moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Posłowie za ustawą o obronie ojczyzny

W piątek wieczorem Sejm przyjął ustawę o obronie ojczyzny. – To świetna wiadomość dla bezpieczeństwa Polski – napisał w mediach społecznościowych Mariusz Błaszczak, szef MON. Liczący ponad 800 stron dokument zakłada m.in. większe wydatki na obronność, odtworzenie systemu rezerw i zwiększenie atrakcyjności służby. Teraz ustawa trafi pod obrady Senatu.

Rządowy projekt ustawy o obronie ojczyzny został skierowany do parlamentu 28 lutego 2022 roku. 3 marca w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie. Zgodnie z sejmową procedurą projekt trafił do dalszych prac w komisji obrony narodowej a następnie do powołanej przez posłów podkomisji nadzwyczajnej, w której znaleźli się reprezentanci wszystkich ugrupowań parlamentarnych oraz organizacji gospodarczych. W sumie posłowie z podkomisji zgłosili niemal 400 poprawek – merytorycznych i redakcyjno-legislacyjnych. Wśród tych przyjętych znalazł się zapis dotyczący poddania Funduszu Modernizacji Sił Zbrojnych kontroli parlamentarnej, a także zapewniający gwarancję zatrudnienia dla ok. 3 tysięcy pracowników i żołnierzy obecnych wojewódzkich komend uzupełnień i wojewódzkich sztabów wojskowych (wg ustawy zostaną one zastąpione wojskowymi centrami rekrutacji). Po zakończeniu pracy w podkomisji projekt trafił w piątek do drugiego czytania.

Merytoryczna debata

Posłowie poszczególnych klubów zgłosili wówczas kolejne propozycje zmian, które jeszcze tego samego dnia rozpatrzyła Sejmowa Komisja Obrony Narodowej i ponownie wysłała projekt pod obrady całego Sejmu. W bloku głosowań przyjęto ostatecznie 13 poprawek spośród 52 zgłoszonych. Jedna z nich dotyczy likwidacji zapisu o tym, że 50 proc. wydatków na modernizację wojska powinno trafić do polskiego przemysłu zbrojeniowego – zamiast niego pojawił się fragment mówiący ogólnie o wsparciu polskiego przemysłu zbrojeniowego („minister obrony narodowej planując wydatki na modernizacje techniczną sił zbrojnych, uwzględnia polski przemysłowy potencjał obronny oraz wydatki na badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie obronności państwa”). Jak uzasadniał minister obrony Mariusz Błaszczak „w sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy, jest po prostu niemożliwe, żeby 50 proc. zamówień skierować do polskiego przemysłu zbrojeniowego”. – Po tych dziesiątkach lat, kiedy (polski przemysł zbrojeniowy – red.) nie był rozwijany, potrzebuje czasu, żeby okrzepnąć. Ze świetnej broni produkowanej przez polski przemysł będziemy korzystać tak, jak korzystaliśmy dotychczas. Ale musimy gwałtownie zwiększyć wydatki na zbrojenia i możemy tego dokonać, przede wszystkim kupując sprzęt i broń za granicą. Zakładam, że poprzez wzrost nakładów i w pewnej perspektywie czasowej, krajowy przemysł zbrojeniowy stanie się dominujący, jeśli chodzi o realizację zamówień, ale dziś musimy być realistami – przekonywał szef MON.

Druga z zaakceptowanych przez Sejm poprawek, zgłoszona przez Koalicję Obywatelską, zakłada przyjęcie Pakietu Wzmocnienia Sił Zbrojnych RP na lata 2023-2025. Będzie on obejmował najważniejsze zadania w zakresie uzbrojenia i wyposażenia wojska w nowoczesny sprzęt oraz zamierzenia dotyczące zwiększenia liczebności sił zbrojnych. Pakiet ma opracować Rada Ministrów w terminie trzech miesięcy od dnia wejścia ustawy w życie.

Poparcia posłów nie uzyskała propozycja Konfederacji zakładająca prawo każdego dorosłego obywatela do posiadania broni oraz poprawka Lewicy, zmierzająca do usunięcia w tekście Roty przysięgi wojskowej sformułowania „tak mi dopomóż Bóg”, i pozostawienia zapisu o dowolności jego użycia. Odrzucono także poprawkę kilku posłów, którzy proponowali, by zrezygnować z reorganizacji wojskowych komend uzupełnień i wojewódzkich sztabów wojskowych. Jak przypomniał szef MON, kilkanaście dni temu podjął on decyzję o nieograniczaniu liczby WSZW i WKU. – Rzeczywiście zmienią one swoją nazwę, ale zachowujemy ich strukturę i dajemy nowe zadania. Są one niezbędne po to, żeby Wojsko Polskie było liczniejsze – mówił Błaszczak.

Ostatecznie Sejm uchwalił podczas trzeciego czytania ustawę o obronie ojczyzny. Za jej przyjęciem opowiedziało się 450 posłów, nikt nie był przeciw. Od głosu wstrzymało się z kolei 5 posłów koła Konfederacji.

– Dziękuję wszystkim zaangażowanym parlamentarzystom za konstruktywną, a zwłaszcza szybką i sprawną pracę nad tym projektem. Myślę, że wszyscy możemy być pewni tego, że jeżeli sami nie zadbamy o bezpieczeństwo naszej ojczyzny, to nikt tego za nas nie zrobi – komentował szef MON po głosowaniu. Wieczorem Mariusz Błaszczak dodał na Twitterze: „To świetna wiadomość dla bezpieczeństwa Polski. Liczę na szybkie procedowanie ustawy w Senacie”.

Przyjęcie przez Sejm ustawy obronie ojczyzny skomentował w mediach społecznościowych premier Mateusz Morawiecki. – W tym trudnym czasie wojny, która trwa za naszą wschodnią granicą (…) przebijają się pokrzepiające przykłady solidarności i wspólnej troski o bezpieczeństwo Polski i całej Europy. Dziękuję całej klasie politycznej za głosowanie ponad podziałami i merytoryczną dyskusję – napisał szef rządu.

Co jest w ustawie

Założenia nowej ustawy o obronie ojczyzny poznaliśmy w październiku 2021 roku. Przedstawili je Jarosław Kaczyński, przewodniczący Komitetu Rady Ministrów ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych oraz minister Błaszczak. Liczący ponad 800 stron akt prawny ma porządkować przepisy dotyczące obronności i Sił Zbrojnych RP. Ma zastąpić 14 innych ustaw, w tym o powszechnym obowiązku obrony, służbie wojskowej żołnierzy zawodowych i o zakwaterowaniu.

Nowe regulacje mają m.in. unowocześnić Siły Zbrojne RP, zwiększyć atrakcyjność służby, przyczynić się do odtworzenia rezerw oraz zwiększyć nakłady na obronność (3 % PKB już od 2023 roku). Ustawa zakłada wprowadzenie kilku nowych rozwiązań, w tym świadczenia motywacyjnego dla żołnierzy, dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej i nowego stopnia wojskowego- starszego szeregowego specjalisty. Zmiany obejmą też politykę kadrową, kwestie dotyczące zakwaterowania żołnierzy oraz służby pełnionej przez podchorążych.

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. szer. Arkadiusz Czernicki, Sejm RP

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Optyka dla żołnierzy
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
25 lat w NATO – serwis specjalny
Zmiany w dodatkach stażowych
Prawda o zbrodni katyńskiej
Głos z katyńskich mogił
V Korpus z nowym dowódcą
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Mundury w linii... produkcyjnej
Ocalały z transportu do Katynia
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Przygotowania czas zacząć
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Wojna w świętym mieście, część druga
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Rakiety dla Jastrzębi
Święto wojskowego sportu
Barwy walki
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Sprawa katyńska à la española
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Wojsko inwestuje w Limanowej
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Na straży wschodniej flanki NATO
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ramię w ramię z aliantami
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Odstraszanie i obrona
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Szarża „Dragona”
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Zbrodnia made in ZSRS
Wojna w świętym mieście, epilog
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Jeśli nie Jastrząb, to…
NATO na północnym szlaku
Ogień w podziemiu
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Kurs z dzwonem
Szpej na miarę potrzeb
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO