnizon US Army na stałe
O pomocy dla Ukrainy
Śladem profesjonalistów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Amerykanie demonstrują gotowość na Bałtyku
Żołnierze walczyli o medale w Biegu Piastów
NATO patrzy na wschód
Polskie MiG-29 dla Ukrainy
Pod okiem rangersów
Na ratunek „Rudemu”
Polskie samoloty MiG-29 dla Ukrainy
Air Policing piątej generacji
NATO podsumowało 2022 rok
Nowatorskie manewry Marszałka
Młot na dyktatora
Uparty Francuz od żuawów śmierci
Podejmij studia na nowym kierunku WAT
Cztery lekkoatletki CWZS-u na podium w Stambule
Piekielny ogień w zasięgu ręki
USA szybciej dostarczą Abramsy do Ukrainy
Rezerwujcie czas! Już niedługo wojskowa gala MMA
Kolejne czołgi K2 i haubice K9 dla Wojska Polskiego
Cegiełka na morzu
„Miron” Łucki patronem Zespołu Bojowego JWK
Pancerne wsparcie dla Ukrainy
Słowo czekisty
Celne oko strzelców CWZS-u
Perun. Polska rakieta z szansą na lot w kosmos
Na jakich zasadach gratyfikacja?
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Debiutanci triumfatorami VII Setki Komandosa
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Wicepremier Błaszczak o Air Show 2023
Hanwha Aerospace o współpracy z Polską
Biały Dom o polskich MiG-ach
Jakie ćwiczenia dla pasywnej rezerwy?
Czworonożni komandosi na pokładzie C-295M
Na trasie legendarnego biegu
To dobra ustawa dla wojska
„Nie działałem na rzecz obcego mocarstwa”
Wspólne zakupy amunicji
„Słowacka tarcza” z polskim udziałem
Karą mogła być tylko śmierć
VIS na misję
Wojna w świecie popkultury
Kościuszko, czyli ostatnia nadzieja Rzeczypospolitej
„Trenuj z wojskiem” po raz trzeci
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Milion Grotów dla sił zbrojnych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO