moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
UE nakłada kolejne sankcje na Rosję

Moskwa zostanie odcięta od rynków kapitałowych. Nowe sankcje będą dotyczyć sektora finansowego, energetycznego, transportowego, systemu kontroli eksportu i polityki wizowej – zdecydowała podczas nocnego posiedzenia Rada Europejska. – Ten pakiet doprowadzi do zasadniczego ograniczenia w dostępie do technologii i pieniędzy dla Rosji – ocenia premier Mateusz Morawiecki.

O 2.00 w nocy zakończyło się nadzwyczajne posiedzenie Rady Europejskiej. Obrady zwołano w związku z napaścią Rosji na Ukrainę. – Chcemy potwierdzić jedność Unii Europejskiej w obronie prawa międzynarodowego. Zdecydowaliśmy o dodaniu pakietu masowych sankcji, które boleśnie dotkną władze Rosji – powiedział po obradach przewodniczący Rady Charles Michel. A Ursula von der Leyen podczas konferencji prasowej dodała: – Putin sprowadził do Europy wojnę. To w pełni rozwinięta inwazja na Ukrainę. To kwestionuje nasz porządek świata. Musimy pociągnąć Kreml do odpowiedzialności.

Przedstawiciele 27 państw unijnych wydali wspólne oświadczenie. Zgodnie stwierdzili, że Rosja narusza prawo międzynarodowe, zasady Karty Narodów Zjednoczonych oraz podważa europejskie i światowe bezpieczeństwo. „Rosja ponosi pełną odpowiedzialność za ten akt agresji i wszelkie zniszczenia oraz utratę życia, jakie spowoduje. Będzie pociągnięta do odpowiedzialności za swoje czyny” – czytamy w oświadczeniu.

Szefowa Komisji Europejskiej zapowiedziała, że sankcje odcinają Rosję od najważniejszych rynków kapitałowych, zaznaczyła, że ich celem są elity rosyjskie. UE zamierza zmniejszyć i zlikwidować ich depozyty, by nie mogli „ukrywać swoich pieniędzy w bezpiecznych miejscach Europy”. Rada Europejska zdecydowała o zakazie sprzedaży części lotniczych rosyjskim liniom lotniczym, co jest istotne bo 75% elementów rosyjskiej floty wyprodukowano w krajach UE, USA lub w Kanadzie. – Rosja pokazała, że nie jest wiarygodnym dostawcą ropy i gazu – powiedziała unijna polityk. – Nawet jeśli Putin odciąłby nas od swoich dostaw gazu, tej zimy będziemy mieć go wystarczająco od innych dostawców. Musimy uniezależnić się od gazu rosyjskiego, dziś jesteśmy zbyt zależni od rosyjskich paliw kopalnych – zaznaczyła.

W nadzwyczajnym posiedzeniu RE uczestniczył także premier Mateusz Morawiecki. Po obradach powiedział mediom: „zbudowaliśmy i utrzymaliśmy jedność wokół najdalej idącego pakietu sankcji w historii Unii Europejskiej”. Zapewnił, że kolejne obostrzenia doprowadzą do zasadniczego ograniczenia w dostępie do technologii i środków finansowych dla Rosji. – Nie możemy pozostawić Ukrainy samej i ważne jest, że wiele państw mówi naszym głosem, a pakiet sankcji jest bardzo zasadniczy. Dotyczy np. wyłączenia z możliwości finansowania 70% rynku bankowego i ograniczenia w dostępie do pieniędzy dla wielu sektorów – mówił prezes Rady Ministrów. – Do listy państw objętych sankcjami dopisaliśmy również Białoruś, ponieważ dzisiaj jest wspólnikiem Putina w ataku na Ukrainę – dodał.

Premier przyznał, że dużo uwagi w czasie obrad poświęcono kwestiom dotyczącym sytuacji humanitarnej Ukraińców i wsparciu dla uchodźców. – Jesteśmy w historycznym momencie. To, jak UE będzie w stanie teraz zareagować na ten kryzys, na lata czy dekady wyznaczy architekturę bezpieczeństwa Europy – stwierdził Morawiecki.

Przywódcy państw UE domagają się od Rosji natychmiastowego zaprzestania działań wojennych wraz z wycofaniem wszystkich sił i sprzętu wojskowego z terytorium Ukrainy. 

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Twitter/ Ursula von der Leyen, Kancelaria Premiera

dodaj komentarz

komentarze


Ślubowanie kadetów OPW
 
Invictus w zimowym stylu
Nowe śmigłowce kawalerii
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Mocny sygnał od NATO
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Roszady personalne w PGZ-ecie
Skromny początek wielkiej wojny
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Lekcje z frontu
Liban uznany za strefę działań wojennych
Pierwszy skok
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Lista trupich główek
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Zimowy sprawdzian podchorążych
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Cud w Trewirze
Rakietowy szach
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Śnieg może być groźną bronią
„Avenger” na Monte Cassino
Zamiana po włosku
Dobrowolsi – czas start!
Wojna o porządek świata
W rezerwie pasywnej będą oceny
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Offset dla „Wisły”
Zachód przeciwko „korsarzom”
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Abramsy pod dobrą opieką
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Będą kolejne „Daglezje-P”
Eurofightery znowu w Polsce
Szef MON-u w Brukseli
Rusza kwalifikacja wojskowa
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Nowy szef CWCR
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Którą drogą do armii?
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Podwójny Półmaraton Komandosa
Zielone światło dla Barbary
Spadochroniarze na Podlasiu
Bruksela przed szczytem
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO