moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ósma doba walk o Ukrainę

Od ośmiu dni Ukraińcy próbują odeprzeć atak wojsk rosyjskich na swój kraj. Nad ranem, po ciężkich walkach, Rosjanie przejęli kontrolę nad miastem Chersoń. Dramatyczne starcia trwają w Mariupolu i Czernichowie. Rosjanie próbują także okrążyć Kijów. Niestety, przełomu nie przyniosła druga tura negocjacji przedstawicieli obu państw.

W czwartek po południu na Białorusi odbyła się druga tura rozmów delegacji Rosji i Ukrainy. O spotkaniu informował m.in. Mychajło Podoljak, doradca Wołodymira Zełenskiego . Ukraina domagała się natychmiastowego zawieszenia broni i rozejmu. Ukraińcy wnioskowali także o utworzenie korytarzy humanitarnych, które pozwoliłby ewakuować ludność cywilną ze zniszczonych lub stale ostrzeliwanych przez Rosjan miejscowości. „Druga runda negocjacji dobiegła końca. Niestety, nie osiągnięto jeszcze rezultatów, których Ukraina by potrzebowała. Jest porozumienie tylko w kwestii organizacji korytarzy humanitarnych", napisał doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podoljak.

Cień na szanse powodzenia negocjacji rzucają wypowiedzi rosyjskich polityków. Prezydent Władimir Putin oświadczył dziś, że „rosyjska specjalna operacja wojskowa” - tak Rosja oficjalnie nazywa zbrojną napaść na Ukrainę - przebiega zgodnie z planem, a żołnierze rosyjscy walczą bohatersko i wypełniają wszystkie rozkazy. Natomiast Siergiej Ławrow, szef rosyjskiej dyplomacji w wywiadzie telewizyjnym stwierdził, że „Moskwa będzie kontynuować operację wojskową na Ukrainie do samego końca”.

Wydarzenia na froncie potwierdzają, że niestety ofensywa rosyjskiej armii nie słabnie. Władze Chersonia poinformowali, że nad ranem miasto znalazło się pod kontrolą rosyjską. Do mediów trafiły także dramatyczne zdjęcia z ostrzeliwanego przez wojska Putina Czernichowa. Czernichowska Obwodowa Administracja Państwowa podała, że Rosjanie przeprowadzili tam atak rakietowy na cywilne osiedla, a w wyniku ostrzałów są zabici i ranni. Zaznaczono też, że w okolicy nie ma żadnych obiektów wojskowych, a przecież Rosjanie cały czas twierdzą, że atakują jedynie „infrastrukturę wojskową”. Ukraińscy urzędnicy opublikowali też zdjęcia i nagrania z Energodaru, gdzie Rosjanie atakują okolice miejscowej elektrowni atomowej.

Ciężkie walki toczą się także w Mariupolu, niemal półmilionowym mieście portowym na południu Ukrainy. Rosjanie niemal bez przerwy ostrzeliwują tam krytyczną infrastrukturę, pozbawiając ludzi wody, ogrzewania i prądu. Utrudniona jest ewakuacja mieszkańców i transport zaopatrzenia. Samorządowcy sytuację w mieście porównują do Leningradu, który w czasie II wojny światowej był oblężony przez Niemców.

Niespokojnie jest także na Morzu Czarnym, gdzie rosyjski desant zbliża się do Odessy. W pobliżu portu widoczne są cztery okręty desantowe oraz wsparcia. – Chcą zniszczyć naszą Odessę, ale zobaczą tylko dno Morza Czarnego – powiedział Wołodymir Zełenski. Prezydent w swoim wystąpieniu zapowiedział też, że Ukraina odbuduje każdy budynek, ulicę i miasto, a Rosja zostanie zmuszona do wypłaty reparacji wojennych.

Prezydent Zełenski podczas wieczornej konferencji prasowej przypomniał, że Ukraina czeka na decyzję o zamknięciu jej przestrzeni powietrznej. – Dziś trzy bomby spadły na centrum Kijowa, To samo dzieje się w wielu innych miastach. Chcemy, by przestrzeń nad naszym krajem była zamknięta i prosiłem o to prezydenta Bidena i innych przywódców europejskich. Ile ludzi jeszcze musi zginąć, żebyśmy się tego doczekali? – pytał retorycznie Zełenski. Wspomniał także o tym, że Rosja wysłała na wojnę młodych żołnierzy, którzy nie wiedzą, co mają robić i dlaczego kazano im strzelać do Ukraińców. Dodał, że by zatuszować liczbę poległych, Rosjanie przywieźli ze sobą także krematoria. – Jeśli Ukraina się podda, to kolejna będzie Estonia, Łotwa, Litwa. A dalej Gruzja i Polska, aż do granic muru berlińskiego – powiedział przywódca Ukrainy. Podziękował także wszystkim za wsparcie i pomoc. Szczególnie ciepłe słowa skierował w stronę prezydenta Andrzeja Dudy.

Prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą spotkali się dziś z samorządowcami w sprawie działań humanitarnych na rzecz uchodźców z Ukrainy. Od wybuchu wojny na Ukrainie do Polski przybyło ich już ponad 600 tys. – Jesteśmy dopiero na początku tej drogi. Musimy sobie radzić z zaistniałą sytuacją i, jeśli będzie taka potrzeba, zwrócić się do naszych partnerów. Najważniejsze jest to, jak my sobie z tym radzimy, zwłaszcza w przygranicznym pasie – powiedział Andrzej Duda. Decyzją prezydenta do bazy noclegowej na potrzeby uchodźców zgłoszone zostały także dwa ośrodki prezydenckie. W jednym z nich znajduje się już kilka rodzin, w tym mama z sześciorgiem dzieci.

Do dotkliwych sankcji nałożonych przez różnego rodzaju organizacje i państwa dołączył się dziś także zarząd Banku Światowego. BŚ poinformował, że ze skutkiem natychmiastowym wstrzymane zostały wszystkie programy inwestycyjne w Rosji i na Białorusi.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: kpr. Wojciech Król / CO MON

dodaj komentarz

komentarze

~wgarniturach
1646391720
Ubrały się w garnitury, ruskie bydlaki.
8C-31-48-11

Zmiany w zarządzie PGZ-etu
 
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Będzie za co kupić koreańską broń
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Kleszcze dla wojska
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Pamiętamy o Niezłomnych
Zachód przeciwko „korsarzom”
Priorytety dla armii
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Ferie w mundurze
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Sztandar dla Dowództwa WOT
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
W Jachrance o skokach spadochronowych
Nowoczesna łączność dla armii
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Eurofightery znowu w Polsce
Lotnictwo i kobiety
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Przerwany lot „Orlika”
Leopardy jadą na poligon
Air Show ’25 – do zobaczenia
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Telefon zaufania dla żołnierzy
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Wielki test w West Point coraz bliżej
Miejsce kobiet jest (również) w lotnictwie
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Którą drogą do armii?
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Tajna misja polskiej agentki
Nowe mundury pod lupą 18 Dywizji
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Zamiana po włosku
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Nowy szef CWCR
Polska przystań brytyjskich jeńców
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Rusza morski „Dragon”
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Palmiry – miejsce kaźni
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Jaką drogą po wojskowy indeks?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO