moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Sekretarz NATO w Łasku

O rozmieszczeniu natowskich sił szybkiego reagowania w Europie, obronie powietrznej, a także o kolektywnym wsparciu Ukrainy – rozmawiali w Łasku prezydent Andrzej Duda i sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. – Nie możemy zgodzić się na to, by w Europie było okupowane, napadnięte zbrojnie państwo, a granice zmieniane były siłą – mówił prezydent.

Sekretarz generalny NATO i prezydent Andrzej Duda spotkali się na terenie 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku. To właśnie w tej jednostce na co dzień stacjonują wielozadaniowe samoloty F-16. Od kilku tygodni w Łasku są także amerykańskie myśliwce F-15. Zostały tu skierowane w związku z pogarszającą się sytuacją bezpieczeństwa w Europie i koncentracją wojsk rosyjskich na Białorusi.

– Obecność sekretarza generalnego stanowi podkreślenie ważności zadania, jakie wykonują tutaj polscy i amerykańscy żołnierze. W trakcie spotkania omówiliśmy bieżącą sytuację bezpieczeństwa i kroki na przyszłość, by wzmocnić wschodnią flankę Sojuszu – powiedział Andrzej Duda po zakończeniu spotkania z Jensem Stoltenbergiem. W czasie konferencji prasowej prezydent Duda odniósł się do wczorajszej wideokonferencji z prezydentem Joe Bidenem i innymi przywódcami krajów członkowskich NATO. – Mówiliśmy, że Sojusz musi utrzymać jedność i razem stać przy Ukrainie. Nie możemy zgodzić się na to, by w Europie było okupowane, zbrojnie napadane państwo, a granice były zmieniane siłą – powiedział Duda. Przyznał, że dzisiejsze rozmowy z szefem NATO dotyczyły także zbliżającego się szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Madrycie. W czasie tego spotkania mają zapaść decyzje o wzmocnieniu bezpieczeństwa Europy i wschodniej flanki NATO.

– Dzięki naszym działaniom i jedności zapewnimy pokój i bezpieczeństwo mieszkańcom Europy i Polski. Chcemy, by Europa rozwijała się w spokoju i pokoju. To dla nas najważniejsze – podkreślił zwierzchnik sił zbrojnych.

Sekretarz generalny NATO podziękował prezydentowi Dudzie za silne zobowiązania Polski wobec Sojuszu i naczelną rolę naszego kraju w sprawie konfliktu na Ukrainie. Docenił także to, że Polska otworzyła granice dla setek tysięcy uchodźców wojennych z Ukrainy.

Dokonując brutalnej i niczym nieuzasadnionej inwazji na Ukrainę Putin zrujnował pokój w Europie. Poczynania Rosji są całkowicie nieakceptowalne. Są one umożliwiane przez Białoruś – podkreślił Stoltenberg. – Wojna toczona przez Putina wpływa na nas wszystkich, dlatego musimy okazać jedność oraz to, że bronimy całego NATO. Tu, w lotniczej bazie wojskowej, widzimy tę jedność w działaniu. Widzimy polskie i amerykańskie myśliwce, które strzegą Sojuszu przez całą dobę siedem dni w tygodniu – dodał.

Szef NATO przypomniał o natężeniu w ostatnich tygodniach sił na wschodniej flance NATO. – Wzmacniamy także siły odpowiedzi NATO. Dzisiaj francuskie wojska udadzą się do Rumunii – poinformował Jens Stoltenberg. Podkreślił, że zgodnie z artykułem 5 traktatu waszyngtońskiego NATO będzie bronić każdego centymetra swojego terytorium. – Jesteśmy sojuszem obronnym, nie szukamy konfliktu z Rosją. Ale chcemy, by Rosja położyła kres tej wojnie, wycofała swoje siły z Ukrainy i weszła na drogę dyplomacji – mówił szef Sojuszu.

Jens Stoltenberg zaznaczył, że NATO „pociągnie Rosję i Białoruś do odpowiedzialności za inwazję na Ukrainę”. Dodał, że państwa Sojuszu cały czas udzielają wsparcia militarnego, ekonomicznego i humanitarnego, ale na Ukrainę nie będą kierowani żołnierze NATO.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Jakub Szymczuk / KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Jakie podwyżki dla żołnierzy
 
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Lotnictwo i kobiety
Rusza morski „Dragon”
W Jachrance o skokach spadochronowych
Eurofightery znowu w Polsce
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Sztandar dla Dowództwa WOT
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Pamiętamy o Niezłomnych
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Palmiry – miejsce kaźni
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Priorytety dla armii
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Polska przystań brytyjskich jeńców
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Ferie w mundurze
Air Show ’25 – do zobaczenia
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Leopardy jadą na poligon
Którą drogą do armii?
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Przerwany lot „Orlika”
Zamiana po włosku
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Nowoczesna łączność dla armii
Nowe mundury pod lupą 18 Dywizji
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Kleszcze dla wojska
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Będzie za co kupić koreańską broń
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Wielki test w West Point coraz bliżej
Telefon zaufania dla żołnierzy
Zachód przeciwko „korsarzom”
Miejsce kobiet jest (również) w lotnictwie
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Nowy szef CWCR
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Tajna misja polskiej agentki
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO