moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„M” – jak mieszkanie dla żołnierzy

Agencja Mienia Wojskowego przekazała żołnierzom 30 mieszkań. Tym razem otrzymali je wojskowi służący w 2 Ośrodku Radioelektronicznym i 18 Batalionie Rozpoznawczym w Przasnyszu oraz 1 Batalionie Składowania w Ciechanowie. Inwestycja warta 10,7 mln zł została sfinansowana z dotacji MON-u oraz pieniędzy AMW. Lada chwila mieszkania otrzymają też wojskowi z Elbląga.

Agencja Mienia Wojskowego zajmuje się sprzedażą nieruchomości, uzbrojenia i sprzętu zbędnego armii. Jednym z jej zadań jest też dbanie o zakwaterowanie żołnierzy. Oprócz świadczenia mieszkaniowego czy miejsca w internacie AMW przyznaje służbowe mieszkania. Tylko w tym roku instytucja przydzieliła ich 1605.

 

Wygodnie mieszkać

Kilka dni temu do służbowych „M” wprowadziło się kolejnych 30 żołnierzy. To wojskowi, którzy służą w dwóch przasnyskich jednostkach: 2 Ośrodku Radioelektronicznym i 18 Batalionie Rozpoznawczym, a także w 1 Batalionie Składowania zlokalizowanym w Ciechanowie. – Do użytku oddaliśmy nowy blok w Przasnyszu. W pięciokondygnacyjnym budynku przy ulicy Wojskowej 20 powstało łącznie 30 mieszkań – mówi Małgorzata Weber, rzeczniczka prasowa AMW.

Mieszkania mają metraż 67–70 m2. Każde z składa się z trzech pokoi, kuchni, przedpokoju, łazienki i WC. Jest wykończone „pod klucz”, wyposażone w tzw. biały montaż oraz kuchenkę elektryczną z płytą ceramiczną. Niektóre Wszystkie lokale mają także taras lub balkon. A dwa z mieszkań zostały zaprojektowane z myślą o osobach niepełnosprawnych.

– W każdej z trzech klatek schodowych są windy, a w piwnicach przechowalnia rowerów oraz wózków, suszarnia i pomieszczenia techniczne. Zlokalizowane są tam także przydzielone do każdego z mieszkań komórki lokatorskie – mówi Małgorzata Weber. Przed budynkiem znajduje się parking. Blok powstał w niespełna dwa lata od dnia zawarcia umowy ze generalnym wykonawcą. Całą inwestycję o wartości 10,7 mln zł brutto sfinansowano z dotacji celowej z budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej oraz środków Agencji Mienia Wojskowego, które pozyskano ze sprzedaży lub wynajmu zbędnych wojsku nieruchomości.

Dla elbląskich żołnierzy

Lada chwila klucze do służbowego „M” otrzymają też żołnierze z Elbląga. Do 40 mieszkań w bloku przy ul. gen. Jarosława Dąbrowskiego wprowadzą się polscy wojskowi z Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód oraz żołnierze z 16 Pułku Logistycznego.

Nowy budynek ma cztery piętra, jest wyposażony w windy, a w piwnicach znajduje się część gospodarcza, m.in. suszarnie, komórki lokatorskie, przechowalnie rowerów. Podobnie jak w Przasnyszu, lokale są wykończone „pod klucz”, wyposażone w tzw. biały montaż oraz kuchenkę elektryczną z płytą ceramiczną. Także i w tym przypadku AWM uwzględniła potrzeby osób niepełnosprawnych. Przeznaczone są dla nich cztery mieszkania na parterze, w których drzwi mają ponadstandardową szerokość, umożliwiającą poruszanie się na wózkach inwalidzkich. Pomyślano też o łazienkach, gdzie armatura sanitarna została przystosowana dla osób niepełnosprawnych. Dojścia do budynku zbudowano ze spadkiem, który ułatwia poruszanie się osobom na wózkach inwalidzkich.

Agencja Mienia Wojskowego dysponuje w sumie 25 493 mieszkaniami. W ubiegłym roku AMW zbudowała lub kupiła w sumie 128 lokali.

Kolejne inwestycje budowlane na rzecz wojska mają być prowadzone w m.in. w Łomży (40 mieszkań), Suwałkach (40) i Pruszczu Gdańskim (24). Agencja planuje też zakup lokali mieszkalnych m.in. w Łodzi (5), Lublinie (20), Białej Podlaskiej(6).
W I kwartale tego roku mają też zostać przekazane żołnierzom dwa internaty – w Lublińcu i w Warszawie.

Żołnierze pełniący służbę stałą mogą wybierać między służbowym mieszkaniem, internatem lub wypłacanym co miesiąc świadczeniem mieszkaniowym. Natomiast wojskowi na kontraktach w pierwszej kolejności otrzymują lokal mieszkalny, a dopiero w przypadku jego braku, mogą zdecydować się na którąś z dwóch pozostałych możliwości.

Po wejściu w życie ustawy o obronie ojczyzny, która zakłada likwidację służby kontraktowej, uprawnienia mieszkaniowe wszystkich żołnierzy zawodowych będą takie same.

Paulina Glińska

autor zdjęć: arch. AMW

dodaj komentarz

komentarze


Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
 
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Ramię w ramię z aliantami
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Święto stołecznego garnizonu
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Zachować właściwą kolejność działań
Strażacy ruszają do akcji
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Front przy biurku
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Na straży wschodniej flanki NATO
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wypadek na szkoleniu wojsk specjalnych
Charge of Dragon
Sprawa katyńska à la española
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zmiany w dodatkach stażowych
Pod skrzydłami Kormoranów
NATO on Northern Track
Wojna na detale
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Sandhurst: końcowe odliczanie
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Rekordziści z WAT
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Kadisz za bohaterów
W Italii, za wolność waszą i naszą
Gunner, nie runner
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
25 lat w NATO – serwis specjalny
Przygotowania czas zacząć
Ukraińscy żołnierze w ferworze nauki
NATO na północnym szlaku
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Kolejne FlyEye dla wojska
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Szpej na miarę potrzeb
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Wojna w świętym mieście, część druga
Wytropić zagrożenie
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Wojna w świętym mieście, epilog
SOR w Legionowie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO