moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojsko gotowe na zmiany

Setki analiz, propozycji i poprawek – prace nad ustawą o obronie ojczyzny trwały kilkanaście miesięcy. Dokument ma jedno główne przesłanie: powstanie silnej i nowoczesnej armii będącej w stanie nie tylko skutecznie odeprzeć atak, lecz także sprawić, że przeciwnik nie odważy się podjąć agresywnych działań. Spore zmiany czekają wojsko niemal we wszystkich aspektach funkcjonowania. Ustawa wejdzie w życie w kwietniu.

Założenia projektu ustawy o obronie ojczyzny przedstawili w październiku 2021 roku wicepremier Jarosław Kaczyński i Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Kilka miesięcy później rządowy projekt trafił do prac w parlamencie. 12 marca ustawę uchwalił Sejm RP, 17 marca poparli ją wszyscy senatorowie, a dzień później nowe prawo podpisał prezydent Andrzej Duda.

 

Odstraszyć agresora

Minister Mariusz Błaszczak wielokrotnie podkreślał, że to dobra ustawa na trudne czasy. Przepisy, choć zatwierdzane w czasie, gdy trwa rosyjska inwazja na Ukrainie, nie powstały pod wypływem wojny za naszą wschodnią granicą. Zaznaczył to prezydent, który stwierdził, że decyzja o rozpoczęciu prac zapadła znacznie wcześniej „właśnie dlatego, że przewidywaliśmy, iż taka sytuacja może nastąpić”. – W przyszłości sami możemy stać się kolejnym celem imperialnej Rosji – mówił Andrzej Duda.

Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP podkreślał, że między innymi z tego powodu do uchwalenia ustawy o obronie ojczyzny nie trzeba było nikogo przekonywać. Prace w parlamencie toczyły się ponad podziałami. – W tej ustawie jest wszystko, co być powinno, i trzeba natychmiast zacząć ją realizować – mówił w sejmie poseł Piotr Kaleta z Prawa i Sprawiedliwości. Z kolei Tomasz Siemoniak reprezentujący Koalicję Obywatelską podkreślał, że „prace przebiegały w dobrym duchu, merytorycznie, ze wzajemnym zrozumieniem i ze zrozumieniem sytuacji”. – Liczymy, że ta współpraca będzie trwała, że będziemy w stanie w kwestiach bezpieczeństwa pracować w taki sposób, by efekty były szybkie, a Rzeczpospolita bardziej bezpieczna w tych trudnych czasach – podkreślał Siemoniak, minister obrony narodowej w rządzie PO-PSL.

W podobnym tonie wypowiadał się Marcin Kulasek z Nowej Lewicy. – Wojna zmienia wszystko, dlatego zmienić się muszą: nasze podejście do wydatków zbrojeniowych, organizacja systemu obronności państwa, a także sama armia. Komunikat musi być jasny: tworzymy tak silną i nowoczesną armię, że jeżeli ktokolwiek postanowiłby ugryź Polskę, to na naszej ojczyźnie połamie sobie zęby – mówił poseł.

Minister Mariusz Błaszczak uzasadniał podczas prac parlamentarnych, że „państwa członkowskie NATO, szczególnie te znajdujące się na wschodniej flance, tak jak Polska, muszą mieć silne, liczne, nowoczesne, dobrze wyposażone i odpowiednio finansowane wojsko. To jedyna recepta na to, aby dać wyraźny sygnał: jesteśmy silni i zdolni do walki. Ta ustawa to zapewni”.

Ustawa wielkości kodeksu

Dokument liczy 824 artykuły. Znalazły się w nim przepisy, które wcześniej były zawarte w 14 innych ustawach. Dotyczą one m.in.: powszechnego obowiązku obrony, kwestii zakwaterowania żołnierzy, dyscypliny oraz modernizacji technicznej i finansowania Sił Zbrojnych RP. Ustawa wprowadza też wiele nowych rozwiązań, które mają przyczynić się do unowocześnienia Wojska Polskiego, zwiększenia jego liczebności oraz atrakcyjności służby, a także odtworzenia rezerw osobowych.

W odniesieniu do żołnierzy zawodowych ustawa zakłada stosowanie tzw. awansów liniowych w obrębie tego samego stanowiska, bardziej elastycznych kryteriów przy zmianie korpusu oraz nadanie nowego statusu podchorążym studiującym w wojskowych akademiach. Nowością jest stopień starszego szeregowego specjalisty oraz świadczenie motywacyjne dla żołnierzy zawodowych z ponad 25-letnim stażem służby.

Zmiany czekają również rezerwistów. W ustawie pojawia się podział na rezerwę aktywną i pasywną oraz na kandydatów do służby. Ci ostatni będą mogli wstąpić do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, a nabór będzie prowadzony przez wojskowe centra rekrutacji powstałe w miejsce wojewódzkich sztabów wojskowych i wojskowych komend uzupełnień. Ponadto ustawa wprowadza kolejne zachęty dla ochotników, m.in.: odejście od zasady terytorialności przy składaniu wniosku o powołanie do armii, możliwość przyznania kategorii wojskowej podczas doraźnej rekrutacji, a także nabycie uprawnień na koszt wojska. Przepisy zakładają też wdrożenie programu stypendialnego dla studentów cywilnych zainteresowanych służbą w armii oraz rozbudowę Legii Akademickiej. W tym programie przeszkolenia wojskowego adresowanym dotąd wyłącznie do studentów będą mogli teraz uczestniczyć również absolwenci uczelni wyższych.

W ustawie znalazły się ponadto dodatkowe regulacje dyscyplinujące, antykorupcyjne i przeciwdziałające nepotyzmowi, między innymi obowiązek, by żołnierz na wniosek dowódcy poddał się badaniu na obecność środków odurzających, a także ograniczenia dotyczące zatrudniania byłych żołnierzy, nabywania przez nich akcji lub zasiadania w radach nadzorczych i zarządach przez trzy lata od zakończenia służby oraz zakaz podległości służbowej małżonków lub członków rodziny.

Ustawa zwiększa nakłady na obronność (3 % PKB już od 2023 roku) oraz wprowadza nowe mechanizmy finansowania sił zbrojnych, w tym tzw. Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych przy Banku Gospodarstwa Krajowego. Będzie on zasilany m.in. wpływami ze skarbowych papierów wartościowych, obligacji BGK oraz wpłat z budżetu państwa.

23 marca ustawa o obronie ojczyzny została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Zacznie obowiązywać po 20 kwietnia 2022 roku.

Paulina Glińska

autor zdjęć: 12 BZ

dodaj komentarz

komentarze

~Scooby
1648819860
~Piotrek - przestań . nie znam większych pacyfistów niż wojskowi. etat , emerytura i pagony .. wojny nie będzie ...
C0-8E-8A-A5
~Piotrek
1648453320
Jeśli czyta to ktoś z polityków, to pozwolę sobie na małą sugestię: jako obywatel, proszę o umieszczenie w tej ustawie również zapisu o tym by w nowo budowanych obiektach użyteczności publicznej uwzględnić również funkcje schronu. Dla przykładu: w warszawskim metrze tylko kilka pierwszych stacji posiada taką funkcję - na późniejszym etapie z tego zrezygnowano bo to mocno podrożało koszty.
FA-B7-C9-3B

Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
 
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Szarża „Dragona”
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Jeśli nie Jastrząb, to…
Wojsko inwestuje w Limanowej
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Prawda o zbrodni katyńskiej
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Kurs z dzwonem
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Odstraszanie i obrona
Sprawa katyńska à la española
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Głos z katyńskich mogił
Święto wojskowego sportu
Mundury w linii... produkcyjnej
Na straży wschodniej flanki NATO
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Optyka dla żołnierzy
NATO na północnym szlaku
Ramię w ramię z aliantami
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Zmiany w dodatkach stażowych
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Ocalały z transportu do Katynia
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Szpej na miarę potrzeb
Barwy walki
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ogień w podziemiu
Zbrodnia made in ZSRS
Rakiety dla Jastrzębi
25 lat w NATO – serwis specjalny
Wojna w świętym mieście, epilog
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
V Korpus z nowym dowódcą
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Przygotowania czas zacząć
Wojna w świętym mieście, część druga

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO