moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Prezydenci Polski i Litwy z wizytą w Kijowie

Musimy pokazać jedność i powiedzieć „stop” neoimperialnej polityce Rosji. Gra nie toczy się wyłącznie o granice wpływów rosyjskich i suwerenność Ukrainy, ale przede wszystkim o nową architekturę bezpieczeństwa na świecie – powiedział na Ukrainie Andrzej Duda. W trybie pilnym w Kijowie spotkali się prezydenci Polski, Litwy i Ukrainy. – To znak naszej solidarności – mówił Duda.

Z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim spotkali się w środę przywódcy Polski i Litwy: Andrzej Duda i Gitanas Nausėda. To pierwsza wizyta na Ukrainie przedstawicieli państw NATO po uznaniu przez Rosję niepodległości samozwańczych republik w Donbasie.

– Przybywamy do Kijowa na znak naszej solidarności z prezydentem Ukrainy i narodem ukraińskim, na znak solidarności z Ukrainą, państwem, które dzisiaj stoi wobec głębokiego kryzysu i groźby potężnej rosyjskiej agresji – powiedział Andrzej Duda podczas konferencji trzech prezydentów. Zwierzchnik polskich sił zbrojnych podkreślił, że spotkanie odbywa się w formacie tzw. Trójkąta Lubelskiego. – Działania Rosji budzą nasze ogromne zaniepokojenie. Traktujemy je bardzo poważnie. Uważamy, że stanowią one zagrożenie nie tylko dla Ukrainy, ale i całego naszego regionu, wschodniej flanki NATO i całej UE – mówił Andrzej Duda. Dlatego – jak zaznaczał – tak ważna jest jedność i solidarność sojuszników. Zwłaszcza że „gra nie toczy się wyłącznie o granice wpływów rosyjskich i suwerenność Ukrainy, ale przede wszystkim o nową architekturę bezpieczeństwa na świecie”.

Polski prezydent zaapelował do Moskwy, by ta wstrzymała się od wydania rozkazu o rozpoczęciu operacji zbrojnej przeciwko Ukrainie. – To ważny moment, kiedy wszyscy stąpają po wąskiej ścieżce pomiędzy pokojem a wojną, która nie wiadomo, dokąd zaprowadzi Europę, a może i świat – mówił. Przypomniał też, że Polska potępia decyzję Putina o uznaniu samozwańczych republik na terytorium Ukrainy i uznaje ją za odrzucenie porozumień mińskich. – To krok agresywny, stanowiący kolejne złamanie prawa przez Rosję. Decyzja ta stanowi jawne, bezsprzeczne podważenie integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy – mówił na konferencji Duda. Wezwał też Rosję do deeskalacji i wycofania sił skoncentrowanych wokół Ukrainy oraz natychmiastowego powstrzymania się od dalszych działań zbrojnych. Do sojuszników zaś zaapelował o sprzeciw wobec neoimperialnej polityki Rosji, m.in. poprzez nałożenie surowych sankcji ekonomicznych i politycznych.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował Polsce i Litwie za wsparcie. – Obecność w Kijowie przyjaciół Ukrainy, Andrzeja Dudy i Gitanasa Nausėdy, jest bardzo ważna. Przyjechaliście wesprzeć Ukrainę w tym trudnym czasie – mówił Zełenski. Podziękował Polsce i Litwie także za działania na rzecz wzmocnienia obronności kraju, dostawy sprzętu wojskowego i amunicji. Podkreślił również, że polscy i litewscy dyplomaci nadal pozostają na Ukrainie. – To ważny sygnał wsparcia ukraińskiego społeczeństwa – powiedział. Zełenski powtórzył, że decyzja Władimira Putina o uznaniu samozwańczych republik i wprowadzeniu do Donbasu rosyjskich wojsk jest „atakiem na Ukrainę, atakiem na integralność i suwerenność Ukrainy”. – Odpowiedź na to musi być natychmiastowa, twarda. Liczymy na zaostrzenie sankcji – dodał.

Prezydent Ukrainy podkreślił, że jedną z najważniejszych kwestii jest obecnie zapewnienie możliwości pracy specjalnej misji monitorującej OBWE na rzecz zapobiegania prowokacjom i ewentualnej eskalacji. – Liczymy na wsparcie polskiej prezydencji w OBWE w tym zakresie – powiedział polityk.

Solidarność z Kijowem deklarował także prezydent Litwy Gitanas Nausėda. – Skandaliczne zachowanie Rosji nikogo nie dziwi. Osiem lat temu zaczęło się to na Krymie, potem w Donbasie – stwierdził. – Teraz Rosja zrobiła kolejny wstydliwy krok przekraczający czerwoną linię. Powiem jasno: Ługańsk i Donieck są i zawsze będą częścią Ukrainy – mówił na konferencji w Kijowie Nausėda. – Litwa nie uzna żadnych prób podważenia integralności terytorialnej Ukrainy, tak samo jak nie uznamy nielegalnej aneksji Krymu – zapewnił.

Prezydenci Ukrainy, Polski i Litwy wydali wspólne oświadczenie, w którym potępili uznanie przez Rosję dwóch republik ludowych na wschodzie Ukrainy.

W środę po południu na Ukrainie wprowadzono stan wyjątkowy.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Jakub Szymczuk/KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Liban uznany za strefę działań wojennych
 
Eurofightery znowu w Polsce
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Nowe śmigłowce kawalerii
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Abramsy pod dobrą opieką
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
W rezerwie pasywnej będą oceny
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Ślubowanie kadetów OPW
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Zamiana po włosku
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Lekcje z frontu
Rusza kwalifikacja wojskowa
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Śnieg może być groźną bronią
Szef MON-u w Brukseli
Pierwszy skok
Offset dla „Wisły”
Wojna o porządek świata
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Zielone światło dla Barbary
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Dobrowolsi – czas start!
„Avenger” na Monte Cassino
Podwójny Półmaraton Komandosa
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Zimowy sprawdzian podchorążych
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Mocny sygnał od NATO
Nowy szef CWCR
Będą kolejne „Daglezje-P”
Bruksela przed szczytem
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Invictus w zimowym stylu
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Rakietowy szach
Spadochroniarze na Podlasiu
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Którą drogą do armii?
Roszady personalne w PGZ-ecie
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Skromny początek wielkiej wojny
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Zachód przeciwko „korsarzom”
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Lista trupich główek
Cud w Trewirze

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO