moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Studentka WAT laureatką konkursu „Polskie serce pękło. Katyń 1940”

Katarzyna Kurkiewicz, studentka pierwszego roku kierunku obronność państwa na Wydziale Bezpieczeństwa, Logistyki i Zarzadzania WAT została laureatką III edycji ogólnopolskiego konkursu „Polskie serce pękło. Katyń 1940”. Scenariusz lekcji poświęconej zbrodni katyńskiej, który przygotowała został wyłoniony spośród dwóch tysięcy zgłoszonych prac w czterech kategoriach.

Konkurs „Polskie serce pękło. Katyń 1940” organizowany jest od trzech lat z inicjatywy Marszałek Sejmu Elżbiety Witek. Uczestniczą w nim uczniowie szkół ponadpodstawowych i studenci. Katarzyna Kurkiewicz zajęła VI miejsce w kategorii skierowanej do studentów – scenariusz lekcji. Młodzież ze szkół rywalizowała w trzech kategoriach: plastycznej, literackiej i tekstu piosenki. 

Zadanie konkursowe dla studentów polegało na przygotowaniu scenariusza 45-minutowej lekcji pt. „Katyń – Pamiętamy”. Studentka WAT ujęła w swojej pracy najważniejsze aspekty zbrodni katyńskiej. „Przygotowując lekcję dążyłam do tego, aby materiał był w pełni zrozumiały i przejrzysty. Zależało mi, aby każdy uczeń mógł przyswoić gruntowną wiedzę, począwszy od tego, jak do zbrodni doszło, jej przebiegu i skali, poprzez najważniejsze pojęcia, po kształtowanie w uczniach poczucia przynależności do narodu i państwa oraz sprzeciwu wobec wszelkich przejawów totalitaryzmu. Zaproponowałam metody nauczania takie jak: wykład, dyskusja, samodzielna praca domowa, opis zdarzeń i ćwiczenia. Dodatkowo urozmaiciłam pracę w środki dydaktyczne – karty pracy, materiały ikonograficzne oraz maind-mapę” – wyjaśnia Katarzyna Kurkiewicz. 

Laureatka podkreśla, że do sukcesu niewątpliwie przyczyniły się studia w Wojskowej Akademii Technicznej. „Studia w WAT sprzyjają udziałowi w konkursach historycznych. Poziom kształcenia jest tu bardzo wysoki, a dodatkowo Akademia stwarza studentom możliwości rozwijania różnych zainteresowań i pasji, także tych historyczno-patriotycznych. Studiowanie w tak prestiżowej Uczelni jest czymś niezwykłym i motywującym do działania. Próbowałam swoich sił w konkursie w poprzednich edycjach, lecz to właśnie teraz, gdy jestem na pierwszym roku studiów w Wojskowej Akademii Technicznej udało mi się zająć VI miejsce i znaleźć wśród dziesięciu laureatów z całej Polski w kategorii adresowanej do studentów” – mówi Katarzyna Kurkiewicz. 

Podczas uroczystej gali w Sali Kolumnowej Sejmu RP, prezentowanej 2 maja 2022 r. przez Telewizję Polską, Katarzyna Kurkiewicz odebrała dyplom gratulacyjny z rąk Marszałek Sejmu Elżbiety Witek oraz podziękowanie od Prezydenta RP Andrzeja Dudy. W uroczystości uczestniczyli Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński i Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek. 

Celem konkursu „Polskie serce pękło. Katyń 1940” jest pielęgnowanie pamięci o dokonanej przez sowiecką Rosję zbrodni i jej ofiarach. „Nie możemy pozwolić, by pamięć o tamtym okrucieństwie zniknęła. Przeciwnie, mamy obowiązek przenosić ją na następne pokolenia. Bo ci, którzy umierali w dramatycznych okolicznościach w Katyniu, bali się, że nikt o tym się nigdy nie dowie, nikt nie będzie pamiętał, nikt nie odnajdzie ich grobów” – powiedziała Marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Podkreśliła, jak ważne jest upamiętnienie zbrodni katyńskiej w dobie trwającej rosyjskiej inwazji na Ukrainie. „Dzisiaj mamy powtórkę na Ukrainie. To jest ostrzeżenie pokazujące, że ten reżim nie zmienił się, nie zmieniły się też metody” – mówiła Marszałek. 

Katarzyna Kurkiewicz przyznaje, że wyróżnienie w konkursie to dla niej bardzo duża satysfakcja i motywacja do podejmowania kolejnych zadań. „Jestem niezmiernie dumna i zaszczycona tym, że miałam okazję być osobiście w Sejmie RP oraz zobaczyć tak wspaniałe osoby. Przyznane wyróżnienie jest dla mnie bardzo ważnym osiągnięciem i zarazem motywacją do dalszego działania. Jestem bardzo szczęśliwa, że znalazłam się wśród laureatów konkursu oraz że moja praca została doceniona” – podsumowuje laureatka. 

Do III edycji konkursu „Polskie serce pękło. Katyń 1940” zgłoszono ponad dwa tysiące prac. Uczestnicy z całego kraju przygotowali prace plastyczne, wypracowania, teksty piosenek oraz scenariusze lekcji poświęcone historii zbrodni katyńskiej. Przewodniczącym Komitetu Honorowego konkursu był Prezydent Andrzej Duda, a jego członkami Marszałek Sejmu Elżbieta Witek, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński, Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński, Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek oraz Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki. 

Lista laureatów konkursu znajduje się na stronie Sejmu. 

Tekst: Ewa Jankiewicz/WAT

red. PZ

autor zdjęć: archiwum Katarzyny Kurkiewicz

dodaj komentarz

komentarze


Jakie podwyżki dla żołnierzy
 
Szef MON-u w Brukseli
Zachód przeciwko „korsarzom”
Podwójny Półmaraton Komandosa
„Avenger” na Monte Cassino
Którą drogą do armii?
Lekcje z frontu
Nowe śmigłowce kawalerii
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Zimowy sprawdzian podchorążych
W szeregach największej podziemnej armii w Europie
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Invictus w zimowym stylu
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
W Poznaniu o cyberbezpieczeństwie
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Zielone światło dla Barbary
Eurofightery znowu w Polsce
Skromny początek wielkiej wojny
Ślubowanie kadetów OPW
Offset dla „Wisły”
Lista trupich główek
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Spadochroniarze na Podlasiu
Rusza kwalifikacja wojskowa
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Mocny sygnał od NATO
W rezerwie pasywnej będą oceny
Bruksela przed szczytem
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Pierwszy skok
Zamiana po włosku
Gwiazdy sportu dają lekcję
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Abramsy pod dobrą opieką
Mistrzowie sportu w marynarce uhonorowani
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Cud w Trewirze
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Będą kolejne „Daglezje-P”
Rakietowy szach
Liban uznany za strefę działań wojennych
Roszady personalne w PGZ-ecie
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Śnieg może być groźną bronią
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Wojna o porządek świata
Dobrowolsi – czas start!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO