moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wyższe dodatki dla żandarmów

Żołnierze pełniący służbę na stanowiskach operacyjno-rozpoznawczych lub dochodzeniowo-śledczych w Żandarmerii Wojskowej otrzymają wyższe dodatki specjalne. Kwota miesięcznego świadczenia wzrośnie z 900 do 1350 zł miesięcznie. W taki sposób MON chce zachęcić kandydatów do służby w tej formacji oraz sprawić, by doświadczeni żołnierze służyli dłużej.

Żołnierze zawodowi w zależności od jednostki i stanowiska, które zajmują, otrzymują dodatki finansowe. Jeden z nich – tak zwany specjalny, przysługujący za szczególne właściwości lub warunki pełnienia służby – wypłacany jest m.in. za udział w składzie załóg jednostek pływających Marynarki Wojennej wychodzących na morze, skoki ze spadochronem czy rozminowywanie terenu. Żołnierze Żandarmerii Wojskowej także otrzymują dodatki specjalne uzależnione m.in. od wysługi. I tak np. pełniący służbę ponad dziesięć lat dostają wyższe świadczenie niż ich młodsi stażem koledzy. Dodatkowe pieniądze wypłacane są również co miesiąc wojskowym Oddziału Specjalnego ŻW oraz żołnierzom na stanowiskach operacyjno-rozpoznawczych i dochodzeniowo-śledczych.

Jeśli chodzi o te dwie ostatnie grupy, to dodatek wynosi obecnie 950 zł (jest iloczynem kwoty bazowej wynoszącej 1500 zł i wskaźnika, który w tym wypadku wynosi 0,60). Wkrótce jednak żandarmi zajmujący te stanowiska będą mogli liczyć na wyższe dodatki. W Ministerstwie Obrony Narodowej powstał projekt przepisów zakładający wzrost wskaźnika dla tych grup żołnierzy do 0,90, co oznacza, że ich świadczenie wzrośnie do 1350 zł.

Jak wyjaśniają przedstawiciele MON-u, takie rozwiązanie ma „przeciwdziałać odpływowi kadry z tych pionów oraz przyczynić się do pozyskania nowych żołnierzy, co pozwoli na uzupełnienie stanu etatowego”. – Dla żołnierzy, którzy przez lata zdobywali specjalistyczne doświadczenie, wyższy dodatek specjalny może być istotnym czynnikiem motywującym do pozostania w służbie i dzielenia się wiedzą i umiejętnościami z żołnierzami dopiero rozpoczynającymi swoją drogę w Żandarmerii Wojskowej – uważa ppłk Artur Karpienko, rzecznik prasowy Komendanta Głównego ŻW.

Po wejściu w życie przepisów dodatki mają zostać wypłacone z wyrównaniem od 1 stycznia 2022 roku. Obejmą około 720 żołnierzy Żandarmerii Wojskowej.

Nowelizacja rozporządzenia dotyczy też tzw. dodatku służbowego, który otrzymują niektórzy żołnierze Wojska Polskiego, specjaliści m.in. w zakresie kryptologii i cyberbezpieczeństwa oraz łączności i informatyki. W zależności od stanowiska i jednostki dodatek ten wynosi obecnie od 450 do 2100 zł (0,3 do 1,40-krotność kwoty bazowej). W tym wypadku nie chodzi jednak o podwyżki, lecz o zmiany porządkujące przepisy, ze względu na rozformowanie jednych jednostek i utworzenie zamiast nich nowych. Na bazie Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni, Centrum Operacji Cybernetycznych oraz rozformowanego Centrum Projektów Informatycznych 1 stycznia tego roku powstało Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni — Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni oraz dwie Jednostki Działań w Cyberprzestrzeni „A” oraz „B”. – Potrzeba szybkiego skompletowania tej ostatniej jednostki, a zarazem utrzymania na stanowiskach fachowej kadry z obszaru cyberbezpieczeństwa, kryptologii i IT, wymaga niezbędnego dostosowania przepisów do aktualnej sytuacji etatowo-organizacyjnej – uzasadniają przedstawiciele MON-u. Do otrzymywania dodatku będą też uprawnieni żołnierze służący w Eksperckim Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa. MON chce zachęcić specjalistów z rynku do podejmowania zawodowej służby wojskowej w tej instytucji.

W rozporządzeniu uwzględniono także pracowników Agencji Uzbrojenia, która w styczniu tego roku zastąpiła Inspektorat Uzbrojenia. Tu dodatek (od 0,50 do 1,00-krotność kwoty bazowej, czyli od 750 do 1500 zł) otrzymują żołnierze zajmujący się postępowaniami o udzielenie zamówienia publicznego, zawierający lub nadzorujący wykonywanie umowy.

Żandarmeria Wojskowa jest wyspecjalizowaną służbą wchodzącą w skład Sił Zbrojnych RP. Do najważniejszych zadań żołnierzy tej formacji należą m.in. zapewnienie przestrzegania dyscypliny wojskowej, ochrona porządku publicznego na terenach i obiektach jednostek wojskowych oraz w miejscach publicznych. Żołnierze Żandarmerii mogą nieść pomoc w zwalczaniu klęsk żywiołowych, uczestniczyć w akcjach poszukiwawczych, ratowniczych i humanitarnych.

Paulina Glińska

autor zdjęć: ŻW

dodaj komentarz

komentarze


Prawda o zbrodni katyńskiej
 
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Odstraszanie i obrona
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Wojna w świętym mieście, część trzecia
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Optyka dla żołnierzy
Zbrodnia made in ZSRS
Wojsko inwestuje w Limanowej
Wojna w świętym mieście, część druga
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Rakiety dla Jastrzębi
Sprawa katyńska à la española
Mundury w linii... produkcyjnej
V Korpus z nowym dowódcą
Wojna w świętym mieście, epilog
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Barwy walki
Jeśli nie Jastrząb, to…
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Kurs z dzwonem
Głos z katyńskich mogił
Święto wojskowego sportu
Szarża „Dragona”
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Ocalały z transportu do Katynia
25 lat w NATO – serwis specjalny
NATO na północnym szlaku
Na straży wschodniej flanki NATO
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Zmiany w dodatkach stażowych
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Szpej na miarę potrzeb
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Przygotowania czas zacząć
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Ramię w ramię z aliantami
Ogień w podziemiu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO