moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
UE nakłada kolejne sankcje na Rosję

Moskwa zostanie odcięta od rynków kapitałowych. Nowe sankcje będą dotyczyć sektora finansowego, energetycznego, transportowego, systemu kontroli eksportu i polityki wizowej – zdecydowała podczas nocnego posiedzenia Rada Europejska. – Ten pakiet doprowadzi do zasadniczego ograniczenia w dostępie do technologii i pieniędzy dla Rosji – ocenia premier Mateusz Morawiecki.

O 2.00 w nocy zakończyło się nadzwyczajne posiedzenie Rady Europejskiej. Obrady zwołano w związku z napaścią Rosji na Ukrainę. – Chcemy potwierdzić jedność Unii Europejskiej w obronie prawa międzynarodowego. Zdecydowaliśmy o dodaniu pakietu masowych sankcji, które boleśnie dotkną władze Rosji – powiedział po obradach przewodniczący Rady Charles Michel. A Ursula von der Leyen podczas konferencji prasowej dodała: – Putin sprowadził do Europy wojnę. To w pełni rozwinięta inwazja na Ukrainę. To kwestionuje nasz porządek świata. Musimy pociągnąć Kreml do odpowiedzialności.

Przedstawiciele 27 państw unijnych wydali wspólne oświadczenie. Zgodnie stwierdzili, że Rosja narusza prawo międzynarodowe, zasady Karty Narodów Zjednoczonych oraz podważa europejskie i światowe bezpieczeństwo. „Rosja ponosi pełną odpowiedzialność za ten akt agresji i wszelkie zniszczenia oraz utratę życia, jakie spowoduje. Będzie pociągnięta do odpowiedzialności za swoje czyny” – czytamy w oświadczeniu.

Szefowa Komisji Europejskiej zapowiedziała, że sankcje odcinają Rosję od najważniejszych rynków kapitałowych, zaznaczyła, że ich celem są elity rosyjskie. UE zamierza zmniejszyć i zlikwidować ich depozyty, by nie mogli „ukrywać swoich pieniędzy w bezpiecznych miejscach Europy”. Rada Europejska zdecydowała o zakazie sprzedaży części lotniczych rosyjskim liniom lotniczym, co jest istotne bo 75% elementów rosyjskiej floty wyprodukowano w krajach UE, USA lub w Kanadzie. – Rosja pokazała, że nie jest wiarygodnym dostawcą ropy i gazu – powiedziała unijna polityk. – Nawet jeśli Putin odciąłby nas od swoich dostaw gazu, tej zimy będziemy mieć go wystarczająco od innych dostawców. Musimy uniezależnić się od gazu rosyjskiego, dziś jesteśmy zbyt zależni od rosyjskich paliw kopalnych – zaznaczyła.

W nadzwyczajnym posiedzeniu RE uczestniczył także premier Mateusz Morawiecki. Po obradach powiedział mediom: „zbudowaliśmy i utrzymaliśmy jedność wokół najdalej idącego pakietu sankcji w historii Unii Europejskiej”. Zapewnił, że kolejne obostrzenia doprowadzą do zasadniczego ograniczenia w dostępie do technologii i środków finansowych dla Rosji. – Nie możemy pozostawić Ukrainy samej i ważne jest, że wiele państw mówi naszym głosem, a pakiet sankcji jest bardzo zasadniczy. Dotyczy np. wyłączenia z możliwości finansowania 70% rynku bankowego i ograniczenia w dostępie do pieniędzy dla wielu sektorów – mówił prezes Rady Ministrów. – Do listy państw objętych sankcjami dopisaliśmy również Białoruś, ponieważ dzisiaj jest wspólnikiem Putina w ataku na Ukrainę – dodał.

Premier przyznał, że dużo uwagi w czasie obrad poświęcono kwestiom dotyczącym sytuacji humanitarnej Ukraińców i wsparciu dla uchodźców. – Jesteśmy w historycznym momencie. To, jak UE będzie w stanie teraz zareagować na ten kryzys, na lata czy dekady wyznaczy architekturę bezpieczeństwa Europy – stwierdził Morawiecki.

Przywódcy państw UE domagają się od Rosji natychmiastowego zaprzestania działań wojennych wraz z wycofaniem wszystkich sił i sprzętu wojskowego z terytorium Ukrainy. 

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Twitter/ Ursula von der Leyen, Kancelaria Premiera

dodaj komentarz

komentarze


Cegiełka na morzu
 
Perun. Polska rakieta z szansą na lot w kosmos
„Nie działałem na rzecz obcego mocarstwa”
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Air Policing piątej generacji
Na trasie legendarnego biegu
To dobra ustawa dla wojska
Podejmij studia na nowym kierunku WAT
Świadczenie za staż – z podpisem prezydenta
VIS na misję
NATO podsumowało 2022 rok
Biały Dom o polskich MiG-ach
Wojna w świecie popkultury
„Miron” Łucki patronem Zespołu Bojowego JWK
Debiutanci triumfatorami VII Setki Komandosa
Na jakich zasadach gratyfikacja?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Piekielny ogień w zasięgu ręki
Polskie MiG-29 dla Ukrainy
Mord na przywódcach podziemia niepodległościowego
Jakie ćwiczenia dla pasywnej rezerwy?
Pancerne wsparcie dla Ukrainy
Pod okiem rangersów
Po wojnie będę szczęśliwy
Setka ppor. Krzysztofa Żebrowskiego
Uparty Francuz od żuawów śmierci
Celne oko strzelców CWZS-u
Nowatorskie manewry Marszałka
Kościuszko, czyli ostatnia nadzieja Rzeczypospolitej
Czworonożni komandosi na pokładzie C-295M
Rezerwujcie czas! Już niedługo wojskowa gala MMA
Garnizon US Army na stałe
NATO patrzy na wschód
„Trenuj z wojskiem” po raz trzeci
Kolejne czołgi K2 i haubice K9 dla Wojska Polskiego
USA szybciej dostarczą Abramsy do Ukrainy
Amerykanie demonstrują gotowość na Bałtyku
Karą mogła być tylko śmierć
Cztery lekkoatletki CWZS-u na podium w Stambule
„Słowacka tarcza” z polskim udziałem
Wspólne zakupy amunicji
Żołnierze walczyli o medale w Biegu Piastów
Hanwha Aerospace o współpracy z Polską
Na ratunek „Rudemu”
Nowoczesne wojsko, bezpieczna Ojczyzna
Polskie samoloty MiG-29 dla Ukrainy
Judoczka z CWZS-u druga w Pucharze Świata
Milion Grotów dla sił zbrojnych
Nad Bałtykiem uderzy „Anakonda”
Słowo czekisty
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
O pomocy dla Ukrainy
Śladem profesjonalistów
Wicepremier Błaszczak o Air Show 2023
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Młot na dyktatora
Pierwsze eksponaty MWP już w nowej siedzibie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO