moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Terytorialsi na Defender Europe 2022, czyli wsparcie dla kawalerii

Żołnierze WOT biorą udział w ćwiczeniach Defender Europe 2022, zabezpieczając, wspierając i umożliwiając sprawne działanie sojuszników i polskich wojsk. - Bez nich, bez zabezpieczenia, które nam daje WOT, to ćwiczenie by się nie odbyło - podkreśla dowódca 10 Brygady Kawalerii Pancernej płk Grzegorz Barabieda.

Od początku maja na terenie Polski i krajów bałtyckich odbywają się międzynarodowe manewry Defender Europe 2022, w których siły NATO zaangażowały udział łącznie 18 tysięcy żołnierzy z ponad 30 krajów i ok. 3 tys. jednostek sprzętu. Część tych manewrów odbywa się na drawskim poligonie. Tu zgromadzono siły ponad 2 tysięcy żołnierzy i 700 sztuk różnego sprzętu z Polski, Niemiec, Danii, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.

Od początku w manewrach tych biorą udział także żołnierze 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Jeszcze przed oficjalnym otwarciem Defender Europe 2022 zabezpieczali przerzut na poligon drawski ciężkiego sprzętu kawalerzystów z 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa, zabezpieczając przejazd pancernych kolumn przez województwo zachodniopomorskie i bezpieczeństwo rozładunku pojazdów 10 BKPanc z lawet kolejowych. Od tamtej pory zachodniopomorscy terytorialsi wspierają wojska sojusznicze podczas Defender Europe 2022. - Charakter naszych działań nie jest może widowiskowy. Nie idziemy na pierwszej linii natarcia, ale nie na tym polega nasza rola - tłumaczy dowódca 141 batalionu lekkiej piechoty z Choszczna ppłk Maciej Paul, którego żołnierze ćwiczą podczas międzynarodowych manewrów na drawskim poligonie. - Naszą rolą jest sprawić, by działania sojuszniczych i polskich wojsk mogły odbywać się i odbywać się sprawnie. Dlatego wystawiamy posterunki obserwacyjne, punkty kontrolne podczas przemieszczania się sprzętu.

Tak działo się w ostatnich dniach. Z końcem ubiegłego tygodnia czołgi i wozy bojowe 10 Brygady Kawalerii Pancernej przeprawiły się przez jezioro Zły Łęg. W tym czasie zachodniopomorscy terytorialsi wystawiali posterunki obserwacyjne a przed rozpoczęciem przeprawy sprawdzali stan wody i głębokość jeziora w miejscu, w którym pojazdy miały przekroczyć tę przeszkodę wodną. We wtorek sojusznicze wojska przeprowadziły ćwiczenie wspólnych działań obronnych na pasie taktycznym Mielno. Polskie siły powietrzne - samoloty F-16 i śmigłowce Mi-24, wojska lądowe - polskie czołgi Leopard oraz bojowe wozy piechoty 10 BKPanc, a także wojska amerykańskie z czołgami Abrams i wozami bojowymi Bradley, wreszcie Niemcy z bojowymi pojazdami Marder wspólnie odparli i zniszczyli atakującego przeciwnika.

W tym czasie tylko uważny obserwator mógł wypatrzyć posterunki obserwacyjne wystawiane przez żołnierzy WOT, na niektórych razem z amerykańskimi kolegami obserwowali ćwiczenia i ich otoczenie. Inni terytorialsi zaangażowani byli w zabezpieczenie dróg na poligonie drawskim tak, by w miejsce, gdzie trwają działania sojuszników nie dostały się cywilne pojazdy. Podczas natarcia obserwatorzy WOT wraz z żołnierzami 10 BKPanc i sojusznikami rozpoznawali, podawali dane i kierowali ogniem polskich i amerykańskich artylerzystów.

Zaangażowanie i pracę żołnierzy WOT docenia m.in. dowódca 10 Brygady Kawalerii Pancernej płk Grzegorz Barabieda. - Na poligon drawski przybyliśmy drogą kolejową, ale część pojazdów wykonała marsz ze Świętoszowa na odległość ok. 350 km. Nie byłoby to możliwe bez wsparcia, które otrzymujemy nie tylko od naszych sojuszników z innych państw, ale i - co podkreślam - doskonałej współpracy z wojskami obrony terytorialnej, które pomagają nam na wszelkim możliwym poziomie. Dziś my, wojska operacyjne, prowadzimy własne działania, ale to żołnierze WOT zabezpieczają nam drogi marszu, drogi dojazdu, wystawiają posterunki obserwacyjne. Bez tego zabezpieczenia żadne ćwiczenie by się nie odbyło - podkreśla płk Barabieda i dziękuje za wsparcie dowódcy i żołnierzom 14 ZBOT.

- Taka jest nasza rola, do wykonywania takich właśnie zadań zostaliśmy powołani do życia - odpowiada dowódca 14 ZBOT płk Tomasz Borowczyk. - Poligon drawski i całe Pomorze Zachodnie to nasz teren, tzw. rejon odpowiedzialności. Znamy go dobrze i dzięki temu potrafimy zabezpieczyć przemieszczanie się i działania wojsk operacyjnych Polski i sojuszników. Cieszę się, że nasze działania spotykają się z uznaniem dowódców jednostek operacyjnych - mówi płk Borowczyk.

Ćwiczenia Defender Europe 2022 potrwają niemal do końca maja i tak długo będą brać w nich udział żołnierze 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Tekst: Marcin Górka/ centrum prasowo-informacyjne ćwiczenia Defender Europe 2022

red. PZ

autor zdjęć: Marcin Górka

dodaj komentarz

komentarze


Szczury Pustyni dotarły do Polski
 
Nowe śmigłowce kawalerii
Lista trupich główek
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Skromny początek wielkiej wojny
Pierwszy skok
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
„Avenger” na Monte Cassino
W szeregach największej podziemnej armii w Europie
Zachód przeciwko „korsarzom”
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Dobrowolsi – czas start!
W rezerwie pasywnej będą oceny
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Lekcje z frontu
Wojna o porządek świata
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Szef MON-u w Brukseli
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Cud w Trewirze
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Którą drogą do armii?
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Zamiana po włosku
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Liban uznany za strefę działań wojennych
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Rakietowy szach
Rusza kwalifikacja wojskowa
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
W Poznaniu o cyberbezpieczeństwie
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Offset dla „Wisły”
Podwójny Półmaraton Komandosa
Będą kolejne „Daglezje-P”
Mistrzowie sportu w marynarce uhonorowani
Śnieg może być groźną bronią
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Ślubowanie kadetów OPW
Gwiazdy sportu dają lekcję
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Zielone światło dla Barbary
Spadochroniarze na Podlasiu
Zimowy sprawdzian podchorążych
Bruksela przed szczytem
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Invictus w zimowym stylu
Amerykański test czołgistów z 1 Brygady
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Abramsy pod dobrą opieką
Roszady personalne w PGZ-ecie
Eurofightery znowu w Polsce
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO