moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Sojuszniczy ogień na Defenderze

Z lądu i z powietrzna sojusznicy skutecznie niszczyli cele na poligonie drawskim, aby potwierdzić i doskonalić współpracę w środowisku międzynarodowym.

Lotnictwo i artyleria, a także pododdziały pancerne, przeciwlotnicze, zmechanizowane oraz zmotoryzowane kolejny raz współdziałały w ramach międzynarodowego ćwiczenia pk. DefenderEurope2022. Żołnierze z Polski, Stanów Zjednoczonych i Niemiec zostali poddani kolejnemu, bardzo trudnemu sprawdzianowi. Tym razem stanęli przed niezwykle skomplikowanym zadaniem, czyli kierowaniem ogniem, co stanowiło swego rodzaju podsumowanie dotychczasowego współdziałania.

W pierwszej kolejności pododdziały rozpoznawcze zameldowały o wykryciu stanowisk podgrywanego przeciwnika. Wezwane myśliwce wielozadaniowe F-16 zbombardowały je, a następnie do akcji wkroczyły śmigłowce szturmowe Mi-24. W dalszej części czołgi Abrams i Leopard, a także wozy bojowe Bradley, Marder i BWP-1 prowadziły ogień do wykrytych celów. Wspólne działania były jeszcze bardziej urealnione dzięki zastosowaniu zintegrowanego systemu laserowego MILES, który na bieżąco odzwierciedla ponoszone „straty” w żołnierzach i sprzęcie. Trafienie wiązką laserową wyklucza z działania na czas 24 godzin, co pozwala ćwiczącym dowódcom na bardzo dobre zobrazowanie prowadzonego ćwiczenia. Jak zaznaczył Dowódca 10 Brygady Kawalerii Pancernej pułkownik Grzegorz Barabieda w ćwiczeniu istotne jest przede wszystkim to, że „… cała nasza działalność jest skupiona wokół szeroko pojętej współpracy na wszelkich poziomach dowodzenia: na poziomie dowódców brygad, batalionów, kompanii, plutonów, drużyn i załóg. Musimy mieć świadomość jednej istotnej rzeczy: musimy działać razem, bo tylko razem – również w ramach wojsk sojuszniczych – możemy osiągnąć cel”.

Pomimo różnych struktur organizacyjnych i rodzajów posiadanego uzbrojenia żołnierze kolejny raz dali dowód jak dobrze układa się współdziałanie – tak skomplikowane zadania jak kierowanie ogniem podczas obrony było dla nich sporym wyzwaniem, ale zrealizowanym bardzo skutecznie. Zbieżność procedur w poszczególnych armiach oraz brak barier językowych potwierdziły wieloaspektową współpracę oraz skuteczną interoperacyjność Defendera. Ćwiczenie w gronie sojuszników na poligonie drawskim dowodzi gotowości oraz efektywności do wspólnego umacniania bezpieczeństwa w Europie i w ramach Paktu Północnoatlantyckiego.

Od 01 do 27 maja br. Na wielu europejskich poligonach odbywa się międzynarodowe ćwiczenie pk. DefenderEurope 2022, które jst sojuszniczym, cyklicznym ćwiczeniem, organizowanym przez amerykańskie wojsko. Jego głównym celem jest budowanie gotowości oraz interoperacyjności między sojusznikami w ramach NATO. Ponadto Defender jest ćwiczeniem o charakterze defensywnym, zaplanowanym w 2021 roku. Dodatkowo nie jest wymierzony przeciwko żadnemu państwu i nie ma związku z obecną sytuacją geopolityczną w regionie.

Międzynarodowe manewry są realizowane m. in. na drawskim poligonie przez ponad 2000 żołnierzy z Polski (głównie 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej z Żagania i 12 Szczecińska Dywizja Zmechanizowana ze Szczecina), Stanów Zjednoczonych (4 Dywizja Piechoty z Kolorado), Niemiec (41 Brygada Grenadierów Pancernych), Danii (Jutland Dragoon Regiment z Holstebro) oraz Wielkiej Brytanii (12 Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa 3 Dywizji Zjednoczonego Królestwa z Salisbury). Scenariusz ćwiczenia zakłada różnorodne działania taktyczne oraz strzelania bojowe w dzień i w nocy z wykorzystaniem ponad 700 jednostek sprzętu wojskowego: czołgów Abrams i Leopard (w tym duńskich w najnowszej wersji 2A7), wozów bojowych Bradley, Marder i BWP-1, haubic Goździk i M777, samobieżnych dział przeciwlotniczych ZSU-23-4 Szyłka, myśliwców wielozadaniowych F-16 oraz śmigłowców szturmowych Mi-24.

Tekst: mjr Błażej Łukaszewski

red. PZ

autor zdjęć: ppor. Manuela Kaczyńska

dodaj komentarz

komentarze


Roszady personalne w PGZ-ecie
 
W rezerwie pasywnej będą oceny
Invictus w zimowym stylu
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Nowe śmigłowce kawalerii
Pierwszy skok
Zamiana po włosku
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Abramsy pod dobrą opieką
Rusza kwalifikacja wojskowa
Skromny początek wielkiej wojny
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Szczury Pustyni dotarły do Polski
„Avenger” na Monte Cassino
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Zachód przeciwko „korsarzom”
Zimowy sprawdzian podchorążych
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Zielone światło dla Barbary
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Śnieg może być groźną bronią
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Bruksela przed szczytem
Cud w Trewirze
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Dobrowolsi – czas start!
Lista trupich główek
Wojna o porządek świata
Mistrzowie sportu w marynarce uhonorowani
Offset dla „Wisły”
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Mocny sygnał od NATO
Eurofightery znowu w Polsce
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Lekcje z frontu
W Poznaniu o cyberbezpieczeństwie
Ślubowanie kadetów OPW
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Szef MON-u w Brukseli
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
W szeregach największej podziemnej armii w Europie
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Którą drogą do armii?
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Gwiazdy sportu dają lekcję
Będą kolejne „Daglezje-P”
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Liban uznany za strefę działań wojennych
Spadochroniarze na Podlasiu
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Podwójny Półmaraton Komandosa
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Rakietowy szach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO