moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zasypać Putina gradem sankcji

Pakiet sankcji, który proponuje Polska i pozostałe państwa Europy Środkowo-Wschodniej jest dużo szerszy niż obostrzenia przyjęte do tej pory. Musimy podjąć kroki w sprawie funkcjonowania Nord Stream 1 i Nord Stream 2 — powiedział w niedzielę rzecznik rządu Piotr Müller. Polska naciska w tej sprawie niemieckiego sąsiada. Ukraina kolejny dzień stawia opór rosyjskim najeźdźcom.

W południe z dziennikarzami spotkał się Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Paweł Jabłoński, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji oraz Piotr Müller, rzecznik rządu.

- Wczoraj wieczorem i dziś otrzymaliśmy dobre wiadomości, że wreszcie jest zgoda na zablokowanie systemu SWIFT, który umożliwia finansowanie rosyjskiemu państwu jego gospodarki – zaczął konferencję Piotr Müller. – Dobrą informacją jest również to, że Niemcy w końcu zdecydowały się na pierwsze dostawy broni, by wesprzeć Ukrainę. Wczoraj premier Mateusz Morawiecki podkreślał, że konieczne jest zwiększenie wydatków europejskich na obronność i deklaracje w tej sprawie także padają – dodał rzecznik. Piotr Müller wspomniał również o zablokowaniu przez coraz większą grupę państw europejskiej przestrzeni powietrznej dla Rosji. W sobotę wieczorem taką deklarację złożyły Niemcy, a wcześniej Polska, Wielka Brytania, Mołdawia, Czechy, Bułgaria, Rumunia, Łotwa, Estonia, Słowenia i Litwa. W niedzielę podobną decyzję podjął rząd we Włoszech.

Müller podkreślił jednak, że to nie koniec walki o wolną Ukrainę. – To nie może być wszystko. Cały pakiet sankcji, który proponuje Polska i Europa Środkowo-Wschodnia jest o wiele szerszy. Jeśli chcemy zablokować finansowanie Rosji, musimy zablokować również Nord Stream 1 i Nord Stream 2 – powiedział.

Rzecznik ogłosił, że sklepy mogą być otwarte również w niedziele niehandlowe. Dotyczy to jednak tylko województw: Podkarpackiego i Lubelskiego. – To sytuacja szczególna, działamy w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego dobru chronionemu prawem, wyższego dobra – powiedział Muller.

Z kolei minister Michał Dworczyk powiedział o sytuacji związanej z pomocą dla Ukrainy. – Od trzech dni podziwiamy bohaterstwo ukraińskich żołnierzy i zwykłych obywateli, którzy muszą bronić się przed barbarzyństwem. Chcemy pomagać. Ale musimy robić to w sposób skoordynowany – powiedział Dworczyk. Wyjaśnił, że pomoc dla Ukraińców, którzy przekroczą granicę jest koordynowana przez MSWiA.

Jednym z największych problemów są kolejki przy granicy z Polską. – Przyczyną są procedury, które mają Ukraińcy. Żeby było jasne, to nie jest zarzut. Ukraina jest w stanie wojny, ale muszą dopełniać procedur – tłumaczył Dworczyk. Gubernator Lwowa zapewnił polską stronę, że zostaną uproszczone przepisy Straży Granicznej, by przepływ osób był płynny.

Minister Dworczyk poinformował, że odtąd pomoc od organizacji – polskich i międzynarodowych będzie koordynowana przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych. – Ten podmiot będzie przewoził pomoc w głąb Ukrainy – powiedział. Dziś zostanie opublikowana lista punktów, w których ma być zbierana pomoc, która trafi na Ukrainę. – Na Ukrainę będą jeździły pociągi z pomocą humanitarną, a wracając będą przywozić kobiety z dziećmi – zapowiedział Michał Dworczyk. Jeśli zaś chodzi o pomoc na samej granicy, będzie ona koordynowana przez wojewodów poszczególnych powiatów.

Paweł Jabłonski, wiceszef MSZ, powiedział natomiast o sankcjach nałożonych na Rosję.
— Jesteśmy wdzięczni partnerom z innych państw europejskich, że zaczęli rozumieć zagrożenie. Sankcje, które dziś są nakładane na rosyjskie banki, w ogromnym stopniu sparaliżują działania państwa rosyjskiego — ocenił Paweł Jabłoński. – Putin jest agresorem. Trzeba go izolować i kontynuować presję – podsumował wiceminister.

KE

autor zdjęć: KPRM

dodaj komentarz

komentarze


Pancerne wsparcie dla Ukrainy
 
Kolejne czołgi K2 i haubice K9 dla Wojska Polskiego
Cegiełka na morzu
Celne oko strzelców CWZS-u
Wspólne zakupy amunicji
„Słowacka tarcza” z polskim udziałem
Świadczenie za staż – z podpisem prezydenta
Czworonożni komandosi na pokładzie C-295M
„Trenuj z wojskiem” po raz trzeci
Wicepremier Błaszczak o Air Show 2023
Amerykanie demonstrują gotowość na Bałtyku
Piekielny ogień w zasięgu ręki
Uparty Francuz od żuawów śmierci
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Nad Bałtykiem uderzy „Anakonda”
Cztery lekkoatletki CWZS-u na podium w Stambule
Podejmij studia na nowym kierunku WAT
Jakie ćwiczenia dla pasywnej rezerwy?
Młot na dyktatora
Karą mogła być tylko śmierć
Rezerwujcie czas! Już niedługo wojskowa gala MMA
Debiutanci triumfatorami VII Setki Komandosa
Wojna w świecie popkultury
Nowatorskie manewry Marszałka
„Miron” Łucki patronem Zespołu Bojowego JWK
Pierwsze eksponaty MWP już w nowej siedzibie
VIS na misję
Żołnierze walczyli o medale w Biegu Piastów
Judoczka z CWZS-u druga w Pucharze Świata
Setka ppor. Krzysztofa Żebrowskiego
Na jakich zasadach gratyfikacja?
O pomocy dla Ukrainy
Milion Grotów dla sił zbrojnych
Pod okiem rangersów
Polskie samoloty MiG-29 dla Ukrainy
Kościuszko, czyli ostatnia nadzieja Rzeczypospolitej
Garnizon US Army na stałe
Hanwha Aerospace o współpracy z Polską
„Nie działałem na rzecz obcego mocarstwa”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
To dobra ustawa dla wojska
Perun. Polska rakieta z szansą na lot w kosmos
Mord na przywódcach podziemia niepodległościowego
NATO podsumowało 2022 rok
Słowo czekisty
Na ratunek „Rudemu”
NATO patrzy na wschód
Po wojnie będę szczęśliwy
Biały Dom o polskich MiG-ach
Na trasie legendarnego biegu
Śladem profesjonalistów
USA szybciej dostarczą Abramsy do Ukrainy
Air Policing piątej generacji
Polskie MiG-29 dla Ukrainy
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Nowoczesne wojsko, bezpieczna Ojczyzna

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO